| DenqOO a întrebat:

Dupa ce metoda, pe Youtube, iti adauga o vizualizare la video?
Adica daca dau refresh la pagina sau intru din nou pe acel video nu adauga vizualizare la video.
Chiar si daca e sa il deschid in alt browser sau icognito, nu imi adauga vizualizare.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E un algoritm destul de complicat pe care il are Youtube care presupune mai multe chestii.

in primul rand un view inseamna sa te uiti macar 30 secunde din clip sau sa interactionezi cu el.

Pe acelasi IP / user / browser se numara doar un anume procent de incarcari si nu se contorizeaza in timp real.

Realitatea e ca nu stie nimeni exact acest algoritm, sunt doar pareri si observatii ale multor oameni de pe net.

| rapandula a răspuns:

De cate ori intri pe video, atatea vizionari va strange. Nu se actualizeaza in real time mereu, insa in teorie fiecare click costa o vizionare. Probabil trebuie sa si stai cateva secunde sa vizionezi conținutul. Nu-i asculta pe cei care spun ca o persoana = o vizionare chiar daca intri de 10 ori pe video. Aia habar nu au pe ce lume traiesc.