| Shadow136o a întrebat:

E ciudata viata după bac... Pur și simplu e ciudat sa știu ca nu mai trebuie sa învăț nimic, nu mai trebuie sa tocesc și sa îmi bat capul cu atâta materie. Deși am luat bacu, am ales sa muncesc. Concluzia? E groaznic. Am ajuns la concluzia ca mai bine învățam pentru bac decât sa merg la munca. Bine, poate se explica si faptul ca nu prea îmi place locul de munca. Program de luni pana vineri, 11 ore pe zi plus sambata 5 ore. Salar? Încă nu știu, aștept sa treacă prima luna. Încep sa regret puțin faptul ca nu m-am dus la facultate, pentru simplul fapt ca am văzut pe Facebook postari de la prietenii de pe Facebook cu facultatea la care au intrat. M-a macinat puțin, deși nu eram decis în legătură cu vreo facultate. Eh, ma bătea un gând de psihologie, dar nu era nimic sigur ca vreau sa fac asta. Pot sa spun ca mintea mea era după bani, sa fac bani, sa fac banul meu, sa nu mai stau pe banii părinților. Acum cu munca, nu mai am timp de nimic. Termin la 18:00 și ajung acasă obosit, cu dureri de spate, după 11 ore de munca, fara chef de nimic. Nici la sala nu am chef sa ma mai duc și asta era prima chestie prioritara după bac. Nici sa vorbesc nu prea mai am cu cine. 2-3 prieteni am și atat. Nici măcar o fata nu găsesc cu care sa vorbesc și sa ma facă sa simt și eu ceva. Sunt gol pe dinauntru și se face anul de când nimic, niciun sentiment profund nu m-a mai mișcat. Parca de un an nu s-a mai schimbat nimic. De fapt, cu timpul sentimentul asta de gol a început sa fie tot mai apăsător, încât seara simt cum tot corpul oftează și e sătul de aceeași stare

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bine ai intrat in randul adutilor!
Abia de acum vezi ce inseamna greul, cum muncim majoritatea dintre noi, cum ne zbatem zi de zi si chiar ani multi, sa strangem un banut ca sa ne economisim pentru o casuta, masina, vacanta samd.

Stai sa vezi cum este cand te insori si apar copilasii, cu cerintele zilnice: hrana, imbracaminte, carti, medicamente, telefoane, computere, haine de firma, samd.

Momentan nu esti invatat sa muncesti, asadar ti se pare extrem de grea munca fizica, ceea ce de fapt facem cam 90% din globul asta.

Nimic pe lumea asta nu-i gratis, daca nu te-ai nascut intr-o familie bogata!

| pufulescu0o a răspuns:

Ai bacalaureatul luat deci mai ai cai de a scapa de munca fizica. Poti oricum sa iti gasesti alta meserie! M-am gandit asa la sofer de camion, dar si acolo sunt probleme: tot timpul plecat, stres pe sosele si in Romania si afara, dormit in parcari, orar greu de urmat.
Gaseste ceva studii pe care ti-ar placea sa le faci.