| 707 a întrebat:

De un timp ma simt fara motivatie si nu am dorinta de a face ceva... Fac anumite lucruri deorece stiu ca trebuie facute, in rest stau mai mereu si nu fac nimic. Tin sa spun ca am 18 ani. Poate sunt depresiva, nu stiu exact motivele de ce ma simt asa. As vrea niste pareri, sfaturi cum sa scap de aceasta stare. Am incercat sa fiu mai entuziasta sau sa incerc sa fac ceva nou, dar nu am reusit. Viata mea e aceeasi in fiecare zi: trezit, mers la scoala si mers acasa. M-am saturat sa fiu asa, inainte eram mai entuziasta, mai energica. Acum am devenit o leguma, prefer sa nu fac nimic toata ziua. Uneori simt ca nu am timp destul sa le fac pe toate si poate de asta nu mai incerc.
As dori pareri serioase si sfaturi.

4 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

Cam astea le faceam si eu, pana am ajuns la liceu.Sa nu crezi ca am inceput sa umblu de capul meu sau sa fumez sau mai stiu eu ce.Nu,am inceput sa ma inscriu pe la voluntariate, sa ma implic in diferite proiecte realizate de profesori.Nu conteaza ca n-am cele mai mari note la scoala, oricum nu merita sa fi vanator de note la liceu+ca mereu sunt aia desteptii pamantului care le stiu pe toate si pe care profesorii ii iubesc constant...FI activ, mergi la sala cu un prieten, practica un sport in aer liber, practica voluntariat la scoala ta sau la biblioteca nationala si implica te in proiectele sugerate de anumiti profesori

| 707 explică (pentru Samariteanul):

As fi incercat la voluntariat, dar acolo sunt toti copii populari ai liceului si nu m-as fi integrat...

| Samariteanul a răspuns (pentru 707):

La mine este voluntariat la biblioteca judeteana unde sunt si copii mai populari dar si copii mai timizi sau retrasi. Oamenii de acolo ne dau proiecte in asa fel incat sa ne intelegem toti si mai exista si voluntariat al liceului sau un ONG din oras numit TEAM.Acolo e toata pleava popularilor, unde mie nu-mi place. Orienteaza-te unde nu sunt copii populari big grin

| Jouliete a răspuns:

Eu cred ca tu nu ai inca un scop si de aceea ai starea aceasta, spre exemplu esti plictisita de viata fiindca nu reusesti sa gasesti ceva care sa te intrige, sa iti creasca sporul si cheful de viata pe care il aveai inainte, eu spun sa te gandesti ce te facea inainte entuziasmata si de ce nu te mai face acum, sa analizezi ce lucru iti impunea acea stare. Iti mai recomand sa gasesti un lucru al tau favorit pe care sa il faci si sa iti placa sau sa muncesti pentru un lucru de la care sa castigi ceva.