| unicorn675 a întrebat:

Am vazut mai devreme o intrebare gen: In CODUL BUNELOR MANIERE scrie ca femeile trebuie sa poarte dress si vara si ca de ce noi nu facem asta. Atunci baietii nu poarta sacouri si vara sau de ce nu isi pun caciuli si vara?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Sunt multe reguli in codul bunelor maniere care nu mai sunt respectate azi. Inclusiv mancatul pe strada sau aranjatul intr-o oglinda intr-un spatiu public. Apoi, exista diverse variante ale acestui cod, unele mai noi, altele mai vechi. Cand cineva se plange ca femeile sau ca oamenii nu mai respecta codul bunelor maniere se refera numai la regulile stiute de ei si atat. Vor fi reguli din codul bunelor maniere pe care ei nu le stiu si pe care evident, nu le respecta. Nu are rost sa te certi cu cineva pe tema asta. Cand vei intalni pe cineva care stie toate versiunile codului si poate sa iti garanteze ca a respectat in totalitate regulile de acolo, atunci il poti lua in serios.

| unicorn675 explică (pentru OoBunnyoO):

Da dar ma enerveaza ca se da destept

3 răspunsuri:
| SuperFraTele a răspuns:

Nu stiu ce articol a citit dl/dna de a pus o astfel de intrebare, de exemplu am luat primele 2 site-uri si m-am uitat peste ele si nu am gasit nimic care sa insinueze astfel de vestimentatii.
https://www.fundatiacaleavictoriei.ro/......roversate/
https://bunele-maniere.com/......estimenar/