| MikeyMinnieMouse a întrebat:

Ce parere aveti despre Crestinii dupa Evanghelie?

23 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Crezi ca face multa lume distinctie intre ber si bcev? Si pana la coada, toti neoprotestantii sunt dupa evanghelie, dar pe carari diferite. Sunt cumva mai multe evanghelii?

| Musique a răspuns:

Știi cum e să vină un nenea la tine în timp ce-ți alegi ceva de mâncare din kaufland și să înceapă să-ți povesteasă despre dumnezeu și despre faptul că nu ar trebui să se deschidă fast-food-uri pe lângă școli pentru că mâncarea aia îngrașă, iar bunului dumnezeu nu-i plac copiii grași și lacomi?
În momentul ăla m-am simțit grasă.

| mODIN a răspuns:

Sper sa-i loveasca trenul

| Ioanantonia a răspuns (pentru mODIN):

Iarta-l Doamne ca nu stie ce face.

| mateicoca a răspuns (pentru mODIN):

Vorbeste satanistul "666"

| mODIN a răspuns (pentru mateicoca):

Asa,si?

| mODIN a răspuns (pentru Ioanantonia):

Da-ti foc la casa si stinge cu benzina!

| milan9 a răspuns (pentru mODIN):

Prin astfel de reactii violente verbal oare nu iese in evidenta superioritatea crestinismului fata de necrestini?

| Ioanantonia a răspuns (pentru milan9):

Foarte adevarat. Din pacate nu stie ce face...

| milan9 a răspuns:

Este un cult neoprotestant.

| Ioanantonia a răspuns (pentru milan9):

Defapt..noi sunt protestanti.neoprotestantii sunt penticostalii happy

| Mămăligă59 a răspuns (pentru Ioanantonia):

Suntem neoprotestanti draga -_-

| Ioanantonia a răspuns (pentru Mămăligă59):

Protestantii sunt crestinii dupa evanghelie. poate tu esti penticostala..eu sunt lutereana, mai merg si la voi la slujbe, dar in principiu sunt protestanta..adica lutherana= crestina dupa evanghelie. happy Gbu

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

N-am vazut decat sectanti denumiti astfel, intreaba-te de ce au aparut prin 1900

| Ioanantonia a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Protestantismul nu a aparut atunci. happy documenteaza-te putin despre cine a fost nenea Marthin Luther King si apoi mai virbeste despre.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Ioanantonia):

Invata sa mai scrii si sa mai virbesti cum zici tu

| Ioanantonia a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Sunt pe telefon...asta nu inseamna ca nu stiu sa scriu. Stii ce esti crestin doar cu numele dragule, te certi cu toata lumea crezand ca faci bine si te bati cu pumnul in piept pentru ceva ce Dumnezeu nu ti-a cerut. Esti jalnic si asta numai un ortodox poate face..halal.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Ioanantonia):

Si daca esti pe telefon e o scuza sa scrii tampenii?

| sublime89 a răspuns:

Traiesc in aceeasi fantezie ca si toti ceilalti crestini.

| Miauti a răspuns:

Mai normali!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti citeste 1Ioan 2:3, 4, 15-17.

| KhludCiprian a răspuns:

Am cunoscut CdE si cei mai multi sunt oameni foarte decenti. Daca ignori faptul ca sunt fundamentalisti (de genul ca nu au voie in principiu sa bea, uite la TV sau calculator, sa se imbrace decent) si nu vrei sa despaci firul biblic in patru, sunt oameni ce sunt cu siguranta mai buni decat prietenul tipic. De obicei sunt de incredere si muncesc relativ mult. Daca ii vrei ca prieteni, sunt de obicei mai buni prieteni decat ortodoxul tipic, rar vei invata sa fumezi sau sa bei cu ei, dar au si ei propriile lor probleme si de obicei dupa x luni de prietenie te vor "impinge" sa vizitezi biserica. Daca vei spune: "nu multumesc" totul este bine si mergi inainte in viata. Un lucru despre ei: nu beau sange, sau nu sunt "cult" in sensul ce il auzi in televiziune. Stiu mai multa biblie decat ortodocsii, dar nu-s toti fanatici, ci unii chiar sunt de treaba si suportivi. Am fost baptist pentru 15 ani (ce e f. similar cu CdE) - acum fiind agnostic - dar pot sa zic cu onestitate ca cei mai multi dintre evanghelici sunt oameni foarte de treaba.

| Ioanantonia a răspuns:

Eu sunt. Crestinii dupa Evanghelie sunt mult mai linistiti decat marea majoritate a ortodocsilor. Cantam muzica bisericeasca la orga si pian si avem un pastor care e explica ce e bine si ce e rau.