| Ionică a întrebat:

Dupa voi, ce rol are barbatului si femeia in societate de azi? Eu sustin ca barbatul si femeia sunt oameni, au drepturi si obligatii egale. Barbatul poate sa aiba grija de copil si femeia pleaca la servici. Poate sa fie un barbat bucatar, nu femeia. Sunteti de acord cu mine?

6 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Nu, nu sunt de acord, nu mi se pare normal ca femeia sa faca treaba barbatului si viceversa. Evident, nu mai suntem pe timpul fostului regim ca femeia sa fie obligata sa stea la cratita, sa faca curat toata ziua si sa-si iroseasca viata printre scancete de bebelus si biberoane incalzite, dar nici o schimbare radicala in acest sens nu mi se pare de bun augur.Ca si sotie si mama, eu nu ma vad stand la cratita, prefer sa-mi pastrez job-ul, las copilul cu o bona sau o ruda apropiata, sotul merge si el de asemenea la munca, in timpul liber facem impreuna curatenie generala si contribuim astfel amandoi la bunastarea familiei. Poate ca tocmai din cauza ca responsabilitatile nu sunt egale intr-un cuplu se intampla sa apara divergente, discutii, certuri, etc. Traim intr-o societate moderna, dar asta nu inseamna ca trebuie sa schimbam mersul normal al lucrurilor.
Succes, pa-pa!

| virginia_9154 a răspuns:

Pe vremuri, femeia era, ...ca o sluga, dar lucrurile s-au mai schimbat intre timp, avem drepturi egale!

| georgyana98georgy a răspuns:

Da sunt de acord deoarece in ziua de azi femeia nu mai este "sclava" barbatului! Avem drepturi si indatoriri egale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ukkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se zice ca femeia si barbatul au drepturi egale, dar nu se si aplica! Daca te gandesti bine iti vei da seama ca unele meserii se pot face doar de femei sau doar de barbati.
In mod teoretic barbatul ar putea avea grija de copil si femeia sa mearga la servici, insa cum face cu alaptatul? Laptele de la mama e mult mai bun decat cel care-l cumperi sa-l faci... Femeia este mai potrivita sa aiba grija de copil din acest punct de vedere.
De preferinta ar fi ca femeia si barbatul sa se ajute reciproc atat cat pot si nu vor fi diferentehappy

| kidu_2842 a răspuns:

Foarte de acord... Unii au parerea ca Femeia trebuie sa stea acasa la cratita? Dc? Barbatii nu pot face la fel, ce ei sunt mai speciali, nu cred, Dumnezeu cand a creat barbatul si femeia a zis ca ambii au drepturi egale, la fel ca si obligatiile big grin