| Superior a întrebat:

De ce va temeti mai mult?
Tortura fizica sau tortura psihica?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tortura psihica

| Drimmero a răspuns:

Ambele te aduc la disperare, deci de ambele ar trebui sa-ti fie frica.

| Superior explică (pentru Drimmero):

Tortura fizica va duce in cele din urma la moarte pe cand tortura psihica poate persista mult si bine. Make your choice!

| Drimmero a răspuns (pentru Superior):

Si tortura psihica poate duce la moarte, mai exact la sinucidere,, atunci cand cineva nu mai suporta sa fie molestat.

| T0T a răspuns:

Până la urmă tortura fizică e și ea o tortură psihică. Dacă ți-ar fi paralizați nervii care transmit stimulii creierului tortura fizică nu ar mai durea(deși te-ar afecta în mod evident, nu ar mai fi ceva care să ți se pară așa de greu de trecut). Totul se rezumă în cele din urmă la creier.
Poate te refereai mai mult la tortura psihologică, ca să fac o delimitare mai exactă. Oricum fiecare tip de tortură diferă în felul ei și toate îți cauzează durere că de aia se folosește termenul de tortură și clar eu unul m-aș teme de tot ce înseamnă tortură în adevăratul sens.

| mentholinks a răspuns:

Tortura fizica vesnica din iad, daca exista.

| Superior explică (pentru mentholinks):

Nu exista, e matafora si exagerare in traducere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele dor la fel de mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai am văzut Shutter Island (da, cam târziu), deci tortura psihica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele sunt la fel de rele.Ambele provoaca moartea, mai lenta sau nu sau distrugeri permanente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psihica

| BIoody a răspuns:

Adica de iad te referi ca e vesnic focu am trecut prin, tortura psihica nu mi se pare asa rea, inca cea fizica e dureroasa

| xByte a răspuns:

Tortura fizica poate veni la pachet cu tortura psihica. Prefer sa fiu torturat doar psihic decat fizic, deoarece cred ca as fi mai rezistent in directia aceasta.