| anonim_4396 a întrebat:

Care va fi salariul dupa absolvirea facultatii de asisrenta medicala?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii-cadru nr.330/2009, privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, asistentul medical debutant, cu studii superioare, se incadreaza cu coeficientul de ierarhizare 1,80, iar valoarea acestuia pentru anul 2010 este de 705 lei. Trebuie sa ai in vedere ca se va reduce cu 25%. La acest salariu se vor adauga unele sporuri, in functie de locul de munca. Coeficientul de ierarhizare poate ajunge la 3,75 pentru asistentii medical incadrati la ultima gradatie. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Buna anonim,
Nu inteleg de ce nu te loghezi macar, eu suport critici daca ai dreptate! Este adevarat ca in anul acesta nu a intrat in vigoare noua grila de salarizare, ea va intra in vigoare doar cu 1 ianuarie 2011(daca nu se va schimba intre timp, la noi este posibil si asta). Am indicat coeficientii de salarizare doar pentru ca acela care a intrebat sa-si poata calcula, aproximativ, cat ar putea castiga.
Totusi, iti multumesc pentru atentionare, trebuia sa-i spun si asta. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu există facultate de asistenți medicali, cel mult colegiul universitar.
Facultate este cea de la 4 până la 6 ani.
Minimul pe economie, după 5 ani se mărește deoarece trebuie să fii asistent medical principal.
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Facultatea de Drept din Pitești este de 4 ani și master de 2 ani. Nu ma ratat nimic.
Colegiul sanitar este de 3 ani tot la Pitești.
Învață să nu mai ataci din umbră, nu valorezi doi bani, da, @anonimulule? Îți place să dansezi, fie dar nu cu mine!
Pa, pa.

| alexeanca a răspuns:

In Timisoara dar si in alte orase, in cadrul Universitatii "Victor Babes", exista si facultatea de asistente medicale.Stiu ca suna ciudat dar chiar asa se numeste. Fac 4 ani si au din start salariul mai mare decat cele care termina colegiile sanitare obisnuite, de 3 ani.Matusa mea preda la medicina si de asta stiu. Uitehttp://www.umft.ro/newpage/structura/fac_med_gen.htm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cate mere are parul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de tipul spitalului ( spitalele de urgenta au o grila, cele municipale alta ). Daca te angajezi la un dr de familie sau la o clinica privata or sa-i doara fix in cot de "superioritatea " studiilor tale. Depinde de sectie si mai depinde si de directorul spitalului ( unii dau mai mult, altii mai putin, unii acorda bonuri de masa, altii nu, de exemplu la spitalul universitar din bucuresti nu se mai dau bonuri din mai).
Deci= daca te intereseaza banii pleca in strainatate cat mai poti.
Pt ionel-noua grila nu a intrat in vigoare.
Pt legiuitoarea - exista facultate de asistenti medicali, dureaza 4 ani ...ai ratat!
Facultatile in ziua de azi incep sa functioneze dupa sistemul Bolognia ( adica 3 ani + 2 de master )= asa ca ideea de facultate=minim 4 ani nu mai e cativa ani buni de actualitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Repet : coeficientii variaza ( vezi anexa 1 si anexa 2), plus celelate variatii pe care le-am indicat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga legiuitoarea Romania nu este =Ploiesti! Facultati sunt in cadrul UMF-urilor, las-o moarta. Nu mai raspunde unde n-ai habar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pardon, pitesti.
Oricum nici unul nici altul n-au universitati de medicina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legiuitoarea, cum adica "nu valorez 2 bani "? Tie nu ti-e rusine? Goana dupa puncte iti ia mintile duduie!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va fi ZERO. Insa, daca absolviti facultatea de asisTenta medicala, ati putea avea un salariu decent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa dau la medicina in pitesti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Interesant ca multi isi dau cu parerea dar nu detin informatia corecta. facultate de asistenta medica la pitesti exista cu durata de 4 ani http://www.upit.ro/index.php?i=25, iar grila de salarizare este diferita fata de cea pentru absolventii de scoli postliceale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da este la pitesti facultate de asistenta medicala dar in cadrul facultatii de stiinte, de 4 ani cu taxa de 3. 000 ron. au si master in biologie medicala