| anonim_4396 a întrebat:

Dilema de la miezul nopții:

Crezi că bucuria se poate diminua când primești un lucru pentru care simți că ai așteptat prea mult?

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, dorintele si asteptarile se schimba cu trecerea timpului. Ce-ti doreai din tot sufletul acum 5 ani poate sa-ti fie nefolositor azi.

| Mosotti a răspuns:

Nu se diminueaza bucuria cand ai acel lucru, dar te simti prost pana vine acel lucru, pentru ca ai asteptat prea mult si ai suferit ca nu ai avut acel lucru.
Dar este posibilitatea sa nu ti-l mai doresti cand vine, daca vine dupa 102 ani, si daca nu ti-l mai doresti asa mult, normal ca se diminueaza si bucuria, dar daca iti place la fel de mult, nu se intampla asa.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da.

| Apokales a răspuns:

Mi se pare tortura sa ai aceiasi dorinta arzatoare in mod constant. Nu ai cum. Cu trecerea timpului te resemnezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmmm...nu de fiecare dată. Mântuirea prin har...asta da comoară. happy

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Si? In momentul in care nu mai crezi povestea cu teologia crestina mantuirea prin har devine basm de adormit copiii.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Așa e... Doar că faptul că nu crezi nu e o certitudine pentru falsitatea acestei "povești" (cu ghilimelele de rigoare).

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, nimic referitor la Dumnezeu sau viata dupa moarte nu este certitudine. Teologii doxati stiu foarte bine ca nu se poate dovedi adevarul teologiei crestine.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da

| Jus7t a răspuns:

Da.

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Daca trece prea mult timp gen 10 20 ani eu zic ca se diminueaza.