| king5151 a întrebat:

E ciudat daca incepi sa faci focul in casa de acum? laughing

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| RAY a răspuns:

Nu consider ca e ok sa iți dai foc la casa toamna, mai bine primăvara

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai lemne și ți-e frig, nu.

| doctorandus a răspuns:

Nu, eu incalzesc deja casa. Si stau in Olanda, in care gazul este cel mai scump din Europa.

| Vântulalb a răspuns (pentru doctorandus):

Zau? Cat este tariful la voi?

| doctorandus a răspuns (pentru Vântulalb):

Depinde de companie. Sunt unii care au ajuns si mai rau ca mine, deoarece compania lor a dat faliment, iar contractele lor au fost vandute la licitatie. Si cine a licitat cel mai mult? Niste cowboy pusi pe castig usor.

Electricitate normal: 35.677 centi/kWh.
Electricitate noapte+weekend: 29.903 centi/kWh.
Gaz: 143.784 centi/kWh.

La astea se adauga costurile de distributie si retea, iar din electricitate se scade un anumit barem. Practic in total minus 54 centi/zi, adica scazuti din costuri.

| doctorandus a răspuns (pentru Vântulalb):

A da, consumul meu este neutru in dioxid de carbon, iar eu fiind abonat de zece ani protejez 100 metri patrati de padure tropicala.

| Vântulalb a răspuns (pentru doctorandus):

Mda, asa este, sunt mari.
Insa la noi veniturile sunt mici. Dar stii asta.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Gaz: pe metru cub, nu pe kWh.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La casa e foarte frig, la bloc e frig.
Nu e nimic ciudat. La mine sunt 5 grade acum.

| NLS a răspuns:

Eu inca nu am dat drumul caloriferului (decat in baie, 15 min dimineata, inainte de dus).
Camera se incalzeste bine mersi de la PC deocamdata.

Insa azi dimineata masina a fost inghetata, eu cheltui in perioada asta mai mult pe solutii de dezghetat parbrizul decat pe incalzit camera.
Daca o tine tot asa, probabil ca peste cateva zile o sa rotesc si eu termostatul.

| Dismally a răspuns:

Nu, eu am pornit ieri centrala ca se facuse frig.

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| gemeni6226 a răspuns:

Noaptea nu am reusit sa adorm pana la 4 asa mi-a fost de frig desi eram cu 2 paturi groase pe mine plus trening.Gata! am zis azi si am dat drumul la incalzire in camera.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu frate ce ai vrei să înghețe

| LordCristobal a răspuns:

Nu,în contextul în care noaptea temperatura scade sub zece grade.

| Vântulalb a răspuns:

Sper ca nu. Ca altfel, as fi un ciudat. Glumesc cu ciudatenia.
In afara de Bucuresti si extremul sudic, in toata tara au scazut temperaturile mult sub normal. In foarte multe zone deja se face focul in case. Iar cei din orase care au CT le-au pornit.

| DeeaDeea94 a răspuns:

Dacă trebuie, trebuie...asta e, o dată la câteva zile