| chiftelutacrocanta a întrebat:

De la ce varsta cunoaste un copil ce e moartea? De fapt,un copil mic care nu cunoaste ce e moartea cand vede ca ii moare un parinte de exemplu sub ochii lui,el stie ca acel parinte a murit sau se gandeste ca doarme? S-o luam altfel,daca tatal unui copil se pune in pat si doarme si copilul il trezeste incontinuu si tatal nu se trezeste,acel copil se va intrista sau va crede ca doarme pur si simplu si nu vrea sa se trezeasca? Bun,dar copilului ii va fi comunicat mai tarziu ca acel parinte al lui a murit,adica sufletul lui a parasit corpul,acel copil se va uita la cer atunci si va crede ca tatal lui e acolo in ceruri? Dar daca acelui copil i se comunica ca tatal lui s-a reincarnat in alta persoana,acel copil chiar va crede ca tatal lui e reincarnat undeva in lume in alta persoana asa cum crede ca mos craciun exista? Oare noi,fiind oameni mari suntem mai inteligenti decat acel copil si cunoastem mai bine ca el ce e moartea sau pur si simplu am fost indoctrinati cu minciuni in care credem? Totusi, de ce ne intristam cand vedem ca o persoana a murit? Oare pentru ca a murit sau pentru ca nu o vom mai vedea niciodata vie sau pentru ca ne e frica de moarte pur si simplu si acea persoana ne aminteste ca moartea exista iar noi vom disparea sau?

2 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Eu nu stiu in mod exact de la ce varsta se realizeaza acest lucru stiu doar ca am avut zece ani cand mi-a murit primul apropiat:unchiul meu, si in acelasi an si bunicul meu si stiu ca am fost trista dar copil fiind si nepierzind iubirea celorlalti nu am suferit prea tare mai ales ca bunicul nu mi-a fost prea apropiat si nici unchiul.Am avut regrete dar ce m-a impresionat atunci era durerea celor din jur, a mea nu a fost prea mare.La varsta aceea nu mi-am pus astfel de intrebari.

| FaraNume1245 a răspuns:

Omul, in sine, nu cunoaste moartea, chiar de asta se teme de ea.