| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

E adevarat ca daca esti manichiurista/coafeza te plafonezi intelectual?

Răspuns Câştigător
| pufulescu0o a răspuns:

NU! Nici o munca in sine nu te plafoneaza intelectual!
Doar tu insuti te poti plafona intelectual singur ( a ) in momentul in care nu te mai ocupi de mentalul si intelectul propriu. Apropo de munca ( practic de birou ) intre multe femei, cu multa barfa si cafele si multe sarcini repetitive... contabilele nu se plafoneaza oare? Sau functionarele care completeaza zile in sir aceleasi 5- 10 tipuri de formulare?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aaaa, cine te opreste sa te dezvolti intelectual indiferent de ce munca prestezi?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Manichiuristele care fac asta acasa, in mediul lor, sunt chiar de gasca. Cunosc fete care "pun unghii", si sunt chiar placute in conversatii.
Dar alea de la salon sunt rebuturi, tati... Toate cu niste tencuieli si coafuri exagerate, invatate doar sa judece aspectul oamenilor care traiesc, in comparatie cu ele.
La fel cum barbatii care lucreaza in constructii, bineinteles nu prea destepti, se obisnuiesc cu anturaj idiot, incep sa scuipe pe jos, sa vorbeasca tare, mult si prost, sa faca glume proaste. Cand incerci sa ii scoti din mediul ala, sa mergi cu ei intre oameni normali, atrag atentia intr-un mod rusinos.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Intrebarile tale de o gramada de vreme incoace demonstreaza ca te-ai plafonat intelectual si iti place situatia. In rest, nu conteaza ce faci. Cunosc un fost jandarm care citea mai mult decat toti comandantii lui la un loc.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca iti petreci timpul cu colegele de salon si barfesti zilnic in loc sa-ti vezi de treaba la servici si in timpul liber sa evoluezi profesional, atunci da. Majoritatea zic asta despre ele pentru ca in cele mai multe cazuri, ele nu prea au carte, ba chiar au nasul pe sus si se umfla in pene ca au cursuri in domeniu si ca sunt inteligente, cand in relitate, ele sunt proaste bata.

| anonim3248 a răspuns:

Manichiuristă/coafeză și cuvântul intelectual nu au ce căuta împreună.