| anonim_4396 a întrebat:

Dragilor! Nu vreau să vă sperii, dar cred că un cont de aici, mă rog, un om din spatele unui cont s-a sinucis sad

Dacă a mai vorbit cineva cu userul FantaSpirit, vă rog să mă contactați. Orice informație legată de un alt nr de telefon ori de o altă platformă unde îl putem găsi, ar conta mult.

Eu am tot vorbit recent cu el prin privat și pe la telefon, iar ultima dată a avut un necaz, am să-i respect intimitatea deci nu am să spun care era problema, însă pot spune doar că era vorba de un viciu care l-a dus la mai multe alte probleme și mai în glumă, mai în serios mi-o spus că are pastilele pregătite, am încercat să râdem și să glumim, ca să mai uităm de probleme, dar omul cred că e chiar căzut și acum că nu mai apare nici pe aici, nici la mesaje nu mai răspunde, nici la telefon, încep să cred că nu o fost o glumă. Credeți că se putea sinucide cu adevărat? sad Orice informație mi-ar fi de mare ajutor, ca să îl pot contacta sau oricine altcineva îl poate contacta, aș aprecia enorm.

86 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Cum te scot de la prieteni sau scoate-ma tu că m ai zăpăcit. 5 întrebări /zi pui, ai normă ceva? laughing)

| FilipSorin a răspuns:

Buna, s-ar putea, hai sa ik ajutam pentru are nevoie, hai sa vorbim in privat, în astea si sa încercăm să il ajutam

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Interesanta intrebarea si chiar daca ar fi ca tine, sa se sinucida, crezi ca familia, prietenii lui nu ar afla? Nu l-ar cauta?
Eu cred ca este doar o cadere psihica, l-ar ajuta tare mult niste consiliere psihologice și chiar ofer si online, gratis, aceste consiliere. Din pura placere de a ajuta oamenii.
Crezi ca cei din jurul lui nu ar fi observat faptul ca acesta nu mai are motivatia de a trai? Este greu sa ignori un asemenea semn.
Poate fi vorba de o pauză.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DovleacTurbat):

Tu ai citit întrebarea? Cred că genul de hi-ha-ha nu și au rostul. Cineva chiar ar vrea să se sinucidă și eu nu pot accepta asta, i-am spus și mătușii mele și l-a fel mi-o zis să ajut persoana, așa că dacă nu vreți să ajutați, ok, e decizia voastră, dar măcar nu râdeți. Chiar nu e nimic funny că cineva chiar vrea să-și pună capăt zilelor și altcineva chiar vrea să salveze omul acela. Și am pus întrebarea poate mai e cineva din Timișoara, că de acolo zicea că e omul sau poate cine știe, mai vorbea cu el în privat și poate lua legătura cu el, sub altă formă decât TPU și nr de telefon la care apelez și eu, dar nu răspunde.

Cât de întrebări mister dovleac, pun câte vreau. Nu sunt nici prima, nici ultima care postează mult pe aici și dacă vă amintiți bine, eu una chiar vreau să lucrez la TPU așa că da, norma chiar trebuie îndeplinită. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RoxanaIoana108):

El nu mai are familie. sad Suferă de anxietate socială și stă mai mult în casa, nu are din păcate nici prieteni, are doar o mătușă care lucrează în afara, din ce mi-a zis și nici cu aceea nu se înțelege bine. Oricum unii prietenii din ziua de azi, nici nu i-ar interesa că tu mori sau nu mai exiști. sad

| RoxanaIoana108 a răspuns (pentru anonim_4396):

Câți ani are respectivul? Imi pare foarte rau pentru pierderea lui sad

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt cam prost și pricep mai greu, așa că iartă-mă.
Înțeleg că spui că n-a mai dat nici un semn și presupui (Doamne ferește) că s-a sinucis.
Dacă chiar e așa, în cazul ăsta cum oare presupui că ai putea să-l mai ajuți? (tu sau oricine altcineva)
Sau tu crezi că deocamdată e doar în pregătiri de sinucidere și mai ai timp să faci ceva? (pregătiri care îi ocupă tot timpul și nu mai are când să intre pe TPU?)

Și eu am fost în pauză de TPU vreo câteva luni pentru că am avut alte treburi. Ce atâta panică?
Poate o fi ocupat sau a plecat din țară.
Dacă a făcut vreo prostie, oricum nu mai ai ce ajuta.

| Seba2013 a răspuns:

Nu stiu ce istorie ti-ai creat tu aici insa lasa tu mortii sa isi ingroape mortii (nu esti responsabila tú de tot raúl). Nu ai zis ca vrei sa fii sociala si in tot? Ei bine ca sa fii in tot nu trebuie sa fi nici unde. Altfel te inchizi si nu il poti urma pe Iisus.
Deci nu este cazul sa suferi, doliu si sensibilitate ci de doar de efecte eléctrice sanatoase. Daca vrei sa salvezi oameni le spui o vorba buna, ceva adevarat, doar asa poti schimba ceva.
Amagirile astea tot tu le atragi asupra ta atunci cand prea te implici. Cred ca si atunci cand pica cineva pe strada te imbraci in doliu si suferi "pierdera" tezaurului. Hai ca ne strangem toti si il cautam, sigur ala o plecat prin tarile calde si tu l-ai dat pierdut. Eu nu stiu cu ce fanta, coca cola, vorbesti tu, insa prea pathos depui pentru ei, inseamna ca pentru mine nu a fost nici un gram acolo. Ai avut ocupat corazonul.

| RAY a răspuns:

Tot tu ești și acel user, nu ai ce face cu viata ta, e trist, timpul trece și apoi regreți

| Dismally a răspuns:

Nu stiu, nu il cunosc. Mai incearca si tu sa il suni, cine stie, poate a fost doar ocupat si nu a putut vorbi.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru anonim_4396):

Norma, norma, dar primesc eu notificări... Cat despre sinucidere, nu e nicio pierde. Reprezintă cu succes definiția unui ratat sau sa nu fiu rău, o lepră.
Stai liniștită, cine se sinucide, o face direct, nu dă anunțuri pe TPU. E sub un alt user pe aici.

| GambleR40792 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Ce probleme mai au unii pe site-ul asta, dar fatuca asta le are in stadiu avansat

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DovleacTurbat):

Și ne mai întrebăm de ce în lume există cutremure, inundații și altele.

Singura chestie, mă înfioară că pe acest forum, care se vrea a ajuta oameni, există oameni cu o astfel de gândire. Acest TPU ar trebui să facă un CV de înregistrare înainte :/ adică oamenii cu gândirea ta, să nu primească accept-ul în această comunitate, care oricum se vrea a fi una de ajutor, de la tehnologie până la a salva un om de suicid.
Că decizia e a celui care o face și păcatul e tot al lui, asta nu avem noi cum să schimbăm, dar să numești un om care vrea să se sinucidă cum o faci tu, mister Dovleac, mi se pare crunt.

Eu atât îți spun, și nu am vrut să ajung vreodată la aceste comportamente și să sune ca și când ameninț pe cineva, dar să te ferească Sfântul să treci prin ceva asemănător, orice, oricum dacă acum ești încrezător că dumneata o duci bine și stai bine cu mansarda, să te ferească sfântul să treci printr-o decepție mare care să te facă să turbezi ca un câine, în cazul tău ca un dovleac turbat, să-ți se pună voalul ăla negru pe ochi și să nu mai vezi nimic în jur decât sinuciderea, pentru dumneata nu ar fi ceva rău, că oricum poate nici nu crezi, crezi că ceea ce spun credincioșii sunt chestii de adormit copiii, dar să te ferească Dumnezeu să te bage în gaura ai neagră și să te trezești în iad. Să te ferească, atât îți spun.

În final o să spun doar atât "Iartă-i Doamne, că nu știu ce vorbesc."

| Mosotti a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Daca nu iti place ce zice, scoate-o de la prieteni, de ce n-ai scos-o pana acum?

Apesi pe capul ala adica a treia chestie de la clopotel in dreapta, apare lista de prieteni, si dai sterge cand vezi userul ei.

Te-a zapacit ca nu iti place ce zice, altfel nu te zapacea nici daca punea 50 de intrebari.
Nu pune intrebari asa in prostie, sunt zile cand nu pune.

Dar cine stie de ce i-ai dat add la prieteni, ca ea era la fel si inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ray, mamă, ți-am zis că te apreciez deși ești la polul opus al gândirii mele, ți-am declarat chiar pe aici că m-aș duela friendly și fairplay cu tine pe TPU, dar nu face din astea aici.

De la tine chiar am pretenții, chiar dacă ești ateu, am observat că ești inteligent, iar un om inteligent oricât de ateu ar fi și nu crede în îngeri, God și iad e ok, dar un om inteligent citind ce am scris eu aici, ar întreba ce s-a întâmplat, dacă poate fi și el de ajutor sau măcar și-ar oferi un sfat, că mai bun sau mai rău, e ok, dar ar da dovadă de inteligență și minima empatie, care ar putea exista în inima unui ateu.

Dar aceste tâmpenii și scenarii mă înfioară și mă dezamăgesc și nu-și au rostul la o postare serioasă în care un user spune că un alt user e posibil să se fi sinucis, și deci astfel să-și vândă sufletul Satanei, ți-am zis, mă așteptam de la oricine, dar nu de la Ray pe care îl percepusem ca pe un om inteligent. Trist că de fapt nu ești chiar așa cum te aveam în viziunea mea. Trist, că ajung să apreciez oameni care se dovedesc a fi în final, ehhh, din respect nu o să te înjur. happy

| Mosotti a răspuns:

Nu s-a sinucis deloc, de unde ideea?!
Nu s-a sinucis pentru ca el avea si perioade de bine si chiar vroia sa lucre. Ca zicea el asa...e alta.
Plus ca stia ca daca o face asa taraneste risca sa ramana handicapat, nu avea metoda profi.

Motive avea, dar n-a facut-o.

Nici nu putem sa-l ajutam cu ceva. Are o anxietate cronica netratabila care ii f viata asa cum zicea si aici, medicul n-a reusit sa rezolve, am zis ca mai sunt medicatie de testat, nu a facut asta, mai are inca sasnse!
Nu a vrut sa dea medicu ala, schimba medicu,, eu asa am facut.

Dar are si perioad de bine, asta l-a salvat, altfel cred ca ar fi facut-o.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cred că eu i-am dat de fapt happy eu și dorința mea de a mă împrieteni cu oricine rolling on the floor))
Mulțumesc și pentru protecție laughing dar oricum doar numele este de acest user mister Dovleac laughing) păcat doar că gândește așa despre sinucidere și despre oameni :/ păcat :/ pot înțelege că unii oameni prea funny și prea iubitori de viață, nu pot înțelege pe cei de la polul opus, ce-i drept nici eu nu i înțeleg pe cei super bârfitori și pe cei super răi, nu pot, dar să spună așa ceva despre un om care trece prin multe și care din oricare ar fi motivul, simte nevoia să se sinucidă, mi se pare trist, crunt, dureros. Și nu știu cum ești tu dragă Mosotti dar eu una am și latura aia demonică, iar oamenilor de genul nu le doresc decât să o pățească la fel, dublu, triplu ca să vadă ce înseamnă să pierzi tot, să simți că ai pierdut tot și să vrei să-ți pui ștreangul de gât. Eu una așa susțin că unii oameni pot înțelege pe alții, doar trecând și ei prin acele rahaturi.

Ahhh și deja îmi clocotește sângele în vene gândindu-mă la oamenii aceștia. happy Hai că nici eu nu sunt mai sănătoasă. rolling on the floor)))
Dar mulțumesc de ajutor pe aici și de protecție. happy Și mă scuzi dacă îmi vezi și latura aia mai demonică, dar nu, unele chestii nu le pot accepta deloc, deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GambleR40792):

Mare ți-e grădina Doamne!

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Face misto de noi

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti recomandam un consult de urgenta

| timidu89 a răspuns:

Nu cred, are nevoie de o gagica si el si e bine mersiwinking

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Mosotti):

Am găsit, mersi frumos.
Habar n am, cred că se accepta automat.

| Seba2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Faci din tantar armasar (cred ca esti indragostita si dezorientata). Sentimentalizezi asa mult subiectul asta aici ca de parca noi aici pe TPU trebuie sa fim pazitorii lui. Daca eram in alt context ne strangem toti ca in filmele alea cand dispare o fetita si se strang toti oamenii ca sa o gaseasca si sunt alarmati, ingrijorati, etc. Insa aici draga ex Hecate cred ca exagerezi. Aici noi nu avem acele instrumente si caldura/sustinerea/ umarul pe care trebuie sa o intalneasca o persoana in societate/familie. Ne pare rau de el (sa presupunem ca e adevarat) si ne induiosim insa acea reziliență trebuia sa o aiba el. Aici pe TPU nu promovam asa ceva, adica sinuciderea. Insa nici nu putem sa ne lasam treburile si sa deschidem un ditamai dosar pentru un user oarecare. Daca ne ceri ceva semnaturi, masina, sau esti o prietenia care se afla in proximitate, toti o sa ii oferim cate ceva din aceasta comunitate TPU. Ai expectative foarte inalte de la TPU si asta nu ii bine. Aici gasesti doar un spatiu unde poti gasi un raspuns folositor. Aici unde stau eu sunt reclamé si asistenti sociali impreuna cu guvernul care atentioneaza impotriva acestor lucruri. Nu este rau ca vrei sa ne monitorizezi, sa ne ti morala, insa gresesti atunci cand te rezumi doar la frontierele TPU-lui. Trebuie sa vezi mai larg si sa iti gasesti o ocupatie care te face sa fii fericita. Nu pot sa nu recunesc ca nu ma simt multumit atunci cand ne dai TOATA atentia ta. Insa trebuie sa si grija de tine, ca nu poti sa fi zeita sau un om divin care ne rasplateste dupa fapte.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum problema lui nu i-o poti rezolva, o sa-si revina el din cazatura de acum pana la urma, dar problema de baza asa ramane.

In ce sens sa lucri la TPU?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

In mod normal eu daca nu imi place ce scrie cineva, nu raspund la acel subiect, ca nu doar dovleac face asa.
"Scrii prea mult.", pai daca nu te intereseaza, de ce scrii? O zice ca si cum ii obliga cineva sa citeasca!

Plus ca e clar ce e cu aia, ca cine are ceva in cap, are ce scrie chiar daca nu pe subiectul care-mi place mie sau tie, dar vedeam teme deschise de la x asa mai ample, dar nu vezi asa ceva! Ei scriu telegrafic si nimic mai rasarit. Zic la general, nu neaparat la astia de aici.

Si pe softpedia e plin de asa ceva, ditamai intelectualii pe hartie nu au nimic de zis.

Nu ca oamenii de aici nu inteleg cu suicidul, ei cred ca e gluma sau misto.
La cati mincinosi si mistocari sunt online, e pe undeva normal sa fie asa.
Adica fac misto de un misto cumva.
Sau cred ca e santaj sau impresionare cand un om zice ca se duce.

Plus ca multi nu pot intelege unele, de ex eu nu pot intelege cum de schizo au halucinatii si nu se prind! Nu rad de ei, dar NU pricep.
Deci ii inteleg f bine. Adica auzi voci la geam, pai daca esti la et 8, cum draci sa stea cineva asa in aer sa vorbeasca!? Auzi, dar ar trebui sa te prinzi ca e vrajeala. Si totusi nu este asa.

Real...sincer cam 95 % din cazuri de pe net asa sunt, ori mincinosi ori la santaj sa ia atentie, etc (atentia se castiga facand chestii bune si nu faci pentru atentie, asta o ai sau nu daca e sa o ai adica). Eu daca vreau sa ma kilaresc de ce as zice public? Cu ce ma ajuta? Ori incerc sa-mi rez problema, iar daca nu merge si nu merge, o fac fara sa bat toba. Sau zici la cineva personal daca te intelegi cu el si are si el probleme, nu public.

Dar sa intelegi ceva! Uneori oamenii nu mai rezista, e cum am zis "o boala incurabila care chinuie".
El avea asa ceva! Nu mai avea viata. Medicii nu au putut sa ii rezolve problema.
Tremura, lumea face misto de el cand vedea ca tremura de la anxietatea aia, era terminoiu.
Avea perioadele alea de bine dar nici alea nu stiu cat le mai avea si cat de des le mai avea, dar degeaba daca in rest social era praf, plus starea lui in general.
Uneori suicidul este o eliberare. Insa doar la cazurile grave incurabile care chinuie, atat.

Si cand ai ceva urat, gandul de suicid este de inteles, dar cand nu se mai poate face nimic! Abia atunci.
Totusi eu zic ca el mai avea sanse, am zis in mod repetate care is alea, nici macar trei nu erau, erau mai multe.

Daca s-a sinucis, a murit de pomana.

Parca eu is mai breaz! Fiecare avem ceva demonic in noi pana la urma, doar ca unii recunosc, altii nu, asta e diferenta.
Iar ca nu ai fi sanatoasa, eu nici atat.

Nu e vb de protectie, e vb de ce am zis si dincolo, nu va place, nu scrieti!
De ex pe aria sanatate la softpedia avem un moderator dur.
Acolo iei pedeapsa daca incepi cu scrii prea mult, esti troll.
Pe acelasi principiu "nu iti place nu posta", si scrie si in reguli.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca face misto ea, chiar asa crede, omul a zis-o de n ori ca se sinucide ca nu mai poate aici public. Cerea ajutor de fapt, si nimeni nu l-a ajutat pentru ca nici nu avea cu ce de fapt.
Medicu nu l-a rezolvat.
Daca nu mai posteaza, a dedus ea ca asta a facut, insa nu a facut, ca eu am vb mult cu el si cam il cunosc.

Dar sigur imi asum sa nu am dreptate totusi.

| Mosotti a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Da, nu e nevoie sa se accepte iesirea, iese din lista si atat. Pe tine te zapacesc notificarile de fapt.

| Mosotti a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Asta cu suicidul cine o face, asa e, o cam face direct zic eu, insa omu a cerut ajutorul de fapt cand a zis ca se sinucide, a intrebat ce sa faca, n-a zis doar asa si atat.

Bine, putea zice ca vrea ajutor fara a zice ca se sinucide, dar a a zis omu ce simtea.

Nu trebuie sa fi neaparat un ratat, ca ratatii nu se sinucid multi din ei, lucra cu ziua sau oriunde pe bani putini si ii vezi la carciuma, culmea, isi traiesc viata aia asa cum e.
In general se suicideaza aia cu boli care le fura viata de tot.
Ca e una un ratat care se intalneste cu altii la fel si se inteleg, si alta e sa fi bolnav si sa te respinga si ratatii aia.

Si boala care nu te lasa uneori nici sa dormi, ai un rau de te k pe tine, si sa vezi ca medicina nu ajuta.
Nu e asa simplu cum pare.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Tu esti Rosalia