| anonim_4396 a întrebat:

Dragilor! Nu vreau să vă sperii, dar cred că un cont de aici, mă rog, un om din spatele unui cont s-a sinucis sad

Dacă a mai vorbit cineva cu userul FantaSpirit, vă rog să mă contactați. Orice informație legată de un alt nr de telefon ori de o altă platformă unde îl putem găsi, ar conta mult.

Eu am tot vorbit recent cu el prin privat și pe la telefon, iar ultima dată a avut un necaz, am să-i respect intimitatea deci nu am să spun care era problema, însă pot spune doar că era vorba de un viciu care l-a dus la mai multe alte probleme și mai în glumă, mai în serios mi-o spus că are pastilele pregătite, am încercat să râdem și să glumim, ca să mai uităm de probleme, dar omul cred că e chiar căzut și acum că nu mai apare nici pe aici, nici la mesaje nu mai răspunde, nici la telefon, încep să cred că nu o fost o glumă. Credeți că se putea sinucide cu adevărat? sad Orice informație mi-ar fi de mare ajutor, ca să îl pot contacta sau oricine altcineva îl poate contacta, aș aprecia enorm.

86 răspunsuri:
| Jus7t a răspuns (pentru Hammurabi):

"Deci? Ce logică ar avea îngrijorarea/panica ta, o persoană care privește de afară? Ar fi de vreun ajutor?"

>Persoana care a pus intrebarea e ingrijorata, a avut conversatii in privat, la telefon, nu e cum ai spus tu.
Vrea sa stie daca e bine, daca poate da de ea.

Nu esti sanatos la cap. Uite si tu ce atitudine ai intr-o situatie de genul.
Tu si alti distrusi de mai sus, ca am citit rapid ceva aberatii.

| Jus7t a răspuns (pentru DovleacTurbat):

" Reprezintă cu succes definiția unui ratat sau sa nu fiu rău, o lepră. "

Iar raspunsul asta reprezinta definitia exacta a unui handicapat mintal. laughing

Sunt oameni care s-au sinucis si au lasat mai multe lucruri in spate decat esti tu capabil sa lasi in 100 de vieti.
Plus, depresia nu e de joaca, dar asa e cand esti cocalar batut cu barosul in cap.

| Jus7t a răspuns:

Si plus de asta, cat de zdreanta sa fii ( daca e adevarat ce se zice ) ca sa faci trolling cu intrebari din astea?

Ultima panarama de om.

| Hammurabi a răspuns (pentru Jus7t):

Tu chiar ești greu de cap dacă nu poți să pricepi logica unei reacții simple.
Explică tu după logica ta, de ce ai fi panicat după ce persoana a dispărut de pe TPU și probabil s-a sinucis?
De ce n-ai fost panicat înainte, dacă știai ce intenții are? când ai fi putut face ceva.
De ce n-ai sărit să-l ajuți cumva atunci când ar fi avut un rost să faci ceva?
Cât de ipocrit sună (am vrut să evit să spun asta, dar mă forțezi), deci cât de ipocrit sună să spui că ești îngrijorat/panicat când totul duce spre ideea că faptul e deja consumat?
Sau trebuie să respectăm conveniențele sociale ale reacțiilor oricât de absurde ar fi?

| Arakiss a răspuns (pentru Hammurabi):

Eu sunt de acord și mi se pare logic ce spui. Dar nu ești primul suspectat de lipsă de empatie pentru că nu accepți un nonsens. laughing

| Jus7t a răspuns (pentru Hammurabi):

Era panicata si inainte, de asta a incercat sa il faca sa se simta mai bine, sa il ajute cumva prin asta, sa il faca sa uite sau sa vada situatia putin mai roz, daca e posibil.

Plus, nu era sigura ca vorbea serios omul, dar erau sanse sa o faca avand in vedere ca avea o anumita problema + un viciu, etc.

Iar cand a disparut a devenit si mai panicata.

Greu tare, nu?

Ti-am zis prietenas, esti bolnav psihic

| Seba2013 a răspuns (pentru Jus7t):

Eu cred ca surioara trebuie sa fie mai tare, nu sa cada in deznadejde. Ea este psiholog insa are nevoie de mine (m-o facut guru) care sunt prevazator si vad deja cu premonitie tot. Insa cum m-a facut contemplativ ma duc imi cumpar haine slim si sa ma bărbieresc. Imi arunc toate cartile (vreo 5, 6 doar) la gunoi.

| GambleR40792 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la urma ce esti in spatele acestui cont, baiat cu poola sau femeie cu pzd, fa-ne sa intelegem, pari a fi baiat din intrebari si frustrari, in fine

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Dacă te ajută cu ceva, dragă Hamurabi, eu una chiar îți dau dreptate happy am spus clar cred, când am fost acuzată de îndrăgosteală, că de fapt panica mea era doar că voiam cu orice preț să-l salvez, nu mint nici cu faptul că mi era drag, era un cont cu care am râs mult pe aici, deci doar psicho să fii să nu pui la suflet omul sau contul happy însă eu când am văzut că nu a mai apărut pe aici de două zile și nici la telefon nu a mai răspuns, deși nu vorbisem decât o dată, ultima dată pentru el, de fapt abia acum leg totul, el m-o sunat atunci, că până atunci noi nici nu vorbirăm la telefon vreodată, acum mi-o picat fisa sad omul o vrut să lase urme, omul o vrut să-și ia good-bye, cum nu avea pe nimeni, ce-o fi zis, stai că vorbesc cu asta, că tot râsesem câteva zile bune ca apoi să plec liniștit către lumea cealaltă, God, cât de proastă sunt laughing și eu care credeam că tipul măcar mă simpatiza rolling on the floor))) Oricum nu-l urăsc că mna, despre oamenii morți trebuie să vorbim doar de bine și oricum mie îmi era simpatic. sad happy

Dar ai dreptate, eu nu știu cât am vrut să-l salvez cu gândul la el, cât cu gândul la salvare în sine, cu gândul ăla bolnav de "eu trebuie să fiu supererou" cred că în spatele ăsteia stă și o ușoară aroganță de fapt, stai liniștit că după 27 de ani, încep să-mi cunosc toate dedesupturile, și cu tot ce am citit și despre psihologie, nu am cum să nu mă cunosc, deci sper că nu o să sune și mai ciudat, dar în final tot răul spre bine, Fanta ăsta o făcut să aflu că de fapt nu sunt chiar cel mai bun om din Univers, am și eu parșivitățile și aroganțele mele. happy Iar amicul care mi-o dat papucii m-o învățat să iert, deci în final oamenii vin cu lecții în viață. happy Chiar vin cu lecții faine. Bine, nu mă bucur de sinuciderea lui Fanta. sad Sper să nu se înțeleagă vreodată asta. sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Seba2013):

God! Dar voi aici dragilor, vă credeți în filmele cu dezbaterii la focurile de tabără dinainte să vă prindă psihopatul, tarantula criminală. rolling on the floor))) Noi vorbirăm de Fanta, și Fanta ăsta pe lângă că s-o dus al naibi fără lumânare, cred că nu o fost nici spovedit/împărtășit, l-ați și pus în negura uitării. sad Why? Această întrebare, această dezbatere trebuie să i se dedice lui Fanta. Deci vorbiți despre Fanta, vă rog. happy Poate dacă îl amintim pe aici, îl înduplecăm pe God să-l mai ierte la a doua venire când va învia vii și morții, acum e clar că a ajuns în iad. :/

Dar ca să fac o mică paranteză, dragă Seba, te-ai tuns până la urmă și bărbierit, deci am avut dreptate, erai ca în viziunea mea? happy Un Platon cu plete-n vânt de mare sau chiar ocean și cu o barbă stufoasă, cu tălpile goale lipite de nisipul mării? laughing) Cam așa mi te închipui mister Seba laughing) Probabil șezând și sub un copac sau de ce nu chiar într-un copac, cu un caiet/agendă sau chiar telefonul scriind de zor, ceea ce vezi, auzi, simți în viață, ceea ce-ți născocește mintea. happy Poate în zilele mai abătute stai pe un pietroi și vorbești cu Dumnezeu sau îl cauți cu înverșunare, cu ochii ațintiți către ocean/mare/munte sau chiar către cer. happy Oare am dreptate? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cu tot iar îți dau dreptate! happy

Daaar întrebarea aia cu cerșetorii e blowing mind big grin mi-am tot pus și eu întrebări din astea existențiale, paradoxale sau pur și simplu despre viață, dar ceea ce întrebi sau te întrebi tu legat de cerșetori mi se pare super inteligent și te-ar cam duce pe câteva direcții cu răspunsurile. happy

Cât legat de Fanta ai dreptate cu tot ce spui, exact așa gândeam și eu cu banii, de aceea nici nu am vrut să mai sar cu ajutorul, că de fapt nu știam dacă îi fac mai mult bine sau rău.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Jus7t):

Nu știam că această etichetă mi s-a pus pe aici. :/ Că glumesc despre sex și pare că vorbesc deschis cu toată lumea pe aici, credeam că e normalitatea într-o lume ca cea de azi, chiar nu știam că lumea mă vede așa. sad Întrebarea am adresat-o doar din îngrijorare pentru acel cont și cu dorința de a-l ajuta dacă mai știe altcineva ceva, deoarece eu am doar un cont si un nr de telefon de-al lui, cum sa dau de el? sad

Dar oricum orice aș spune acum, este în zadar, ca în arest, orice aș spune este folosit împotriva mea, doar că mi se pare crunt că voi mai mulți din ce spui tu aici, mă vedeți așa, cred că în final nu m-am dat la nimeni pe aici și nu am deranjat mai mult decât ar fi fost normal pe nimeni, nici nu am glumit mai mult decât mi-am piermis sau aș fi sărit de bunul simț. Chiar îmi pare rău dacă asta s-a înțeles din tot ce am scris pe aici sau din tot ce am vrut să vorbesc. :/ Și nu aș fsce trolling orice ar fi, deoarece nu știu ce este, dacă-l fac din greșală iar îmi cer scuze, deoarece intenția mea nu este nicidecum să fac ceva rău, ci doar să ajut sau să socializez, dar cred că trebuia să renunț la acest vis atunci când s-a aruncat cu roșii în mine, când am vrut să mi ofer eu ajutorul fără diplomă de psiholog. Cred că ăla o fost semnul că nu trebuia să stau pe aici, nici să-mi expun viața sau feelingurile pe aici, cu atât mai mult să mă implic emoțional pe aici. Cred că în final unii aveau dreptate, ce e aici e mai greu decât în viața reală. Măcar în viața reală te cunosc ăia 2, 3 și dacă vă certați, pleacă și ăia și restul nu știu de tine, aici toți știu și se pare că ți zâmbesc ca apoi să ți zică asta, trist. Chiar nu credeam, sincer, că părerea asta o aveți despre mine TPU. :/ Iar mi-a fost înțeleasă greșit o intenție de ajutor. Eu atât vă întreb, oare voi TPU chiar vreți să ajutați sau voi doar vă prefaceți că ajutați? Că altfel nu înțeleg de ce tot intențiile de ajutor îmi sunt înțelese greșit? Că am recunoscut eu că am și sindromul salvatorului am recunoscut-o, dar chiar și așa ajutorul meu este sincer.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GambleR40792):

Sunt ce vrei tu să fiu. Sunt cum vrei tu să fiu. M-ai crede oricum dacă aș spune ce sunt? :/

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SmartASS123):

Asta cu Poliția e chiar un sfat bun. Dar problema e că eu nu am adresa lui Fanta asta. Adică nu știu cum ar da poliția de el. Unde trimit eu de fapt poliția. E complicat, dar îmi place sfatul tău deși dacă s-o sinucis, chiar nu cred că poliția îi mai face ceva. Doar poate să afle ca să l îngroape, dar dacă s-o sinucis nici slujbe n-au voie să-i facă. Da, cât de online ai dreptate, nu știm peste cine dăm, dar eu doar voiam să-l ajut că mă regăseam mult în povestea lui. Dar da, ar trebui să rămânem mai rezervați cu online-ul ăsta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Seba2013):

Aș vrea să văd asta, un filosof jucând Fifa. laughing)

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai intrebarea cu cersetorii nu mi se pare o intrebare de baza.
Adica aurolacii mai ales, sa stai permanent pe strazi, frig, ploaie, batai, foame, mizerie, sa stai asa.
Care e scopu?

Pai m-a dus pe cateva directii, sunt multi masochisti pe lumea asta nedepistati carora le place sa sufere.
Plus ca se si drogheaza ca sa nu mai simta asa mult problemele, dar chiar si asa tot in cacao stai! Ca nu esti inconstient si nici asa veseli nu-i vad.

Eu m-as duce tare, n-as avea nici o motivatie sa traiesc sa sufar.
Ca iti dai seama ca oamenii aia au avut probleme de au ajuns asa, nu ca n-au vrut sa faca nimic, asta e un raspuns de minte de cocos.
Cum a ajuns sa nu vrea? Mediu, sanatatea psihica, etc.

Cu Fanta asa e, ii alimentai viciul si ii faceai rau. De ex la unii suicidul depinde de un singur urmator joc!
Adica eu ii dau, si daca mai joaca odata, pierde, ajunge la capatul suportabilitatii si bum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, exact așa gândesc și eu, tocmai de aceea nici nu am sărit cu ajutorul, plus că nu aveam oricum nici bani atunci, însă pe 14, că atunci ne dau nouă în învățământ salariul, chiar îmi venise salariul și cum oricum trecuse două zile de când nu mai vorbisem, îl sunasem pe Fanta ăsta ca să-i zic că i-aș da totuși un 100/200 de lei, mai mult oricum nu i dădeam că nici nu mă dădeau banii afară din casă și nici nu aș fi vrut să mai dau chiar așa ca în trecut ca să nu mai adun eu după frustrări, ca na dai, uneori mai și lași de la tine sau mai aștepți între prieteni, dar la un moment dat tot îți dorești bănuții înapoi și dacă se poate fără să te transformi în cămătar, de altfel nici n-aș reuși să fiu vreodată așa, dar nimeni nu mi i-a mai înapoiat în trecut, încât mi-am dat seama că e mai ok ca între prieteni să nu împrumuți bani, că aduni doar frustrări, dar nici n-aș fi vrut să i dau ca să i alimentez viciul, deci un 100 de lei, max 200 ca să supraviețuiască și el, i-aș fi dat, acum și dacă nu mai mi i-ar fi înapoiat, îl iertam măcar că o glumit mult cu mine pe aici. happy Dar l-am sunat și nu mai răspuns pe 14. Am mai încercat și zilele astea și nada, telefonul îl are închis. Sincer am spus tuturor despre el, chiar și mătușii și mamei mele, mama cum e mai amuzantă o zis că poate cine știe, și-o fi făcut omul alt cont și acum s-o amuza de noi pe aici după alt cont. Ar fi chiar bolnav dacă ar face așa ceva sincer, mai ales când unii oameni chiar se gândesc cât de cât la viața lui. Iar mătuși-mea mi-a zis că să mă rog pentru el și că știe God ce are de făcut și mai mi-a și zis că să nu vă las pe niciunul de pe această aplicație să vă sinucideți și că să vă mai duc și la biserică, de parcă mă ascultă oricum cineva cu biserica, și de parcă sunt eu mama voastră să vă îndemn să mergeți la biserică rolling on the floor)))

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu banii ce sa zic, esti oricum putin naiva! Ma refer la general acum.
Eu in general daca dau ceva verific, pana nu verific nu dau nimic.
Daca e cineva bolnav vreau sa ma duc sa vad actele, sa vb cu medicii, sa vad internarile, nu asa..., ca asa oricine se poate da lovit si sa nu fie.
Si tu crezi daca eu iti zic ca am nu stiu ce si nu stiu cum? Si ca n-am bani ca... Poate fi asa sau sa nu fie.

Mi se pare ca aici la voluntariat sau nu stiu unde in alte parti, unde uneori vin unii cum ca au situatii nu stiu cum, ei undeva am zis "ati verificat voi ca lumea? Daca minte?".
Nu sa se pozeze pe un pat de spital cu alea pe el, sau sa se filmeze acolo vorbind asa vai de el (cum fac unii ca sa impresioneze si de fapt e inscenare totul si stiu cazuri), nu tata, sa ma duc eu sa vb cu medicii, sa vad actele, analizele.

La 30 ani ma astept sa fi mai realista. Nu ti s-au mai dat banii inapoi ca nu stiai cu cui ai dat banii, ai dat asa la oricare fara sa-l cunosti mai ca lumea, erau amici sau cunostinte asa mai de suprafata probabil.

Fanta nu are alt user ca nu are de ce, nu avea nimic de castigat daca facea asta.
Daca nu mai vrea sa posteze sau s-a dus dincolo, a disparut si gata.
Si-a inchis telefonul ca este inca in caderea aia, sau daca a incercat sa se duca si a ratat, e in spital, dar isi revine si revine el aici.
Daca nu revine in 3 luni, atunci ori s-a dus, ori nu mai vrea sa posteze aici.

Ti-a dat nr de telefon?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Păi da, tot necăutarea de ani, mi-a spus în final că nu-mi erau prieteni. :) Cât de dat, nu mai dau ca înainte, mai am revenit și eu cu picioarele pe pământ și ceva mai egoistă, dar acum sincer dacă dau, dau când simt eu nevoia și mai dau cu gândul la God, dar și pentru afacerea cu El, da nu-s nici proastă, nu dau sume mari, nu de alta, dar după dacă eu fac împrumut ca să trăiesc și pic, cine ar mai avea de câștigat, zici tu, dragă Mosotti că-s naivă, dar de fapt îs o vulpe :))) bine că înainte da, dădeam și ca să mă am bine cu lumea și ca să-mi fac prieteni și că așa vedeam normal, acum dau doar pentru God, o dată ca să mi câștig locul în rai, știu că o să te amuzi împreună cu întreg TPU ul care nu crede în asta, dar eu una așa gândesc. :))) Deci dau pentru loc în rai, pentru God și în final pentru mine ca să câștig mai multe după de la El, tot de la Dumnezeu. :) Deci e tot o afacere și asta, bine, dar totuși nu mă poate acuza nimeni de faptul că totuși empatizez totuși cu omul, adică sub orice pretext aș da, nu pot fi chiar așa de nemișcată la problema sau durerea unui om. Ba chiar sărăcia e una dintre durerile mele mari. :/ :))))) Nu o pot suporta, nu o pot accepta, m-aș sinucide sincer dacă aș mai deveni vreodată săracă la fel ca în copilărie. :))) Deci cred că o să mă duc pe urmele lui Fanta, dacă nu reușesc să devin bogată. :))) Glumesc acum, dar mai mă bat gânduri din astea și pe mine uneori. :)))

Sper să fie așa cum spui tu :)) și să nu ne urmărească acum cu o pungă de pop-corn în brațe și să râdă de noi toți pe aici, după alt cont. :))) Dar cred că e doar dorința mea de a nu crede că e mort. Însă nu știu de ce intuiția îmi spune că s-a sinucis. Dacă ar fi doar căzut, eu una nu cred că nu mai intra pe aici, bine după ce am postat eu romane despre el și îngrijorări, poate să i se fi tăiat totuși :)) dar nu cred că nu ar fi mai apărut pe aici dacă ar fi fost doar căzut psihic, adică el singur susținea că ar fi dorit să plece, să se lase de TPU, dar nu reușea afurisitul, cam nu se leagă.

Www :))) dar deja cam începe să-mi placă toată bârfa asta și analiza asta pe cazul lui Mister Fanta :)))) Deci îs bolnavă :))) am ajuns să mă bucur că în sfârșit am un caz real de mister complet cu un user dispărut din comunitatea TPU :)))) Doamne, chiar am probleme, dar chiar mă simt ca o mică detectivă acum :))))) Fanta ăsta chiar știe să stimuleze omul până la finalul vieții lui. :)))

Și da, mi-o dat nr lui, l-am sunat de câteva ori săptămâna trecută, dar nu mi-o răspuns. Poate l-a vândut, așa cum avea de gând, dar neapariția lui pe aici, mă face să cred că totuși s-a sinucis, oare să sun la poliție așa cum îmi dăduse sfat altcineva, tot pe aici? Că el zicea că nu are familie, poate măcar să-i ridice trupul :/ dar mi-e teamă că dacă ar fi viu, să nu pățesc eu ceva, amenzi sau chestii nașpa că am pus poliția pe piste false, adică nu știu cum e cu treburile astea polițienești. Și faza este că nu știu la ce poliție ar trebui apelat, adică dacă el era din Timișoara, ar trebui să sun la poliția de la ei, nu? Dar dacă sun, ei ar putea identifica IP-ul ăla de care vorbeați tot voi pe aici, de pe contul TPU, că eu practic alte date, nu am despre el sau gen se poate afla IP ceva și după nr de telefon? Am doar nr lui de telefon. :)

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sa dai bani ca sa te ai bine cu lumea cum sa fie normal?!
Adica ii platesti sau cum? Pai cine te place ca om se are bine cu tine si vrea sa se aiba bine cu tine fara nici un ban. Aia e normalitatea.
Nu stiu ce vulpe esti dar ce sa zic.

Pai nici nu rad in legatura cu dzeu acela, asa gandesti si gata.
Oricum oricine ti-ar zice ce ti-ar zice, tu tot asa vei vedea treaba.

"m-aș sinucide sincer dacă aș mai deveni vreodată săracă la fel ca în copilărie".
Glumesti pe naiba, o zici pe bune, ori e viata cum vrei tu ori nu mai e, cam asa gandesti.

Ti-am zis Fanta nu are nici un interes sa se joace cu alte conturi.
Daca s-a sinucis asta este, a fost alegerea lui fortat de circumstante, nu mai era om de fapt.
F bine ca ai scris romane, am mai zis, pe cine int le citeste asa cum citesc romane de 1000 pagini.

Nu esti bolnava ca iti place misterul Fanta, asta e personalitatea ta. Nu ai nici o problema.

Ai ma ce dracu sa suni la politie, rad aia de tine! El e major, nu mai are nimeni treaba cu el, o sa zica ca nu e treaba lor.
Nu se vor interesa de el decat daca ar fi facut o fapta penala.
Ce o sa zici "unu om cu probleme s-a sinucis, cum aflu ce si cum?".
Te mai trezesti cu "sa fie sanatos..si ce sa facem noi?". Ba in mintea lor "un nebun s-a dus dracu".
Ii doare pe aia in pix de trupul lui, nu e de competenta lor.

Cum sa afle IP? Nu au de ce. Doar daca tine de penal, atat. Sau daca e suspect ca a fost ucis.
Daca e disparut, daca esti major nu au treaba.

Pai hai, suna la 112 sa vezi ce zic aia! Si zici de politia din orasul lui.
Se poate afla orice daca au interes si tine de penel si au interes sa-l aresteze sau altele.
Altfel nici vorba.

Dar tu trebuia la 30 ani sa stii chestiile astea. In primul rand nepasare totala fata de om si daca era de competenta lor, te tot amana pana te saturai.
A doua mai ales ca nu e treaba lor legal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Păi cam exact ca tine gândesc și eu cu poliția asta, de aceea nici nu prea aș vrea să sun, însă întrebarea mea mai mult retorică, dar cine dorește poate să răspundă happy ce mai face poliția dacă disparițiile nu sunt de competența lor? Ei mai fac ceva? happy Adică pentru ei orice pont ar trebui verificat, ca la americani, păi ăia imediat și numai o veste dacă au primit, se duc și cercetează.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Rolu politiei este si sa caute persoane disparute minore. Nu e datoria lor sa caute persoene mejore disparute decat daca se leaga de penal.
In rest si insisi cu prezenta lor fac multe!
Fara ei nu ai mai putea trai nici in casa ta. Politia este baza pe care functioneaza un stat, stiai?

Se ocupa de fapte penale, tot ce tine de infractiuni, amenzi. Si de impunerea sentintelor civile, penale.

Fara politie nu ai nimic, invatamant, medicina, mall-uri, haine.
Ca va fi ca in jungla, se va fura, se va da in cap, intra peste tine in casa sa-ti ia tot, nu mai poti lua salariu ca daca-l iei cash te sparge si-ti ia banii, daca te duci la bancomat, nu apuci sa pleci cu ei de acolo.

Iar daca intra sal pe card si iei cu cardul direct, nu mai ajungi cu produsele acasa.

Nici medicina nu ai, ca iti devasteaza spitalele si-ti fura toate calculatoarele si sistemele.
Magazine nu o sa mai ai, ca daca fura din ele la greu, nu se vor mai aduce alimente, ca doar ala nu e idiot sa le aduca ca sa le ia aia gratis.

Plus ca iei bataie, violuri la greu.
Deci vezi cate face politia? Tu zici ca se plimba, pai daca nu se plimba si nu mai e ce faci? Te fac posta 100 de barbati, ca stiu ca nu patesc nimic.

S-o crezi tu ca americanii se duc imediat, se duc daca e in sfera penala, si daca disparutu e minor.
Tu nu ai vazut si la copii "a disparut fata mea...", si politia zice "e majora, nu avem ce face".

Trezeste-te draga!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Păi, eu în documentarele de la ID, chiar recomand canalul acela TV happy Am văzut ca detectivii cercetau tot, chiar și un pont despre o fată majoră sau un nene dispărut. Eu una așa am văzut. Bine, însă cazul era prezentat ca omucidere în final, deci probabil intră tot pe ce spui tu, penal. Dar ei așa cercetau, tot. Însă da, aveau și ei regula cu 48 de ore, dacă nu trec 48 de ore, nu au voie să declare persoana dispărută. După 48 de ore, insă dacă persoana nu apare, poliția se implică. happy

Dar ai dreptate, și poliția are rolul ei. Însă ăștia de la mine din oraș, se cam plimbă noaptea prin oraș fără nimic de făcut. sad Eu dacă am propria patrulare de noapte, îi văd mereu acum. Uneori chiar îi invidiez pe polițiștii care se plimbă cu mașina nopțile prin oraș, ce-i drept ei nu merg cu muzica la maxim ca mine laughing) nici cu 80 prin oraș și 100 pe la periferie și chiar 120 prin zonele limitrofe, dar tot îi invidiez laughing) măcar ei nu plătesc benzina pe care o pun la mașină. Iar cazuri, sincer, ca ei să fie în alertă, cel puțin la noi în oraș, sunt prea puține, ba de multe ori chiar inexistente.

Dar totuși nu mă plâng că și eu am doar 4 ore la școală, dintre care multe ore într-o zi sunt doar de câte 3 ore, având cam în fiecare zi și câte o fereastră și la desen mai mult stai, cât timp elevul pictează/colorează, oferi indicații, explici despre elementele ce le vrei a se introduce în desen, pui video-proiectorul, dar cam atât, în rest e plictiseală la desen. happy Pentru mine ca profesor, dar pentru elevi, chiar e liniște deplină, se pare că totuși Metoda aia Montessori avea dreptate, când lași elevul liber să facă el ce dorește, elevul chiar e fericit. happy Și la desen se pare că funcționează de minune. happy Dar nu știu cum să fac să introduc metoda asta în materiile cele mai importante, română/mate, adică acolo sunt exerciții mai complexe încât nu știu cum să -i las pe ei liberi, dar să și învețe materie. Încă îmi bat capul cu treaba asta.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, cerceteaza daca are leg cu penal cum ti-am zis, altfel nu are de ce.
Pai e bine daca politistii de la tine nu au nimic de facut! Asta e semn ca prezenta lor isi face treaba.
Cand au de facut e grav, inseamna ca prezenta lor nu a ajutat si au aparut infractiuni in zona.
Dar asa pentru ei, e un job f bun, ei personal ca si munca nu fac mare lucru.

Si ca invatatoare e bine, vorba ta nu ai 8 ore pe zi. Si sal de-l iei e bun pentru cate ore muncesti.
Pai eu am invatat materie cu Montessori tau?
Daca stii sa le predai invata materie, nu trebuie neaparat sa-i lasi liberi, nu pentru aia esti acolo, ci sa ii inveti.

Nu iti mai bate deloc capul, pune mana si invata-i cum se necesita, ii lasi liberi la ce se poate.
La romana/mate trebuie disciplina si ordine, nu haos.
Ca de aia nu mai invata astia nimic azi, ca ii lasa sa faca ce vor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Bine, eu nu am zis că în contract am 4 ore laughing) și nici pe viu de altfel laughing) am 4 ore că tergiversez eu treaba, spre exemplu, am de făcut în mod normal, fișe și proiecte didactice pentru a doua zi și alea dacă aș face cam 3 proiecte pe zi, ar lua mai mult de 4 ore, dar la lenea care zace în mine laughing) nu prea fac proiecte did laughing) bine anul ăsta am avut noroc că la a 3 a am și știut materie laughing) deci le rezolv direct la clasă exercițiile, dar spre exemplu la a 4 a mai ales dacă a anumite materii nici nu le stăpânești (cazul meu geografie și istorie, care le mai și detest :/) păi acolo să te ții, că dimineața ești profesor și când vii de la școală devii tu elev studiind. rolling on the floor))) Deci anul ăsta chiar am fost norocoasă, mai ales că și clasa fiind mai slăbuță, nu mă apuc acum să predau cine știe ce laughing) ne rezumăm la manual și la exerciții random ce-mi mai vin mie în minte să-i pun să facă, dar de obicei eu îi cam pun să coloreze sau pe baza a ceea ce e în manual îi pun să facă ceva desene, scheme sau altceva. laughing) Și le mai xeroxez așa câte o fișă din alte culegeri și manuale. laughing) Dar cam greu, abia ne ajunge timpul pentru manual, deoarece îi motivez foarte greu să se urnească și să facă ce le zic. Barem am un elev care până și la desen când îi spun, desenează, uite desenezi ce vrei tu, el stă stană de piatră și se uită la mine și-mi spune că el n-are chef. "Eu nu vreau să fac asta, doamna!"
În final, îmi văd de restul clasei și pe el îl las în pace. N-am ce-i face. Era o vorbă "Dragoste cu sila nu se poate." Cred că asta se aplică și pentru învățat/studiu. Cu de-a sila nu merge. :/

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, mai studiezi, aia e. Am auzit ca trebuie sa se face proiecte didactice.

Pai daca nu vrei sa faci asta, iei nota care trebuie. Si apoi sa vezi cum face baiatul ala, deci ai ce face.
Dar si tu esti prea toleranta.
Aia se numeste nesimtire, pai daca eu ziceam la invatatoarea mea "n-am chef", luam nota care o meritam, si a doua oara aveam chef.
Asta daca ce-l pui conteaza la note.