| anonim_4396 a întrebat:

După absolvirea facultății, ați urmat/ urma un master? Daca da, de ce?

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

La majoritatea facultăților masterul e o lejeritate, adică toți profesorii știu ca studenții lucrează și ca nu au timp sa dea pe la școala așa ca poți sa te duci o data pe săptămâna sau mai rar sa recuperezi ce ai de recuperat iar la examen trebuie doar sa fii prezent.
Dar depinde de facultate, la unele facultăți ciclul de licența e foarte greu iar masterul e foarte lejer, la alte facultăți e invers...

| zăGhost a răspuns:

Da, pentru ca fara nu puteam profesa in ce mi-am dorit. Plus, nu ma consideram suficient de pregatita dupa licenta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, am urmat pentru ca sistemul Bologna nu te specializează doar în ciclul de licență

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca licenta asta de 3 ani nu mai contine la fel de multe ca licenta de 4 ani, care a durat pana in 2004 (cred).
In momentul de fata, daca nu ai master nu prea ai oportunitati de avansare in functie.