| chiftelutacrocanta a întrebat:

E greu sa te vindeci de o boala numita boala incurabila? Corpul decide daca vrea sa se vindece sau nu dupa convingerile puternice care le poarta in minte? Daca creierul ar fi puternic convins ca o boala cum ar fi cancerul se poate vindeca foarte usor ar exista sanse ca boala sa dispara mai usor? Vorbesc de credinta creierului,stiu ca sunt si bebelusi care habar nu au ce e cancerul si tot mor din cauza lui dar creierul, fie el se bebelus sau de adult stie ca cancerul e o boala incurabila? Cumva printr-un lant de evolutie creierul a ajuns sa creada automat anumite convingeri despre viata?

3 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Incurabil prin definiția sa înseamnă că nu se vindecă. Jos, 4.

Răspuns utilizator avertizat
| Kogaion a răspuns:

Pai in primul rand, cancerul nu este o boala incurabila(Da, este o boala catastrofala, dar sunt milioane de cazuri in toata lumea de oameni care sau vindecat). In al doilea rand, da, cu cat esti mai optimist si iti doresti sa traiesti, creierul va produce anumite substante, hormoni care ajuta la intarirea sistemului imunitar. Cancerul, pentru ca cred ca pentru aceasta boala ai scris asta, este o fatalitate(adica in majoritatea cazurilor cei care au sunt vinovati pentru ca si-au batut joc de corpul lor), iti recomand cartea "Studiul China" si sa cauti pe net documentariile lui Dr Calin Marginean, emisiunile "Istoria Medicinei" de pe Nasul TV, documentarul "Legea atractiei" si daca stii si ceva engleza cauta pe net proprietatiile uimitoare ale THC, sunt oameni care sau vindecat de cancer, leucemie, epilepsie, etc cu acesta planta/ulei.