| anonim_4396 a întrebat:

De ce vara fetele/femeile nu poartă dresuri? Codul bunelor maniere impune femeilor sa poarte dresuri si vara indiferent de temperaturile de afară.

Răspuns Câştigător
| Ralukafay a răspuns:

Noi fetele si femeile nu purtam vara dresuri pentru ca ne este cald si transpiram.Inainte se purtau dresuri si acum se mai poarta, dar rar, la babe vezi des dresuri(corectati-ma(doar fetele si femeile) daca gresesc). Codul bunelor maniere nu sta intr-o pereche de dresuri.Si nu uita ca traim in Romania, ci nu in Anglia, Franta sau cine stie in ce tara.Si daca stai sa te gandesti si sa te informezi mai bine, nici in tarile alea nu se mai poarta dresuri, decat acele femei care au un statut social inalt si important.

26 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dar ce e acel „cod" a bunelor maniere?! Nu cumva o inveţie scrisă de oameni împotriva oamenilor? Răspunsul la întrebarea ta e unul simplu.Pentru că aşa vor şi se simt bine.

| Freya1 a răspuns:

Tu de ce nu porti vara izmene?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Freya1):

Nu compara una cu cealaltă, in Anglia Lady Diana purta ciorapi vara la 38 de grade, mai citeste si tu decat sa scrii tîmpenii.

| Freya1 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Si tie ti se pare ca noi suntem Lady Diana? Traim la palat suntem printese sau trebuie sa avem o anumita conduita cand mergem la paine?

| zurick a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

In Anglia nu ai sa vezi 38 de grade.

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns (pentru KKarl):

Nu stiu daca a fost, nu prea cred, dar chiar si daca ar fi adevarat este o raritate. Plus ca printesa Diana era deja moarta si sigur nu a apucat minunea asta.

| Doub a răspuns:

Da bai, mori tu de cald la 50 de grade cu alea pe tine

| J0B0MAT a răspuns:

Şi cine a inventat codul ăsta? Cu siguranţă nu cineva care a crezut că e mai important să nu mori de cald decât să respecţi o manieră.

| BlackRose03 a răspuns:

Ma îmbrac cum vreau, nu-mi pasa de spusele altora sau de codul bunelor maniere.
De ce mi-ar pasa mie si altora?
Numai femeile in varsta mai poarta dresuri in ziua de azi, mai informeaza-te.
Si daca as vedea fete tinere pe strada purtând dresuri pe timpul verii la peste 30 de grade nu m-as lua dupa ele pentru a fi respectată de societate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vedea-m-aș purtând ștrampi vara. rolling on the floor Fetisurile tale te impiedica sa gandesti rational?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca să nu le transpire pufarina. Probleme?

| Yasmin875 a răspuns:

Nu poartă pentru că este foarte cald, le transpira picioarele și nu merg sandalele cu dresuri.Numai babele poarta așa.In Anglia mereu este înnorat. Daca iese soarele de 3 ori pe an e mult.Acolo e mult mai răcoare.

| dragodana a răspuns:

Salut! Codul bunelor maniere este scris prin 1950.Nu este revizuit pentru secolul 21.

| FoundYouLover a răspuns:

Si cine spune ca daca esti femeie trebuie sa te imbraci sau porti intr-un anumit fel? Ia mai da-le in pisici de reguli! Eu sunt femeie si port cravata si prestez o meserie pe care de obicei o fac doar barbatii.

| suntsuper a răspuns:

E clar care e intentia din spatele intrebarilor tale.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru suntsuper):

Care e intentia daca esti asa de pricepută.Să nu zic deșteaptălaughing

| XAndreeaAndreeaX a răspuns:

Mie imi e cald vara cu dres.

| BeSmart17 a răspuns:

Nu toata lumea trebuie sa respecte codul bunelor maniere! Nu e o lege sa nu porti dresuri vara! E normal ca oamenii sa se imbrace cum vor ei... pana la urma poti fi o femeie stilata si desteapta in acelasi timp!

| Dyalema a răspuns:

In ce secol a fost scrisa cartea respectiva? happy happy happy happy

| Notmyaccount a răspuns:

Codul bunelor maniere cere femeilor sa poarte dress-uri, ca sa se evite indecenta si vulgaritatea. Dar... Asta se intampla acum multi multi ani, cand una din putinele forme de a fi vulgara era sa nu porti dress-uri. Dar astazi, cand iesi pe strada si vezi in jurul tau atatea femei imbracate atat de vulgar, chiar femeia, care poarta o rochie sau o fusta cu o lungime decenta, e problema? Chiar ea? Sunt de acord cu respectarea acestor reguli in institutii precum scoli sau primarii. Dar de aici si pana a ma obliga sa port vara pe 40 de grade dress-uri, doar pentru ca unora li se pare indecent, e cale lunga. Asa ca vulgaritatea nu este determinata de faptul ca port sau nu pot dress-uri.

| AleexisViol3t a răspuns:

Daca noua nu ne place sa purtam asa ceva nu ne obligă nimeni sa o facem, avem dreptul sa alegem ceea ce vrem si ceea ce nu!

| LoveMe16 a răspuns:

Chiloti de baba + dresuri + o fusta mulata = combinatie de neuitat

| Mada2207 a răspuns:

Din cauza temperaturilor ridicate, ca sa intelegi mai bine gandeste-te asa, unii barbati iarna poarta 2 perechi de sosete, vara de ce nu este la fel?
Sper ca intelegi...

| Andreea5to7 a răspuns:

Sunt atât de multe lucruri mai 'suparatoare' care încalcă codul bunelor maniere, cum ar fi tipii care stau vara fara tricou oriunde sau mancatul semintelor in autobuz, si chestia care te frământă pe tine e ca femeile nu poartă dresuri când sunt 38 de grade si-ti mori de cald oricum? Condul bunelor maniere are reguli mai strice ce trebuie respectate, plus ca faza cu dresurile nu e nici macar indecenta.