| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Din ce an au oamenii buletin?

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Daca e vorba de act de identitate in general, incepand cu primul razboi mondial au inceput sa apara acte obligatorii in marea majoitate a statelor. Totusi, primele acte de identitate ( conform wikipedia ) au fost introduse de Henry V ( ~1415 ) sub forma unor pasapoarte.

Daca e vorba de buletin propriu-zis in Romania, raspunsul e perioada comunista.

| oglindasultanului a răspuns:

Posibil de prin jurul anului 2000, daca ne referim la buletinele astea moderne.

| Tobias78 a răspuns:

Din anul 1949. Pe buletin se aplica fotografia titularului şi avea o valabilitate de 10 ani.

| dragosnila233 a răspuns: