| 2Low a întrebat:

[DILEMA]
Am o intrebare.
Imaginati-va ipotetic o situatie.
Doi frati siamezi ce nu pot fi separati chirurgical.
Unul din ei a savarsit o crima iar celalalt este nevinovat.
Ce o sa se intample in cazul in care cel ce a savarsit crima trebuie inchis?(inchisoare).
Ca sa fie putin mai interesanta situatia, sa presupunem ca cel nevinovat era sedat sau inconstient in acel moment al savarsirii crimei.
Acum intrebarea mea este ce hotarare va lua un Curtea de Justitie in aceasta situatie?
Sa il condamne la inchisoare pe cel vinovat si automat si pe cel nevinovat?
Aici este o situatie foarte interesanta deoarece s-ar incalca dreptul la libertate al celui nevinovat iar in aceasta situatie si judecatorul ar risca enorm si ar putea platii pentru aceasta hotarare.
Sunt curios.Astept pareri.

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dat fiind faptul că este un caz excepţional, probabil ar fi eliberat condiţionat şi ţinut sub supraveghere.

| IFlorin97 a răspuns:

Nu cred ca 1 dintre ei ar lasa sa se intample asa ceva daca nu ar fi de acord cu celalalt.