| Trixx a întrebat:

Din ce motiv nu au voie crestinii dupa evanghelie sa danseze?

8 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Nu stiu spun sincer eu dimpotriva am vazut un film in care era vorba despre un preot care a adus bucuria in satul in care era si anume citea crestinilor numai acele pasaje din biblie unde se scria clar ca bucurati-va intr-u Domnul si era un film foarte frumos cum dupa ce majoritatea preotilor umbla doar cu bagatul fricii in enoriasi acest preot dimpotriva propovaduia bucuria intr-u Domnul fapt pentru care de la o duminica la altul crestea numarul enoriasilor prezenti in biserica.In america se si danseaza in biserica.Sunt corurile gospel.Sa dau un exemplu clar la ce ma gindeschttp://www.youtube.com/watch?v=nqp89bkFe8k

| Trixx explică (pentru carminaburana43):

Da. dar eu tot la ideea cu dc nu au voie sa danseze am ramas. trebuie sa fie vreun motiv anume ceva. Si mi se pare o mare prostie. Avem o singura viata si pe aia trebuie sa o traim!big grin

| Malvina24 a răspuns (pentru Trixx):

Nu e bine sa gandesti asa! daca cu adevarat doresti un raspuns intreaba preotul din comunitatea ta.El va stii cel mai bine raspunsul la intrebarea ta. Oricum Biserica interzice multe lucruri pe care oricum le incalcam de bunavoie cu toate ca stim ca sunt interzise asa ca de ce crezi ca nu ai voie sa dansezi dupa evanghelie cand oricum si daca ai stii motivul ai face-o deoarece tu ''ai o singura viata si pe aia trebuie s-o traiesti''.Sa ai o zi frumoasa si Dumnezeu sa fie cu tine!

| carminaburana43 a răspuns (pentru Trixx):

Nu stiu.Nu apartin gruparii respective dar sincer m-i se pare o prostie.Nu de aceea esti crestin bun sau nu daca dansezi sau nu ci in felul cum iubesti oamenii.

| Trixx explică (pentru carminaburana43):

Mda. Am un coleg crestin dupa evanghelie si nu vrea sa imi spuna din ce motiv nu au voie sa danseze. Ne rugam toata clasa de el sa participe la mister dar spune ca se afla si se vorbeste despre el dupa. In fine. cat despre faza cu sa intreb preotullaughing eu nu am mai fost la biserica de mult.si sunt ortodoxa nu alta religie orktongue Nu am gasit nici un raspuns nicaieri care sa imi spuna dc sa nu danseze.

| Maidanezul a răspuns:

Si arabii aveau o atleta foarte buna Bulverca si o obligau sa alerge cu salvarii pe ea.de cistigat ioc apoi biata femeie la o olimpiada a alergat in sort si tricou si a cistigat nu a fost jupuita de vie dar cind alerga ea dadeau numai imagini din arena (arabii) Chestia aceasta "intrebarea ta era bine sa o pui pe la religie "dar ce citesc eu acolo se face parul pe mine ca pe motan, poti sa o contactezi pe Ema pe privat ea te poate dumiri sau indruma.

| HasekiHurremSultan2 a răspuns:

Deoarece ei cred ca acest lucru este un pacat...Am si eu prietenii crestini si mi-au spus...

| Lohreen a răspuns:

In Biblie nu e mentionat faptul ca crestinii nu au voie sa danseze, in America de exemplu crestinii dupa evanghelie pot sa danseze etc. Ei n-o fac pentru ca considera ca e un pacat sa dansezi pe diferite melodii care sunt "pacatoase". Asta depinde de om. In Romania asa s-au obisnuit. Credinta lor (in adevaratu sens al cuvantului) trebuie sa respecte Biblia.
Asa ca fiecare e liber sa ia decizia corecta, cat in legatura cu dansul, atata timp cat nu esti vulgar e ok. happy