| Doarunaltutilizator a întrebat:

E clar ca nu este o surpriza pentru unul dintre voi ca sistemul romanesc de invatamant e poate cel mai prost din Europa mai mult ca sigur.
-Majoritate din profesori sunt nesimtiti,mitocani,prea autoritari si comunisti.
-Conditiile in bai sunt mizerabile,bine pe majoritate nu ii deranjeaza asta sincer nici pe mine ca doar nu sunt baile alea din scoli ale mele si nici nu prea intru in baile de la scoala.
-Majoritatea materiei este in plus, mai mult de 40 la suta din ce ni se preda in scoli nu o sa ne fie de folos dupa terminarea celor 12 clase si profesorii ne obliga sa stim totu ca pe poezie.
-Profesorii ar trebui sa fie oameni care sa ne indrume in viata si sa fie un exemplu de urmat dar in schimb primim de la ei doar critici note de 2 si 3, insulte cate si mai cate, tipa la noi uneori fara motiv fara ca noi sa facem ceva rau.
Va intreb pe voi cum ati schimba invatamantul din Romania daca ati putea sa o faceti_

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Omule degeaba iti racesti tu gura acum laughing
Stai tu calm, cum gandesti tu acum gandeau si altii poate. Totul e planuit -_-

| Doarunaltutilizator explică (pentru DoarBogdan):

Frate de 21 de ore am pus intrebarea si pana acum s-au strans doar 3 raspunsuri, 2 sunt date de mine.
De ce nu ma mir_

| Doarunaltutilizator explică:

Uitati cum ar trebui sa fie sistemul de invatamant dupa mine.

As face ca unele materii sa fie optionale deoarece sunt prea multe materii care incarca timpul, as face muzica, desenul, limbile straine materii optionale la fel cum este si ora de religie.
As scoate fizica din programa scoalara pentru totdeauna deoarece nu prea iii vad rostul, mai multe ai putea sa inveti despre fizica de pe Discovery sau de pe net intr-un mod mai captivant si interesant decat de la ce iti preda un profesor timp de 40 si ceva de minute.
-As scoate clasa zero deoarece nu ii vad rostul absolut deloc si zic eu ca ar fi mai bine asa.
-La terminarea clasei a opta sa nu se mai dea simulari sau examene de capacitate si sa poti intra la un liceu mai mult sau mai putin bun in functie de mediile din clasele 5-8.
-Sa nu mai existe nici un fel de profiluri de licee filologie, mecanica, protectie a mediului si restul si sa fie exact ca in generala.

| Doarunaltutilizator explică:

-Sa se dea note decat de la 3 in sus si sa nu se primeasca 1 sau 2 nici macar pentru copiat deoarece sa dai 2 sau 1 la un elev mai ales de liceu este exagerat evident ca cu note de sub 3 o sa ii fie mult mai greu sa treaca la materia respectiva si notele mici nu rezolva nimic si mai multe probleme creeaza.
-Sa nu mai fie manuale la nici o materie decat la mate si romana ca sa nu mai fie atatea lucruri de carat in ghiozdan si sa fim seriosi manualele de geografie sau istorie nici nu le prea folosim.