| anonim_4396 a întrebat:

Dintre bărbați, câți ați fi dispuși să aveți o relație platonică?

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

" care s-o si iubeasca neconditionat trebuie si ea sa dea alte lucruri in schimb"
- Nu ti se pare ca ceva nu da bine? Cum poate fi iubirea neconditionata daca trebuie sa dai ceva la schimb? Aia e conditionata deja.

Ce ai zis apoi, de bani si chestii, nu mai comentez, zic doar ca e foarte superficial. Dar raspunde-mi la ce am zis mai sus. Cum adica neconditionat dar la schimb?

45 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cei cu hiv sau impotentii

| RAY a răspuns:

Nici un barbat Hetrosexual, poate un asexual, homosexual, de ce urasti sexul? de ce as sta cu tine? majoritatea dintre voi oferiti doar sex daca nici atat nu oferiti de ce am sta? tampon emotional, mai bine singur atunci

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Pai daca tot vezi femeile de la gat in jos, poate e intr-adevar mai bine sa stai singur.
Iti sugerez din nou sa vorbesti in numele tau sau al unei categorii mai restranse. Chiar nu ai calitatea de a folosi "niciun barbat".

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Vorbesc in numele hetrosexualilor

| Plato a răspuns (pentru RAY):

NU vorbesti in numele heterosexualilor.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Heterosexualitatea este o orientare sexuală care descrie persoanele cu atracție sexuală față de sexul opus. Heterosexualitatea este orientarea sexuală cea mai comună în societățile umane, și singura care asigură perpetuarea unei specii, deși nu se crede că este posibil pentru o specie să se stingă din cauza homosexualității. În toate speciile în care se observă comportament homosexual se menține majoritatea heterosexuală.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Heterosexualitate

citeste asta mai des, pana intelegi ce e hetrosexualitatea

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Ar trebui tu sa citesti mult mai mult, pentru a intelege ce e relatia platonica si ca nu are legatura cu asexualitatea.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Sigur ca nu are, https://ro.iliveok.com/......16034.html

Mai mult, asexualii se pot familiariza, pot experimenta afecțiunea emoțională (iubirea platonică), dobândesc copii. Chiar și entuziasmul sau orgasmul nu contrazice această stare, iar unii asexuali fac sex dacă au un partener romantic care o dorește.

Apropo, se disting diferite tipuri de asexualitate: relațiile romantice - non-sexuale, adesea asociate cu simpatie și afecțiune, și non-romantice - un atașament profund emoțional-psihologic fără sex.

O atracție romantică lipsită de dorința sexuală poate fi heteromorfică - adică unei persoane de sex opus sau, în consecință, homomorfă.

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Cu ce se ocupa lumea in sec 21, inventeaza n tipuri de relatii si de orientari.
Prietene, eu n-o sa-mi iau definitia iubirii platonice de pe site-uri, ca o stiu deja de la inventator, de la Platon, din documente oficiale, nu de la casnice ce scriu pe blog.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Ai facut testul ala?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Ce test?

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Testul constă în astfel de întrebări

Sexul poate fi atribuit unui lucru murdar, interzis?
Te simți jenat sau inconfortabil când alții vorbesc despre sex?
Crezi că este posibil să trăiești fără sex?
Poate exista o relație între oameni fără intimitate sexuală?
Este posibil să aveți o viață plină cu un bărbat sau o femeie fără intimitate?
Cum te simti sa faci sex?
Te-ai simtit inconfortabil ca nu ai sentimente sexuale ca cei din jurul tau?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

1. Da
2. Nu
3. Nu (vreau copii la un moment dat)
4. Da
5. Nu (din acelasi motiv, copiii)
6. La asta nu stiu cum sa raspund
7. Nu

Promovez transparenta, asa ca ti-am zis direct. happy

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Daca iti doresti copii de ce iti doresti ceva platonic?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Relatia platonica NU exclude sexul sau copiii.
Media si blogurile astea tampite au pocit cat au putut ideea de relatia platonica. Relatia platonica originala e cu totul altceva decat ce cred oamenii. Dar nimeni nu se oboseste sa vada originalul, ca revista Click! e mai usor de accesat decat Banchetul lui Platon.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Serios? Dragostea platonică este o iubire castă, dar pasională. În general, spunem despre o iubire că este platonică atunci când nu se poate consuma, materializa. Se exprimă intelectual, și nu fizic.Acest tip de dragoste acordă mai multă importanță spiritului, decât senzualității.

Este forma cea mai pură și impecabilă a iubirii, fiind lipsită de sexualitate.

Termenul de "iubire platonică" dateaza de acum 500 de ani.În timpul Renașterii, amânarea actului sexual era un pas important în dobândirea egalității femeii cu bărbatul.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Dragoste_platonic%C4%83

| Plato a răspuns (pentru RAY):

IDEEA de iubire platonica dateaza de peste 2300 de ani.
NU mai citi de pe Wikipedia, ca oricine poate scrie acolo. Pune mana pe carti, lasa internetul, daca vrei sa stii lucruri adevarate.

Tu chiar imi citezi din Wikipedia pe un subiect pe care mi-am facut lucrare de licenta.
Repet, ia cartile lui Platon ca sa vezi ce e iubirea aia. Lasa internetul si mai ales Wikipedia.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Ia auzi ne arati si noua licenta ta, si ponta a luat licenta

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Crezi ca am copiat-o ca Ponta? laughing
Pe bune ca ti-as arata-o, dar e numele pe ea, iar daca il cenzurez o sa zici ca nu e a mea.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Nu ai fi singurul man, ce crezi ca as face cu ele?

| RAY a răspuns:

Suntserios nici sa stai cu o femeie nu este ceva vital organismului uman

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

"nici sa stai cu o femeie nu este ceva vital organismului uman"
Ba da sa ai o companie feminina este ceva vital psihicului si nu ma refer la alea "damage goods"

| Endoryus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce inseamna damage goods pentru tine?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Vitala este alimentatia, respiratia, bautul apei, respiratia, sanatatea aste sunt lucruri vitale

| anonim_4396 explică (pentru Endoryus):

Pai in primul rând o relatie proasta cu familia/mai ales tatãl ei. In rest nu stiu ce poti avea cu alea care isi fac suvite roz in cap.

"Damaged goods" nu e din experienta mea, doar ce am mai belit ochii pe internet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde sa stim noi cati? sexul nu e o necesitate vitala a organismului deci probabil toti am fi in stare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu prin "platonica" inteleg relatia ideala, nu relatia in care nu se f te nimeni. Ce e cu voi? Daca nu se pune accent pe sex, inseamna ca iubesti persoana aia pentru gandire si comportament, nu ca ramaneti voi virgini, daca "alegeti" asta.
Mi se pare ca nu e barbat, cine nu are tupeu sa se conecteze cu o femeie mai mult decat in zona genitala.
Deci toti ar trebui sa fie dispusi, poate chiar incantati sa-si gaseasca partenera perfecta. Din pacate nu e foarte posibil, dar sa te temi de persoanele de sex opus, argumentand ca "femeile exista ca sa facem sex cu ele hââhâââââhăăă", nu e dovada de barbatie, dimpotriva.
Au raspuns toti baieteii.

| Drimmero a răspuns:

Relatia platonica suna mai degraba a prietenie, fratie.

Spune altfel, o relatie bazata pe dragoste, unde implica si sexul, da, m-as baga,, dar nu o caut neaparat.

| Frank51 a răspuns:

Stai putin, nu toate relatiile incep asa? Neh, voua va este scris in stele.

| RainmakerX a răspuns:

Ai 22 (aproape 23 de ani).
Din perspectiva unui baiat apropiat de varsta cu tine iti spun clar ca nu sta nici moartea fara se.x la varsta asta. In primul rand (ca baiat) trebuie sa fii idiot s-o faci.

Gandeste-te intai ce dai si dupa ce primesti in schimb.
Daca vrei un barbat cu x calitati atunci trebuie sa pui si tu in joc y calitati.

| Plato a răspuns (pentru RainmakerX):

Sexul e o calitate?

| RainmakerX a răspuns (pentru Plato):

Ai dreptate aici laughing Sa te iubeasca foarte mult.
E opinia ta si o respect dar nu stiu cati am putea sa spunem acelasi lucru.
E normal sa vrei pe cineva ca tine sau mai bun si e normal si sa fii refuzat/a daca nu atingi standardele respectivului/respectivei.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Niciunul sănătos la cap laughing.

| Plato a răspuns:

#șîeu laughing

| RainmakerX a răspuns (pentru Plato):

"Daca vrei un barbat cu x calitati atunci trebuie sa pui si tu in joc y calitati." Cand am zis asta nu ma refeream numai la se.x deci nu l-am numit o calitate.

Daca vrea un baiat inteligent, frumos, excentric care s-o si iubeasca neconditionat trebuie si ea sa dea alte lucruri in schimb pe care probabil nu le are sau are defecte pe care nu le realizeaza ce trag in jos toate calitatile pe care le are deja.

De exemplu daca eu vreau o fata ce are grija de ea (nu neaparat model), ce este pasionata de ceva anume, cu 2 ani mai mica decat mine si cu un suflet bun atunci nu o sa ma duc la ea ca si cum ar fi normal ca ea sa ma accepte.

La randul meu trebuie sa-i dau anumite lucruri care pot sa fie iubire neconditionata, bani, corpul meu/ aspectul meu, sustinere in tot ce incearca sa indeplineasca etc. Sexul poate sa intre si el in categoria asta de schimburi pe care nu le realizezi dar sunt destul de importante.

Poate ca unii vor o femeie religioasa si iubitoare. Crezi ca una de genul ar sta cu un betiv de exemplu?

Cam asta am vrut sa spun, sper ca s-a inteles.

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

De ce cu 2 ani mai mică ca tine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru că e și el încapabil pentru una de vârsta lui?
Așa sunt ei, masculii, vor fete care le pot cădea ușor victime. happy
Tu ești una dintre ele.

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis oarecum la intamplare descrierea de mai sus.
Caut o persoana de aceeasi varsta ca mine sau mai mica, in niciun caz mai mare si asta din mai multe motive.

Principalul motiv ar fi ca pe unele la 25 de ani le apuca facutul de copii, in timp ce eu nici nu ma gandesc la casatorie pana la 28-29 de ani.

Deja ma supara directia in care se indreapta intrebarile lui caste.
Ma compara cu oricine laughing De asta imi place TPU, vezi cum gandesc alti oameni.

Ca sa fim clari, Caste. Daca esti cu adevarat inteligenta atunci nu o sa cazi victima vreunui baiat si o sa stii care sunt aia care tin cu adevarat la tine. Ma amuza foarte mult ce vad pe aici intrucat voi, ca fete, ati putea foarte usor sa prindeti baieti buni.

Cine pica in plasa cui? O fata inteligenta stie ce vrea un baiat (si nu, suprinzator nu este numai se.x) si poate chiar sa-l joace pe degete caci multi dintre dragii mei amici baieti nu sunt foarte straluciti. Sincer sa fiu, fata potrivita m-ar face si pe mine sa pic in plasa. (da eu ala cu n-spe mii de calitati)

Pe bune acum, acceptati ideea ca acelea care pica in plasa baietilor sunt naive. Sincer, unele dintre voi isi merita soarta (si nu Hecate, nu tu dar s-a intamplat sa dau comm aici laughing ) Voi ati vazut cum flirteaza baietii care vor numai sex? Naiba, ii simti de la 10 metri ca se prefac.

Amuzant e ca aia care vin cu poezii/romantisme cum isi doreste caste sunt de obicei prefacutii care incearca sa impresioneze laughing (De obicei, nu mereu.)

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Mai bine zis, vezi cum nu gândesc alți oameni.

| Plato a răspuns (pentru RainmakerX):

" care s-o si iubeasca neconditionat trebuie si ea sa dea alte lucruri in schimb"
- Nu ti se pare ca ceva nu da bine? Cum poate fi iubirea neconditionata daca trebuie sa dai ceva la schimb? Aia e conditionata deja.

Ce ai zis apoi, de bani si chestii, nu mai comentez, zic doar ca e foarte superficial. Dar raspunde-mi la ce am zis mai sus. Cum adica neconditionat dar la schimb?

| Endoryus a răspuns:

Nu as accepta niciodata o viata atat de trista si mizerabila.

| Algo098 a răspuns:

De ce nu? Se poate si asta.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Depinde. Eu aș fi în stare să am o relație platonică pe care s-o duc la un nivel la care lipsa sexului să nu fie o problemă. Dar și cealaltă persoană contează în mod egal, nu poți împărtăși unele experiențe cu o ființă mediocră. În opinia mea, o relație platonică poate exista doar între două persoane cu un intelect foarte apropiat.

| CdeMetal a răspuns:

Pai as accepta doar pe scurta durata, ar fi plictisitor in timp pentru ca relatia nu evolueaza, cred eu.

| Plato a răspuns (pentru CdeMetal):

Nu exista relatie platonica de scurta durata.

| OrdanKarris a răspuns:

Eu ti-as da jet in prima secunda cand aud cuvantul "platonic" din gura ta, fara suparare!