| anonim_4396 a întrebat:

De ce zic englezii coke la coca cola?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Din cate stiu, americanii au tendinta de a spune "Coke".

Deoarece initial, reteta originala continea frunze de coca, din care se extrage cocaina ("coke" este abreviatia de la "cocaine") si foloseau aceasta abreviatie si pentru Coca-Cola, bautura fiind initial considerata mai mult un medicament, un stimulent (cocaina era folosita in acest scop in acea perioada).
Chiar daca ulterior, dupa ce cocaina a devenit ilegala, nu s-au mai folosit frunzele de coca, nici macar decocainizate, se pare ca aceasta denumire a bauturii in cultura americana si in limba engleza, a persistat.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa le convine, britanicii vorbesc prost limba lor, cu multe greseli gramaticale. Multi oameni in uk mi-au zis ca vorbesc mai bine decat englezii pentru ca nu sant rapid si sclantit. La fel ca un american vorbesc, aia da vorbesc limba corect

| RAY a răspuns:

Serios? Nu am auzit cuv asta