| SerbanD a întrebat:

Cat poate sta un minor in inchisoare daca a savarsit o crima!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul corect depinde de mai multe detalii: varsta minorului, incadrarea juridica, daca exista circumstante agravante/ atenuante etc.
Minorul pana la 14 ani nu raspunde penal, cel intre 14-16 ani raspunde doar daca se constata ca a savarsit fapta cu discernamant, doar cel peste 16 ani raspunde deplin. Limitele minima si maxima ale pedepsei, pentru cei care raspund penal, se reduc la jumatate. Depinde si de infractiunea din Codul penal la care este incadrata fapta (omor, omor calificat, omor deosebit de grav, art.174-176).
Fiindca nu dai detaliile necesare pot sa-ti spun ca pedeapsa poate sa fie de la 5 ani la 15 ani. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Minorul nu intra la puscarie pana nu implineste varsta de 18 ani ci il lasa la centrul de corectie apoi il baga la puscarie restul aniilor care-i are de implinit.

| SerbanD explică (pentru mgtow):

Am inteles de la un om trecut prin asta ca minorului i se aplica pedeapsa pana l 18 ani dupa care este liber

| mgtow a răspuns (pentru SerbanD):

De la 18 ani la puscarie nu liber.

| mgtow a răspuns (pentru SerbanD):

Nu s-a explicat corect, a gresit.

| Ecea a răspuns:

In mod normal iei 25 de ani, dar fiind minor faci la jumate.
Daca ai pana in 14 ani, nu poti raspunde penal.
De la 14 ani in sus...dar depinde de circumstante.

| Esperança a răspuns:

Aoleu! Sa nu zici ca ai facut ceva...

| SerbanD explică (pentru Esperança):

Nu am facut nimic momentan dar vreau sa stiu

| Siracuzia a răspuns:

Minorii nu sunt inchisi pana nu implinesc 18 ani, ci sunt dusi la scoala de corectie.