| andreeajaegar a întrebat:

De unde vine expresia: "Ce-i aicea? Bar de negri?

1 răspuns:
| Uir_Aearphen_1984 a răspuns:

A fost o expresie folosita indeosebi in cartile de literatura din perioada interbelica, in Vest, ilustrand rasismul din perioada respectiva. Negrii erau considerati infractori, oameni de jos, aveau locatii specifice, nu aveau voie in autobuze sau in locuri frecventate de albi. Barurile de negri erau predispuse unei rate de infractionalitate ridicata.
1.bar de negri
-(prin extensie)situaţie necontrolabilă, debandadă, care degenerează si in acelasi timp posibil periculoasă; dezordine sau mizerie
-locaţie pentru interlopi, de joasă speţă