| Marius131415 a întrebat:

Deci sa va explic, nu mi găsesc liniștea, îmi doresc să nu mai exist de cele mai multe ori, simt că nu ține nimeni la mine, n am pentru cine sau ce sa lupt.O idee?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Invata sa te iubesti pe tine insuti. Priveste-te in oglinda si spune-ti ce apreciezi la tine. Daca vrei sa îmbunătățești lista aprecierilor lupta pentru asta.
Gaseste partea buna din tot ce iti ofera viata si bucura-te de ea!

14 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa ți tu la tine, și sa lupți pentru tine.
Dacă tu nu te iubești, nici alții nu o vor face.

| SilentRain a răspuns:

"Lupta " și trăiește pentru tine, de ce ar trebui sa faci astea pentru altcineva

| Marius131415 explică (pentru SilentRain):

Nu stiu, ideea e ca n-ai cu cine vorbi absolut nimic....nu ca ma deranjeaza asa rau singuratatea dar e vorba ca e greu cand nu gasesti pentru ce sa mai traiesti cand nimeni nu te intelege, as fi vrut un alt scenariu pentru filmul vietii mele.

| SilentRain a răspuns (pentru Marius131415):

Și? Cine te oprește să lucrezi la tine sa nu ajungi așa cum vrei?
Caută și ai să găsești oamenii disponibil de-o conversație, eu întotdeauna am găsit
Fie online fie în realitate, dar tu trebuie să știi să faci conversație

| Jus7t a răspuns (pentru SilentRain):

"dar tu trebuie să știi să faci conversație" invata l tu.

| Marius131415 explică (pentru SilentRain):

Pai nu stiu.

| SilentRain a răspuns (pentru Jus7t):

Eu? Da nu am timp de el
Trebuie sa de descurcie singur, pentru inceput sa citească arta conversației
Apoi sa între ușor, ușor în vorbă cu lumea

| Jus7t a răspuns (pentru SilentRain):

Faci pe surioara mai mare, mna laughing

| LPCTSTR a răspuns:

Fa-ti scopuri de scurta durata, acum inveti ceva, maine te uiti la ceva, saptamana viitoare te apuci de un proiect si tot asa.

| Marius131415 explică (pentru LPCTSTR):

Deci daca imi fac un scop mic, gen sa mut un sac de ciment dintr-o parte in alta imi dispar crizele existentiale?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Marius131415):

Daca tu consideri ca mutarea sacului este semnificativa pentru tine, sigur.

| Marius131415 explică (pentru LPCTSTR):

Nu stiu de unde sa incep.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Marius131415):

Pai uite un exemplu concret: sunt student la informatica, mi-am sacrificat notele din examene ca sa invat pentru si sa dau interviuri, nu m-am ales cu niciun internship si, deci, am ramas cu o vacanta de 3 luni.
In prima luna am procastinat cam 2 sferturi, in acelasi timp adunandu-mi fortele sa continui cititul dintr-un manual de C#, moment in care dau de un capitol foarte promitator care mi-ar fi asigurat un proiect de scurta durata. Proiectul m-a tinut o saptamana jumatate, dupa care iarasi s-a instalat procastinarea.
Apoi au aparut listele cu optionalele din anul 2, una din ele repartizandu-ma la quantum computing; asa ca am inceput incet sa ma acomodez cu domeniul, clipuri si tutoriale, apoi am luat cursul si inca acum incerc sa invat. Intre timp am primit cursurile de la alte materii si m-am pus sa ma acomodez si cu ele.
Iar acum 2 zile se face ca vad pe pagina unui profesor o animatie pe care incerc s-o reproduc cu propriul cod, deci un nou proiect de scurta durata. Si tot asa presupun ca imi voi petrece vara pana sa inceapa faculta, eventual mai trec prin restul cursurilor ca sa-mi eliberez de pe acum din timp, mai un joc, mai un proiect prin timpul facultatii.

Deci poate esti pe calea cea buna, fa-ti o harta mentala cu un obiectiv mai mare si pana acolo fa-ti mai multe obiective mai mici pe care sa le poti corela.
Nu neaparat obiective profesionale, sa stii ca de mult imi doresc sa ma apuc de citit niste carti, ori sa mai invat sa gatesc altceva decat omleta cu cartofi razuiti.