| Deaad a întrebat:

Eram astazi in metrou.
Totul normal pana la Basarab cand s-au urcat 2 elevi(maxim 16 ani) si s-au pus langa mine. Unul dintre ei avea o guma five in mana si a desfacut-o, aruncand gunoiul pe jos.
Un barbat era in fata mea si am vazut ca vorbea ceva cu tipul care a aruncat gunoiul pe jos.Nu am dat atentie,pana am vazut ca toata lumea se uita la ei.Mi-am dat castile jos si am auzit urmatoarea conversatie:
"Strange gunoiul de pe jos" spune barbatul.
"Nu eu l-am facut" spune elevul cu o voce nevinovata.
"Iti spun sa strangi gunoiul, nu conteaza cine l-a facut.Cum va ajunge tara asta cu astia care arunca gunoiul pe jos?"
"Dar nu eu l-am facut!" tot cu o voce nevinovata.
"Daca nu il strangi de pe jos nu te mai dai jos din metroul asta!" spune barbatul de data asta cu un ton foarte amenintator si o privire foarte furioasa.
Elevul repeta acelasi lucru.

Dupa asta barbatul s-a ridicat de pe scaun, a luat el gunoiul de pe jos si imediat ce s-a ridicat i-a tras un pumn cat a putut de tare copilului.Era chiar in dreapta mea,deci am vazut foarte de aproape evenimentul.
Toti au sarit cu gura pe el si au chemat garzile din metrou.
Copilul s-a umplut de sange,a curs peste tot pe scaunul meu,era pe jos lac si pe toata mana lui dreapta.
Garda mereu ii repeta ca "Dar e doar un copil,pentru un gunoi amarat reactionezi asa?".Si dupa multe alte cuvinte,mare zarva in vagon,s-a lasat cu impinsuri si injuraturi si pana la urma barbatul a plecat din metrou injurand si spunand "Sa se invete minte ca ajungem de tot cacatul, ce daca e copil? Copilul ala va ajunge un nesimtit"

Intrebarea este:
Ce parere aveti despre ce a facut barbatul?
Este corect din punctul vostru de vedere sau nu?

49 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu ştiu ce fel de lecţie de viaţă a vrut să fie asta. Că orice se rezolvă cu pumnul? Că cine îl are mai mare, are dreptate şi scapă nepedepsit? Că e ok în halul ăla să-ţi pierzi controlul?

Nu ştiu, e aiurea. Un om educat abordează alte metode de educaţie.

Cred că era un instabil psihic (avem şi pe site câţiva).
Mi-l imaginez profesor şi mă trec fiori.

NOname
| NOname a răspuns:

Apropo de ce spuneam mai înainte:

"A CHILD IS BEING BULLIED TO THE POINT OF HIS NECK BREAKING and the coward doing it, is being cheered on, by a sadistic audience. please, sign below and share widely, to get these horror shows to become part of our barbaric history and keep working towards a vegan world. ALL ABUSE OF ANIMALS IS A FAILURE FOR HUMANS."

http://www.facebook.com/......173442079/

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Nu stiu de unde tot iei tu aceste articole, ai timp sa le citesti si sa tot controbai printre ele? Esti de apreciat daca iti ocupi timpul cu asa ceva/

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

Îmi fac timp, pentru că mă interesează. :)

Uite aici o mică parte:
http://www.facebook.com/animalfreedomfighter/photos

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Eu inteleg ca esti adepta a stilului de viata vegan, dar nu ai cum sa opresti 'jupuirea animalelor', se practica de cand lumea si slabe sanse sa opresti ceva doar postand pe internet, ma refer la pagina lor de facebook. Mi se pare abuz atunci cand omoara animelel pentru blanuri scumpe si pentru damele cochete. Dar nu ai ce sa faci, ele d-aia sunt date pe Pamant, au si ele un rost. Se practica inca de pe vremea stramosilor nostri iesiti abia din caverne, este valabil pana-n secolul 21, in anul 2016 acest lucru. Cate kg ai, asa de curiozitate?

| NOname a răspuns (pentru Drimmero):

"Dar nu ai ce sa faci, ele d-aia sunt date pe Pamant, au si ele un rost."

Greşit. Este doar una dintre prejudecăţi arogante ale omului ignorant. Încearcă să nu o mai repeţi!

Eu ştiu că nu voi reuşi să schimb lumea în totalitate şi dintr-o dată, dar asta nu mă opreşte să încerc. Nu pot să stau doar şi să privesc impasibil.
Iar cum orice evoluţie, schimbare de mentalitate, dezindoctrinare începe cu educaţie, încerc câte puţin să-i educ, pe cei pe care pot, să-i pun în faţa unor adevăruri, de existenţa cărora poate nici nu bănuiau (ca şi mine, de altfel, până nu demult).

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Abuz este ala cand omori animalele pe cale de disparitie pentru blanuri si rafinamente! Si mie mi-e mila de ele, dar nu am ce sa fac, daca n-as manca lactate, carne, oua si alte produse 'animale', probabil as arata ca o leguma si m-ar sufla vantul pe strada/

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu iti bate capul cu ea pe subiectul asta, pierzi lupta din start. Las-o in lumea ei in care crede ca mai mult de 5 persoane chiar ii citesc intrebarile. Chiar daca face singura 500 de posturi la propria intrebare.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Vad ca are o conceptia bine conturata. Am vazut ca posteaza mult, dar nu chiar nu rezolva nimic daca posteaza aceleasi chestii despre animale, nu rezolvi nimic postand ceva, poate in acest moment sunt taiate 2-3 gaini pentru hrana. Eu ma intreb, cei vegani cate kg au si daca sunt sanatosi tun...

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

SUnt pe dracu sanatosi, mintal si fizic. Oricum ai facut o eroare fatala. O femeie nu ai "voie" sa o intrebi cate kg are sau ce varsta are. laughing
"dar nu chiar nu rezolva nimic daca posteaza aceleasi chestii despre animale," Orice om normal la cap intelege asta dar las-o in lumea ei. E ca si cum ai spulbera visele unui copil, ii zici ca exista Mosul si dupa 2 zile ii zici ca e teapa. Asa si cu ea.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Eu am intrebat-o, deoarece eram curios sa vad cat cantareste daca nu consuma carne. Mancarea fara carne e precum nunta fara lautari!

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Pana si doctorul recomanda sa nu renuntam la carne de tot dar lasa, veganii stiu mai bine. Imi este totusi mila de copiii astora. Ei nu beau lapte deloc, ma intreb cu ce naiba hranesc copilul. Ea cica are animale carnivore si le da sa manance iarba sau nu stiu, ceva de genul. Am vazut zielele trecute o conversatie de genul. Ti-am zis eu, dusi cu pluta.

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Cat ma amuzi cateodatarolling on the floor)))))))))
Asa e, ai dreptate in mare parte. Eu am zis, nu sunt de acord niciodata cu abuzul animalelor pentru blanuri si alte lucruri.Una e sa omori un urs pentru blana si alta e sa omori un porc, o gaina sau altceva pentru hrana. Eu chiar nu-mi pot imagina viata daca nu as consuma carne, lacatate, oua si alte lucruri animale, ma sufla vantul pe strada/

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Drimmero):

Plus alte probleme de sanatate. Daca nu din cauza lipsei unor anumite vitamine si aminoacizi, cu siguranta din cauza rinichilor, stomacului si a ficatului care vor trebui sa prelucreze toate suplimentele pe care trebuie sa le iei ca sa compensezi lipsa lor.

Sa iti cumperi blanuri facute din animale pe cale de disparitie este intr-adevar crud, in mare parte pentru ca distrugi ecosistemul si este trist sa distrugi o intreaga rasa din cauza unor motive superficiale. Dar pe de alta parte, incaltamintea si hainele din blana de animale (nu pe cale de disparitie) sunt un deliciu. Nu m-a deranjat niciodata sa platesc extra pentru incaltaminte din piele, iar angora, casmirul eh..nu se vor compara niciodata cu polyesterul. Trecand peste acest comentariu socant...stiati ca majoritatea medicamentelor si a vaccinelor sunt facute datorita testelor pe animale? Inclusiv suplimentele de care ai nevoie ca sa completezi lipsa nutrientilor dintr-o alimentatie pur vegana. Cam tot ce tine de dezvoltarea medicinala se datoreaza acestor teste. Sau poate ca si asta este cruzime impotriva animalelor.

Apropo este un comentariu care se adreseaza amandurora, nu neaparat tie, Drimmero. Ma simteam putin singura si am zis sa ma alatur conversatiei.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Mai, asa imi pare si mie rau de balene care au ajuns sa fie doar 1% sau 0.1% de cand erau o data sau tigrii care sunt de ani buni pe cale de disparitie.Dar de aici pana a ma lua de cineva pe strada ca il vad ca mananca " carne si sa ii zic " nenorocitule, stii ce animal a fost chinuit sa halesti tu acolo? " e cale lunga.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Felicitari. Ai intrat langa mine pe lista ei neagra rolling on the floor).

Răspuns utilizator avertizat
| UnBroken2016 a răspuns (pentru TrainRider):

Tu chiar crezi ca pe ea o doare de altii ca mor de foame? Sa fim seriosi. Cum i-am spus la intrebarile ei, daca era una ca ea cand vanam cu batul si stateam in pesteri, nu mai exista oameni in ziua de azi. Dar lasa, ea e superioara ( cand nu a fost ), le stie pe toate. Nea Gates e prost, ce stie el. Miliardele alea le-a furat nu le-a facut pentru ca l-a dus capul.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru UnBroken2016):

Am observat. Oricum, ne-a umplut pe toti de "eronat" si "nefolositor". laughing

| UnBroken2016 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Am observat. Si eu pe ea rolling on the floor. Ne dam "like" reciproc

| Fatamuntilor a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Ati iesit din tema. Discutia vostra este considerata irlevanta pentru ca nu se incadreaza in tema intrebarii,si poate fi raporata.
Ca metoda alternativa puteti folosi mesageia de aici, yahoo, telefonul, facebookul sau porumbeii, la alegere.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Discutia era de mult iesita din tema si "deraierea" a fost initiata de cea care a dat voturile. Dar cu totii stim ca nu asta era motivul pentru care am primit "eronat" si "nefolositor"

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Daca te-ai fi uitat pe prima pagina ai fi vazut ca Noname a inceput alt subiect. Deci nu e vina noastra. Si asa, nu mai intra nici dracu pe aici.

Răspuns utilizator avertizat
| AFR81 a răspuns:

Ce spunea omul respectiv este pana la un anumit punct corect, iar atitudinea elevului lasa de dorit, insa modul cum a reactionat a fost total inoportun. Am o parere foarte proasta despre oamenii care incearca sa rezolve problemele prin violenta. Pe langa asta, mai era vorba si de un copil. Cred ca orice om este de acord cu mine ca o palma de la mama sau tata este bine primita, insa sa-ti dea un strain un pumn este de neconceput. Legat de ce spunea acel om matur, hai sa fim seriosi, nu facea el curat in metrou, nu i-a aruncat nimeni vreun gunoi in propria casa, iar tara noastra nu se va duce de rapa daca cineva arunca un ambalaj de la o guma Five in metrou. Daca i-ar fi spus o singura data sa ia acel gunoi de pe jos iar apoi l-ar fi lasat in plata lui, jos palaria. Daca copilul respectiv ar fi inteles si l-ar fi luat, jos palaria si in fata lui. Sunt siderat totusi citind ultima parte din povestea ta. Adica acel om a plecat acasa? Nu l-a retinut politia? Mi se pare inadmisibil.

| Deaad explică (pentru AFR81):

Nu,nu l-a retinut politia.

| AFR81 a răspuns (pentru Deaad):

Incredibil... Sper totusi ca va fi sanctionat cumva.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Deaad):

Ca tot te-am vazut pe aici, tu ce zici? A facut bine ala sau ti se pare de neconceput?

| UnBroken2016 a răspuns (pentru AFR81):

Asa spun toti, nu crezi? Eh, doar o hartie, doar o trecere pe rosu, doar o palma peste ceafa. Unde se opresc toate astea?

| Deaad explică (pentru AFR81):

Eu cu intrebarea asta fac un sondaj de opinii, sa vad cum gandeste lumea despre aceste tipuri de evenimente.

Nu mi-am spus parerea despre ce s-a intamplat.

Parerea mea(strict a mea) este ca a procedat foarte corect.
Eu unul m-am saturat de handicapati care se cred la ei acasa si arunca gunoiul ba pe strada ba in metrou.
Nu conteaza ce a aruncat, dar conteaza gestul.

Si oricum nu moare de la un pumn.
Oricum isi incasa in anii de liceu cativa in conflicte cu altii.E o experienta de viata si pentru cretinul ala.PEntru a vedea ca lumea nu e a lui si ca nu e roz.

La partea cu politia si eu m-am mirat.
Bine, nu au reusit sa il retina pentru ca a bruscat pe toata lumea si a iesit in graba din metrou.

Bineinteles ca in aceasta lume asta reprezinta o nedreptate si a facut asta pe proprie raspundere.

Se gasesc foarte foarte rar oameni de genul asta care chiar au curajul sa se impuna astfel.
Eu unul am fost foarte mirat la curajul pe care l-a avut si nebunul ala.

| Narcis2007 a răspuns:

Partial corect, trebuia doar o palma zdravana

| Kaℓi a răspuns:

Nu e corect, desi copilul cu voce nevinovata a fost de vina si merita o pedeapsa. E deja un nesimtit, nu o sa ajunga unul... dar o lovitura atat de puternica a fost prea mult. Ar fi trebuit sa-l ia de ceafa si sa-l bage cu nasul in gunoi, cum fac unii cu pisoii ca sa-i invete sa nu mai faca pisu pe unde apuca.

| Drimmero a răspuns:

Sa dai intr-un copil de 16 ani e cam aiurea, dar si ala ghertoi nesimtit sa arunce pe jos. S-a gresit din ambele tabere!

| Fatamuntilor a răspuns:

Vina apartine amandorora, dar in special a parintilor adolescentui.Educatia se face de mic copil si eventual acest lucru se repeta ori de cate ori este nevoie.
Recent, eram cu piticul meu, veneam de la joaca. Avea un servetel, l-a aruncat pe jos.Atunci i-am zis,, Nu putem arunca servetelul pe jos'''Iar el raspuns,, Te ajut sa cauti un cos de gunoi'''Si a gasit. Copilasul nu a implinit 5 ani, si voi repeta acest lucru de cate ori este nevoie.Si mama lui face la fel.
Oricum barbatul nu a procedat corect, cel mult trebuia alertata paza.
Cred ca tipul a baut o bere in plus.

| Florentina9210 a răspuns:

Din ce am citit, observ ca vina apartine ambelor parti.
Barbatul nu trebuia sa reactioneze in acest mod violent.
Copilul, nu trebuia sa arunce gunoiul pe jos.

| WaterDrop a răspuns:

Perfect normal, daca este indeajuns de mare sa poata minti, este indeajuns de mare sa`si ia bataie.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru WaterDrop):

ASta da logica laughing

| WaterDrop a răspuns (pentru UnBroken2016):

Aparent am socat "S"`ul din tine laughing Scuze.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru WaterDrop):

rolling on the floor

| UnBroken2016 a răspuns:

Are dreptate omul dar un pumn intr-un copil de 16 ani mi se pare cam extrem. Cel putin pe unde mergeam eu cu autobuzul si metro si trenuri si altele, e plin de semnaturi peste tot, gunoaie si scaune gaurite.

| MaliciousDeath a răspuns:

Ii inteleg reactia, dar mi se pare cam dusa la extrem faza.Mai bine sa-si pastreze pumnii pentru dubiosii din ratb-uri.Pentru gunoaie aruncate, o palma la coborarea din metrou mi se parea suficient din partea lui.

| pufulescu a răspuns:

A procedat bine ca l-a confruntat pana la faza cu pumnul! Putea sa ii dea o palma si acelasi efect moralizator l-ar fi avut. Pentru pumnul ala risca acum puscaria.

| ShaOfHatred a răspuns:

Hmmm si este corect si nu este. Este corect deoarece i-a spus sa stranga gunoiul, dar nu e corect deoarece cu trebuia sa-i deie un pumn. Cred ca era mai adecvat daca doar il dadea jos la urmatoarea statie sau ii dadea o palma (MAXIM).
Sunt de acord si cu raspunsul lui Kali.

| alexandrualind a răspuns:

Nu e corect.Este un p.a

| Metalheadforever666 a răspuns:

Baiatul ala este deja un nesimtit dar barbatul nu trebuia sa-l pocneasca.Era suficient daca ii facea morala.

Răspuns utilizator avertizat