| anonim_4396 a întrebat:

Dirigintele nostru ne-a spus să venim cu idei de activități pentru scoala altfel. Câteva idei? Va rog.

6 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Tin minte ca in primul an si pe noi ne-a pus si n-am facut nimic din ce am scris acolo, am facut doar ce au facut si alte clase ca era mai comod sa mergem mai multe clase sa facem niste chestii plictisitoare si total inutile decat sa facem ceva interesant.

| RainmakerX a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Eu nici macar nu stiu cum e saptamana altfel... rolling on the floor Am stat mereu acasa in timpul ala... laughing *si anul asta o sa fie la fel*

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Plictisitoarea vizita la muzeu.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Puteti sa faceti urmatoarele:

Sa faceti plimbari in aer liber daca vremea e frumoasa.
Sa vedeti un film de comedie, documentar.
Sa jucati ceva, niste jocuri educative unde sa raspundeti la intrebari de cultura generala si sa fiti pe echipe grupati.
Sa va jucati in sala de sport ce vreti voi.
Sa va duceti oriunde altundeva.
Distractie placuta.

| Cameliapantiru a răspuns:

Puteti face un circuit al muzeelor/ obiectivelor turistice din orasul vostru (noi am facut intr-un an, pe parcursul a doua zile din acest program), puteti face o plimbare in cel mai frumos parc (sau gardina botanica, daca exista) din orasul vostru, puteti merge intr-o zi la un film, la cinema, si apoi, la o cofetarie/cafene/ceinarie, puteti vizita biblioteca judeteana si discuta despre bibliotecomie sau despre un anumit autor, current literar etc, puteti merge la o piea de teatru, o lansare de carte, o expozitie sau un concert, care se desfasoara la voi in oras in acea saptamana, puteti viziona documentare in clasa, pe diferte teme (alese de voi), si la sfarsit organiza o mini-dezbatere legata de acel subiect, puteti organiza concursuri de creatie sau intreceri sportive la nivelul scolii, puteti face cateva ore de matematica distractiva, in care sa rezolvati probleme de logica, ghicitori matematice etc, puteti invita o personalitate culturala/artitica/academica dnitre absolventi ai scolii voastre, de exemplu, sa tina o conferinta accesibila voua, puteti face un atelier de preparat dulciuri (sau orice alta activitate practica frumoasa), puteti face diferite experimente in laboratoarele de fizica, biologie sau chimie, sub coordonarea profilor de specialitate, puteti face o ora de romana in care sa cititi si sa comentati poezie cotemporana (noi amfacut intr-un an si a fost o activitate foarte reusit), puteti veni fiecare cu un scurt referat si cu 2-3 melodii din muzica preferata, puteti lucre teste de personalitate si de orientare in cariera, impreuna cu consilierul scolii, puteti face o vizita aritabila la un azil de batrani, la un orfelinat sau la un adapost de animale fara stapan, puteti face o activitate de ecologizare a zonei voastre (si noi am facut, acum doi ani), puteti face in weekend o excursie la munte.
Ahh, sunt ata tde multe lucruri frumoase si interesante care pot fi accesate in aceasta perioada, incat, cu siguranta, o saptmana vi se va parea insuficienta (noi patim asta, sa stii, in fiecare an).

| Getter123 a răspuns:

Mc'donald,pizza,in parc, muzeu, excursie, difera de la diriginte la diriginte, Mai Bine sa va dea o foaie la fiecare Sau sa votati