| DaciaRomania a întrebat:

Este adevărat că majoritatea românilor mănâncă dimineața și eventual și seara cel puțin câteva felii de mezeluri?

Răspuns Câştigător
| andreiaurel232341 a răspuns:

La 34 lei kg de parizer sigur nu de sărăcie mănâncă românii așa ceva des.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat!
Cred ca am cel putin 4-5 ani de cand nu am mancat deloc salam si la mine in casa acets produs apare extrem de rar, numai daca ai mei doresc pizza si fac pentru ei cu salam, sunca si alte semi-preparate, dar eu nu mananc.

| DaciaRomania explică (pentru Violleta2022):

Și cu ce înlocuiți mezelurile?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DaciaRomania):

Sunt atat de multe variante sa mananci mai sanatos, atat dimineata cat si seara:
Dimineata poti manca: oua, pateu de ficat de pasare facut in casa, avocado, salate de rosii si castraveti si branza, carne de pui cu salata, chiftelute de dovlecei sau ciuperci facute la cuptor (nu prajite in ulei), fasole facaluita (batuta), icre pe paine, zacusca de legume, samd.

Iar la cina avem intotdeauna: o bucata de carne (pui, curcan vita, porc, peste, cangur) pe gratar sau facuta la cuptor, cu legume gatite sau salate de cruditati.

Mezelurile, carnatii si preparatele afumate au fost aproape eliminate in totalitate din mancarea noastra. Se mai gasesc ocazional cand avem cate o petrecere si mai adaug cateodata si preparate.
Dupa cum spuneam, poate de 2-3 ori pe an pregatesc o pizza in care pun cateva feliute de salam sau ham, pentru ceilalti, dar eu nu mananc asa ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din fericire cred că numărul lor scade dacă vorbim de mezelurile alea procesate. Dar da, e un mic dejun al majorității românilor probabil.

Răspuns utilizator avertizat