| iamlaryssa a întrebat:

E mai bine sa inveti ziua sau seara? Cum va pregatiti de invatat seara ca sa aveti energie?

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Este bine sa inveti asa cum consideri tu. Am invatat aproape la orice ora, iar atunci cand invatam seara, pur si simplu, aveam energie, motivatie, invatam din placere, dar si asa, noaptea ma umplea mai mult de energie cand trebuia sa fac ceva.

| PainTech a răspuns:

1. Dimineata.
2. Trebuie sa te pregatesti? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine ma ajuta destul de mult sa invat seara. In timpul noptii, creierul nostru filtreaza toate informatiile din timpul zilei, astfel incat sa ramana ce e important. De fiecare data cand am invatat seara, inainte de culcare, a doua zi ma simteam de parca as fi stiut de mai mult timp informatiile respective. Eu ti-as recomanda seara, la mine a mers si la teoria la geometrie si la biologie etc. Dar daca seara te simti prea obosit, dimineata creierul e mai apt sa invete, dar n-o sa filtreze la fel de bine informatiile cum ar face-o daca ai invata inainte de culcare. Eu daca invat dimineata, ok, am chef, sunt apta, dar pana seara uit aproape tot, in schimb, daca invat seara, chiar inainte sa ma culc, a doua zi simt cum mi s-au,, ordonat" in minte informatiile respective. Asta e parerea mea, experienta mea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine să înveți când acumulezi tu mai bine.
Mie îmi place mult mai mult seara.Mai ales vara, când am sesiune. Îmi las geamul de la balcon deschis, îmi pun muzică liniștită, îmi aprind lampa și e o total altă atmosferă.
Mereu mi-i s-a părut mult mai liniștit, nu fiindcă în timpul zilei e gălăgie, mai ales că stau singură în apartament, deci nu mă încrucișez cu nimeni, dar idk, e genial. laughing

| Anonima163333 a răspuns:

Bună!
E mai bine sa înveți dimineața/ziua pentru ca mintea ta este odihnita, și reții mai repede dar exista și persoane care învață mult mai bine seara(eu sunt asa).
Ca să înveți bine ziua, te culci devreme (cel târziu la 11) și asa dimineața ești fresh.

Spor la învățat. Numai bine!