| Dan a întrebat:

Doriti sa avem un sitem de sanatate modern? Luati atitudine pentru modernizare sitemului de sanatate! Multumesc.

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

In primul rand trebuie sa se schimbe cu totul mentalitatea medicilor si a pacientilor, sa devenim civilizati, apoi sa se modernizeze tehnic spitalele. Mai mult decat important este ca medicii buni care au plecat sa fie motivati sa se reintoarca in tara pentru a avea o medicina de calitate. In ultimul timp se intalnesc numeroase cazuri de malpraxis sau cazuri de lipsa de deontologie medicala. Cum sa modernizam sanatatea fara bani, fara dorinta?
Atata timp cand guvernul semneaza contracte in defavoarea sanatatii romanilor ( codex alimentarius) este clar ca nu exista nici macar gandul de a schimba ceva. In cel mai fericit caz, un manager de spital sa ia haturile spitalululi in mana si sa-si caute sponsori si astfel sa schimbe cate ceva.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sistemul de sanatate romanesc nu va merge niciodata atata timp cat nu va plati toata lumea asigurarile de sanatate, ma refer aici si la romi care primesc aceeasi ingrijire medicala ca si cei ce cotizeaza la sistemul de asigurari de sanatate. Nu imi dau seama ce vrei sa spui prin "luati atitudine", ai habar cat e de scump totul in sanatate, de la seringi, la medicamente, materiale sanitare, nu mai vorbesc de investigatii, personalul medical trebuie si el platit, utilitatile gaz, curent, apa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing Si acum doar nu vrei sa dau bani din buzunarul meu?
Sau sa facem cheta ca sa modernizam spitalele!
Unde sunt banii de la uniunea europeana? Unde sunt banii statului?
Nu e suficient ca bietii oameni platesc la casa de asigurari, platesc impozite mari(cele mai mari la saraci), platesc tot felul de taxe, mai nou vor plati totul, iar in viitor vor plati si oxigenul consumat.
Mai bine cere atitudine din partea guvernului!