| Anonimul2015 a întrebat:

Am 14 ani și am o problema: de ceva timp aș vrea și eu o prietenă dar faza e ca sunt un tip timid, retras, în weekenduri stau în casă în timp ce alți colegi de ai mei sunt pe afară cu prietenele lor, acum câteva zile m-am îndrăgostit de o fata dar nu știu ce să-i spun...cum am zis mai sus sunt timid sad va rog ajutati-ma chiar vreau acea persoană care să mă înveselească, sa-mi petrec timpul cu ea, sunt intr-o depresie

Răspuns Câştigător
| lovegirl15 a răspuns:

De ce nu vorbesti si cu parintii tai, sa le spui ceea ce te framanta? Ei iti pot da sfaturi bune, sau eventual, poti hotara impreuna cu ei sa mergi la un psiholog care sa te ajute sa scapi de aceasta timiditate. Sa mergi la psiholog nu e o rusine, te duci acolo ca sa vorbesti cu el ca si cu un prieten.
Iar legat de fata de care te-ai indragostit... Daca iti este frica sa o abordezi fata in fata, poti incerca pentru inceput sa intri in seama cu ea pe facebook. Daca nu te afla in fata ei, poate ca iti vei stapani emotiile mai bine si, in acelasi timp, poti sa afli mai multe lucruri despre ea, sa vezi daca aveti lucruri in comun, si poate-poate se infiripa ceva.
Cu toate acestea, iti dai seama ca nu vei putea vorbi tot timpul cu ea pe facebook, asta e un inceput pentru a prinde curaj.
Si incearca sa nu mai petreci atat de mult timp in casa. Daca ii auzi pe colegii tai ca ies in weekend, mergi si tu cu ei, asa mai socializezi, poate cunosti fete noi.
Succes!

1 răspuns:
| OanaXD1D a răspuns:

Poti sa.i scrii o scrisoare in care sa ii spui ca o placi si sa ii iei ceva o ciocolata (zis si eu laughing ) si o data cand iese pe afara sau ceva de genul i.o dai (eventual o iei prin surprindere pupand.o rapid pe obraz) si dupa pleci lasand.o asa in mister laughing Sper ca te.am ajutat! Bafta! :*