| inonitiu a întrebat:

Cum a creat Dumnezeu pamantul, soarele, luna si universul in general?

31 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Cuvant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

In conceptia rastafarii care este geneza lumi?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Nyabinghi este legat foarte mult de crestinismul vechi, exact geneza vechiul testament este folosita, diferenta o face ca dupa Rastafarienizm Dumnezeu a creat primi oameni Negri, iar Edenul era situat in Ethiopia.

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Paradis aveti dupa moarte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Interesant.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Asa numitul Zion.

http://youtu.be/A7sBuvjnvHI

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Interesant,zeul vostru e iahve?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Jah, ar fi o alternativa a numelui YHWH.
Jah are si origini Egiptene provenit din numele ''Iah'', si se sustine ca exista o conexiune intre Iah si numele evreiesc.

Rasta sustine slava regilor, reincarnarea lui Jah in ultimul Rege al Regilor precum sustine tradizia Ethiopiana si Kebra Nagast.

Astfel Zeul Iahve este redenumit in Ras Tafari Selassie.

http://youtu.be/IglEAsoPHkA

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Cum a aparut acest zeu?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

In textul sacru al Ethiopiei, Kebra Nagast (Gloria Regilor) descrie cum Regina Sheba numita Makeda a intalnit regele Solomon, avusesera impreuna un copil, acesta a fost ales Rege cu numele Menelik I.

Din acest conducator, Haile Selassie coboara prin 224 generatii.
Conform traditiei Ethiopiei urmarind linia de coborare a monarhiei conducatorul numarul 224 va fi Ultimul Rege al Regilor.
Reincarnearea lui Dumnezeu, Lion of judah, Lumina Lumii.

Mai exista profetia lui Marcus Garvey si cea crestina in care Fiul omului va conduce de pe tronul lui David.

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Sincer tu chiar crezi in aceste lucruri care nu pot fi dovedite, adica n-am nimic cu convingerile tale dar pari o persoana deschisa la minte care accepta stiinta, diversitatea, dar de ce nu te indoiesti de nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Interesant, din nou. In cultura etiopiana exista si o versiune a Satanei?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Babylon reprezinta raul in general.
In Ortodoxia Ethiopiana exista acelasi Satan.

In Rastafarienizm Babylon reprezinta Colonialistii, lumea moderna ce ''ucide'' natura, razboiul, Politia ce profita de functia lor, coruperea, politicieni, orce urma de violenta verbala sau fizica, armele.
Acestea si multe altele reprezinta ''Babylon System''

Astfel Rasta nu are un Zeu inamic ci un Sistem corupt.

http://youtu.be/KLdZnC8G6l0
(Nu e cea mai buna traducere din punct de vedere gramatical, caci sunt mai obisnuit cu gramatica italiana)

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Nu am zis ca nu ma indoiesc....Ma indoiesc de tot ce stiu! Daca nu mas indoi, as inceta sa mai caut asta ar insemna ca as ramane pe loc si nu as evolua.

Nu pot sa-ti dovedesc, nu am cum! Ai perfecta dreptate.
Sunt lucruri de care sunt pasionat, imi aduc un stil de viata, incredere in sine, imi aduc convingeri pozitive, ma fac sa fiu un lider intr-un grup social si poate chiar o cariera in viitor cu muzica(Rastafarienizmul este profund legat de muzica)

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Mi-a zis un genui pe TPU ca cica eu vreau sa o fac atee,nu eu nu vreau asa ceva,vreau ca fiecare om sa se indoiasca de toate sa gandeasca rational nu basme,nu vezi cate vrajitoare au vile pe seama credurilor,ploticieni care manipuleaza mase,religii care se imbogatesc,daca omul ar gandi rational ar fi diferit totul,am vota rational am schimba viitorul din pacate observ ca nu prea ai cu cine, de aia cand te vad pe tine o minte deschisa crezand in zeii normal ca nu-mi place asta, eu cred ca poti gandi rational, faptul ca te-ai integrat si canti spune multe de faptul ca nu ai nevoie de zeii singur poti deveni ceva, ateii tiau facut paradisul pe pamant alti il asteapta dupa moarte

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Ma bucur ca iti faci griji pentru mine, si ma bucur extrem de mult cand vad ca vrei sa evoluez.

''ateii tiau facut paradisul pe pamant alti il asteapta dupa moarte''
Si rastafarienizmul sustine ca raiul se poate regasi pe pamant, de fapt daca am inlatura partea religioasa din cultura Rasta ar ramanea cea ce descri tu sau ce am cautat eu o miscare revolutionara impotriva a cea ce ai descris tu mai sus.
(nu cred ca e nevoie sa rescriu)

http://youtu.be/KLdZnC8G6l0
''Refuzam sa fim cea ce vreau ei sa fim''

Rastafarienizmul nu este o religie, ci un stil de viata, o realitate.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu ştiu la ce fel de răspuns te aştepţi, dacă porneşti de la o premisă cel puţin dubioasă.

| doctorandus a răspuns:

Prin Big Bang. Big Bangul nu-l exclude pe Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Din absolut nimic, desigur si el aparut din absolut nimic

| zurick a răspuns:

Prin puterea Sa.

| Exilee a răspuns:

Dumnezeu a creat totul din nimic prin puterea Cuvantului Sau.

| Zenicide a răspuns (pentru Exilee):

Frumos mod de a spune "nu stiu".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Puf si gata" (adica prin "magie")

Răspuns utilizator avertizat
| Buresbista123 a răspuns:

A tras un part...di ai uite ce sa vazi... se facu lumina!

| Mikhtarian a răspuns:

Prin puterea cuvantului Sau!

| Zitronen a răspuns:

Prin nimichappy

| traiescdeciexist a răspuns:

Cu bagheta lui magica! :X

| AliceTPU a răspuns:

Cu răbdare...