| Ionut_Bogdan_1999_OFMU a întrebat:

Deci, am 23 de ani și sunt trist, nu reușesc sa îmi fac o prietena, am iesit si cu alte fete însă nu reușesc sa mi gasesc lucruri în comun cu ele... prieteni cu care sa ies nu prea mai am și nu știu ce sa mai fac, dacă vreau sa ies cu cineva efectiv nu am la cine sa apelez deoarece ceilalți prieteni pe care i am avut au relatii la rândul lor sau au plecat în străinătate, am încercat și pe Facebook sa ma bag in seama dar nu prea funcționează, la job sunt doar eu cu șeful și soția lui deci practic nu am colegi sau colege, nu știu ce sa mai fac simt ca nu trăiesc deloc cum vreau, sunt sănătos, sunt ok pe plan financiar dar pe partea cu socializarea nu prea stau deloc bine, de multe ori în weekenduri efectiv nu mai suport sa stau în casa și ies sa ma plimb cu mașina sau pe jos ca să îmi mai limpezesc mintea, multă lume mi-a spus ca toate vor veni la timpul lor însă nu prea cred asta, as vrea sa cunosc și alte persoane însă nu știu unde, stand în casa e clar nu voi rezolva multe, mai fac și sala dar nu am găsit nimic laughing) Nu pot sa spun ca sunt urat pentru ca am ieșit cu multe fete înainte dar pur și simplu nu am avut noroc, voi ce credeți? De unde pot sa încep? Chiar vreau sa ma schimb sa am o prietena cu care sa îmi petrec timpul și sa ies din starea asta. Unde as putea cunoaște persoane noi?

7 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Probabil le transmiti tipelor starea ta, se vede si prin intrebarea pusa de tine, ai masina, stai bine financiar si faci sala dar cu toate astea se simte o lipsa, increderea in tine e pe minus, nu e vorba neaparat de lucruri in comun, astea se formeaza pe parcurs odata ce ai reusit sa te apropi de fata respectiva, e vorba de ceea ce transmiti intr-o foarte mare masura pe langa comunicarea verbala, daca nu te consideri urat atunci ce te supara la tine? Daca simti ca nu comunici suficient de bine ai materiale gratis pe Youtube, studiaza putin comunicarea verbala si non verbala, daca ai emotii mari, anxietate, stai incordat la intalniri, vorbesti repezit cauta materiale de dezvoltare persoanala, fa-ti creierul sa inteleaga ca ai in fata o persoana la fel ca tine cu proprile frici si insecuritati, nu mai urca fetele pe un piedestal, stati la acelasi nivel, nu poti conecta emotional cu o fata daca tu te bazezi doar pe logica si comunicare verbala.

| RAY a răspuns:

Că nu ești suficient de atrăgător fizic, și eu cunosc băieți care uni sunt inteligenți,buni la suflet,uni băieți de casa,băieți de treabă dar băieți frumoși și singuri nu am văzut, niciodată să nu crezi in minciuna că fizicul nu contează, progresează cat de mult poți fizic și vezi de cariera ta personală,nu îți fa relații virtuale,ai grija la zona prieteniei,nu fii un cățeluș,trebuie sa ai și curaj,tupeu și să știi să glumești,sa te interegrezi în grupuri sociale real, nimănui nu ii plac triști, depresivi, negativiști, solitari, cu cât un om are o influență mai mare socială cu atât are mai mult în succes in toate

| dullcat a răspuns:

Un singur cuvant: Voluntariat.

| siriusblack98 a răspuns:

De ce nu incerci o aplicatie de dating online? Poate, poate ai ceva noroc. Mai dai si de persoane dubioase dar sunt si tipe ok.

| Ionut_Bogdan_1999_OFMU explică (pentru siriusblack98):

Am încercat și Dating și Facebook dar în general nu prea funcționează

| Garni28 a răspuns:

In primul rand care crezi tu ca este 'starea asta' din care vrei sa iesi? Te afecteaza constant sau iti amintesti uneori doar?
Pentru inceput te poti accepta asa cum esti. Fiecare persoana isi face prieteni in mod diferit, nu este nicio problema in a fi mai singuratic. Cunoaste-te pe tine bine, poti incepe cu testul de 16 personalitati, il gasesti aici: https://www.16personalities.com/ro. Cunoscandu-te pe tine foarte bine, ai o imagine mai clara in privinta prietenilor pe care i-ai putea avea. De obicei, tinerii isi fac prieteni prin alti prieteni comuni, mergand la petreceri, dar poate nu sunt genul tau, asa ca poti incerca alte activitati. Invata ceva nou, o limba straina, un sport, fa voluntariat. Gaseste o activitate care sa iti placa si acolo vei gasi oameni similari tie.
Sa nu incerci prea mult totusi, fii 'cool', adica sa nu pari disperat. Fii acolo pentru activitatea ta, prefa-te interesat de parerile celorlalti, chiar daca nu te intereseaza asa mult palavrageala lor. Nu trebuie sa ai totul in comun cu o persoana pentru a fi prieteni, pentru ca repet, iti faci si alti prieteni prin intermediul lor. Mergi la sala in continuare, te vei simti mai bine cu tine, incearca dieta mediteraneana.
Ai incercat aplicatiile de Dating?

| gemeni6226 a răspuns (pentru Garni28):

Si eu am avut nevoie de acest raspuns!