| Sunflower1503 a întrebat:

E bine să stai în compania unei persoane care te descurajează de la unele activități, îți spune că concursurile la care tu chiar ești mândră sa participi sunt prostii, e mereu neagră, care îți spune sa nu mai înveți atât de mult și care mereu spune că îi e somn și vrea doar sa doarmă în viața ei depresiva?
Dar totuși este singura ta prietenă și nu ai cu cine altcineva sa stai, dar totuși ține la tine și râdeți împreună.
Eu am așa singura prietena, nu știu, uneori mă gândesc să am și alți prieteni, dar nu am cum sa ii atrag. As incerca sa stau mai departe de ea uneori, dar mi-e frica că va crede că nu mai vreau sa fiu prietena ei și mă va înlocui.
Nu știu, și eu cred că sunt nesimțita că vreau sa mă mai indapartez puțin, dar și ea face la fel că sa stea cu alți prieteni de a ei!
Vreau sa mai ies pe hol sa mai vad și băieți, dar ea e mereu in bancă. Ce sa fac?
Nu vă bateți joc, va rog!

5 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Satan a venit primul cu conceptul de concurenta vrand sa concureze cu Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti si alte prietene, asta nu prea pare sa-ti fie prietena.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Bună.
"Prietena ta" este în depresie.
O prietenă nu o sa te descurajeaze din contra trebuie sa te încurajeze în activitățile, pasiunile tale.
Ia trebuie sa meargă la psiholog sau psihiatrie pentru a si regla viata.
Tu nu ai cum s-o ajuți.
Chiar dacă e singura ta prietena trebuie sa o îndepărtezi puțin pentru nu a ajunge și tu asa.
Mai pe scurt ca să fiu înțeleasă :Faceți o pauza.
NU știu sa ma exprim bine în scrie, sper sa înțelegi.

| eckblume a răspuns:

Poate e tipul de persoana care nu e foarte interesata de implicarea in diverse activitati (ex:concursuri). Mai sunt unii oameni care prefera sa stea singuri, sa asculte muzica in casti, sa urmareasca seriale si sa doarma multe ore. Tu bucura-te de concursuri, premii, de prieteniile pe care le ai.
Fiindca e prietena ta cu care razi, mai schimbi o vorba, ai putea sa ii propui sa iesiti la cinema, la un concert si sa aiba o atitudine pozitiva, adica sa nu stea toata ziua deprimata.
Tu iti vezi de activitatile tale si o lasi sa spuna ce vrea ea. Stii vorba aceea,, spun ca tine, fac ca mine,,.
Nu te opreste nimeni sa iesi pe hol si sa vorbesti cu ceilalti colegi. Daca sunteti prietene cu adevarat, nu va avea nimic impotriva.

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Buna... Trebuie sa te gandesti si la tine. Ce vrei sa faci? Te simti bine cu ea? Prietenii de obicei trebuie sa aiba lucruri in comun, si mai ales principii, dar nu mereu. Poate e mai retrasa, inchisa in ea, nu i place sa comunice si sa stea printre oameni. Daca nu poti sa o schimbi, gen sa o scoti pe afara si vorbeasca si cu altii, nu ai ce sa faci. Cauta-ti si alti prieteni, baieti, fete si fa-ti cat mai multi. De preferabil sa aveti lucruri in comun.