| Kolors a întrebat:

Dupa 15 mai se deschid oare si restaurantele si tot ce a fost inchis pana acum?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil se va mai prelungii cu inca 1 luna, pentru ca vor fii foarte multe cazuri de infectati.
S-a ajuns la 9700 de cazuri totale din care 500 de infectati zilnic. Cifra creste exponential. Vei vedea cati vor fii infectati in 2 saptamani de acum inaint, fiindca aastia 500 care au fost detectati ca infectati ieri, au luat virisul de undeva si incepe 3-4 zile de incubatie, cat nu au stiu ca-l au, l-au dat deja altora din familie sau pe unde au umblat.
Urmareste aici, zi de zi, cum cresc cazurile de coronavirus, pe fiecare tara, incluzand Romania.
https://www.worldometers.info/coronavirus/

| Raul1472627 a răspuns (pentru Violleta2022):

Uniunea Europeana ne zice deja sa relaxam masurile! Hai ca esti desteapta! Da deja ce vrei? Sa traim toata viata in casa? America nu permite sa stea in casa 3 luni apoi o sa ne permitem noi 2 luni! Dupa raspunsuri cred ca tu nu stii ca o tara are si economie! Si acum trebuia sa prelungeasca doar cu 15 zile nu cu 30!
E idiotenie!
Mare e gradina ta doamne!

suntserios
| suntserios a răspuns:

A fost destul de clar Iohannis. A zis ca se vor ridica restrictiile de miscare individuala. Deci clar nu se deschid restaurantele.

| Andreeush a răspuns:

Nu cred că se vor deschide toate dintr-o dată, treptat probabil.

| aumih16 a răspuns:

Depinde! dar obligatoriu cu masca si manusi! asta este!

| Digikey a răspuns:

Se deschid scolile si restaurantele dar nu dau voie decat la o singura persoana inauntru.

| Stropdeploaie a răspuns:

Putin probabil! Nuprea as crede! iti dai seama ca ar da navala toti bizonii! Mai intai iesim noi oile bete din casa cu masti la gura.pe urma banuiesc ca de pe 1 iunie sa reporneasca incet incet toata economia tarii!

Răspuns utilizator avertizat
| Stropdeploaie a răspuns (pentru Kolors):

Si ce faci stai cu ea in buzunar si cand te aproi de magazin o scoti si o pui la gura..Mai scoti si pistolul si te pregaesti de un jaf armat! laughing)) Asa aveam eu impresia azi dimineata cand am intrat la metrou. si nu am avut o la gura din casa! Cand am intrat la metrou mi-am pus masca! iar cu mana stanga cautam pistolul dar mna. nu am asa ceva! laughing))

Ps! Totul e o gluma si trebuie tratata ca atare! S au cum era faza,...laughing) AAi rabdare ca de la 1 iunie sau dupa. se va relua gradual intreaga viata!

| MaryMaria333 a răspuns:

Eu una din cate am auzit se deschid scolile. Ma gandesc ca daca alea se deschid normal ca merge si cu restaurantele

| darrio2007 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Stau si ma intreb, oare cum bem si mancam in restaurant daca vei fi obligat sa porti masca la gură!

| MaryMaria333 a răspuns (pentru darrio2007):

Hahahaha........asta chiar ca ii buna!
Simplu. Le dam jos! Sa inteleg ca astia care poarta masti nu au voie sa mance ca au gura astupata?