| MZc a întrebat:

E nasol daca ai 22, 23 de ani si nu ai lucrat niciodată? E mai greu sa iti gasesti un job la anii astia daca ai experienta 0?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De nasol. nu chiar. Adica, este bine ca ai avut timp liber. Dupa ce lucrezi, nu multi mai au. Deci, depinde cum privesti lucrurile. Mai este si discutia despre bani, dar. se fac ei oricum, nu este capat de lume.

Iar legat de gasirea jobului. nu pot sa iti zic ca este "mai" greu, pentru ca, te-ai referit in functie de ce? Doar daca nu ai avut pana acum, este la fel de greu/usor ca si cand ti-ai gasi prima oara, ca si cand ti-ai gasi la 18 ani sau la 30 daca nu ai mai avut pana acum.
Deci, indiferent de perioada, prima data, este cam la fel happy, ca practic ai avut experienta 0 mereu. Dar nu o lua in nume de rau.

Deci (inca un deci) (si uite altul), nu este asa de greu. Poti oricand sa iti gasesti ceva de lucru, oricand. In Romania, oricine poate sa lucreze, adica... peste tot.

Mult succes iti doresc in aceast cautare.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cam da. Dar daca iti place o anumita meserie, poti recupera. In cazul tau poti gasi job, adica necalificat. Descarci-incarci marfă, salahor pe santier etc.

| mgtow a răspuns:

Nu e pentru ca e varsta cand multi termina facultatea. La aia e mai greu ca nu au experienta si ii expediaza toti asa ajung printre straini.

| MZc explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc mult happy eu am terminat litere in 2019 si de cand cu covidul asta am amânat titularizarea si nici nu prea is pregatita si voiam sa lucrez pe undeva, temporar, o perioada pana cand o sa o dau si eram descurajata, am zis ca nu prea o sa gasesc la varsta asta ca nu am experienta deloc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru MZc):

Ah, inteleg. Stiu cum e treaba si cu literele, mai ales in perioada asta. Dar nu te descuraja, totul sa fie ok ^^.
Experienta, nu este numai munca, desi este o mare parte.
Incearca sa iti gasesti ceva online, vezi diferite anunturi, fa-ti un CV si pune-l pe diferite site-uri de joburi. Stiu ca si la facultate se mai posteaza astfel de anunturi.
Sau poate gasesti o editura, ceva.
Sau poti chiar sa iti faci propriul tau proiect, o pasiune. desi este mai greu de facut acest lucru.

Nu fii descurajata, incearca orice. Spor sa ai!

PS: nu uita, ca dupa ce lucrezi, nu o sa mai ai asa de mult timp liber big grin (asta depinde si unde lucrezi).

| Celcestietot a răspuns:

Nu, este in regula.