| YoyoXender a întrebat:

Este adevărat :cu cat esti mai mare mori mai repede?

Răspuns Câştigător
| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! happy Moartea este o chestie de relativitatea, nu depinde neapărat de ani big grin, ci de mai mulți factori cum ar fi boala, accidentele, crimele, sinuciderile, dezastrele naturale, ș.a.m.d big grin Important e că moartea nu pune capăt definitiv vieții și că sufletul nostru continuă să trăiască, este viu, cu alte cuvinte. big grin Putem lupta de acum, pentru că destinul nostru final să fiu unul bun happy, trăit în sănătate perfectă și fericire.

happy "El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi; nu va mai fi nici jale, nici strigăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi s-au dus." big grin (Apocalipsa 21:4)

P. Sbig grinacă ți-a fost util și încurajator răspunsul meu, aștept o fundă din partea ta : )) Mulțumesc! big grin

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Bunicul meu a avut 190 cm. si a murit la 92 ani. Tatal meu a murit la 47 ani si avea doar 170 cm. Depinde doar de cat de bine se apara organismul, imunitatea.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este adevarat, Daca ar fi adevarat, atunci de ce mor bebelusi, copii mici si tineri?
Unde mai pui ca eu stiu 4 mosi si babe de peste 90 de ani care sunt bine merci, sanatosi si puternici si cel putin 2 din ei cred ca apuca 100 de ani.

| sierra1 a răspuns:

"cu cat esti mai mare mori mai repede"

corect: vârstă mare = mai aproape de final

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cu cât ești mai masiv, ori cu cât îmbătrânești? La ce te referi?
Cam așa se zice, dar câteodată se întâmplă exact invers...

Cei supraponderali sunt mai predispuși (au un risc crescut) la boli cardiovasculare, diabet zaharat, hipertensiune, la depuneri de grăsimi și colesterol în peretele intern al arterelor, la diverse afectiuni ale membrelor inferioare etc

Referitor la înaintarea în vârstă, stii si tu că odată ce te naști, nu poti opri timpul, "clepsidra" se intoarce invers, nu poți decât să te indrepti spre moarte. E ceva firesc.

Oricum, contează calitatea vietii, nu durata.

| Sofer a răspuns:

Nu chiar repede dar în timp.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca esti prea mare. De ex persoanele care sufera de gigantism, adica sunt anormal de inalte, au o speranta mai mica de viata. Dar daca nu esti anormal de inalt nu ai de ce sa-ti faci probleme

| oglindasultanului a răspuns:

Cu cat esti mai batran esti mai aproape de moarte.

| dinaprilie a răspuns:

Da.

| Alverto a răspuns:

Mă gândeam că la înălțime te referi. Ei bine da, am văzut cazuri cu cei mai înalți oameni din deceniile astea, au murit fiindcă pur și simplu corpul nu putea duce înălțimea. La fel se întâmplă și cu acei oameni pitici, cei foarte mici care au 25-35 ani dar arată de mărimea unui copil de grădiniță, și la ei se întâmplă același lucru.

| Alexnix1 a răspuns:

Daca te referi la inaltime, da, mori un pic mai repede. Daca te referi la varsta, este evident ca da.

| YoyoXender explică:

Haaaa greșeală un pic vreoaim sa zic cu înălțimea gen daca se aplica și aicea 160 comparație cu 200 care moare mai repede având amândoi aceași vârstă la ani

| alina2k18 a răspuns (pentru YoyoXender):

Ala cu mai multe boli si exces ponderalwinking

| floresdemayo a răspuns (pentru YoyoXender):

Ah, și tu, la inălțime te refereai?
Întrebarea ta e confuză...

Ar trebui să nu mai avem baschetbaliști pensionari în viață))

Sincer, un singur vecin am avut, avea inaltimea de peste 2 m la 13-14 ani si era atât de slab, săracul...
Ca o paranteză, si tatăl lui era un om înalt si slab, peste 1.85, iar mama, o femeie scundă si obeză, sub 1.60). Nu stiu cum el a atins inaltimea aceea...

Băiatul a murit de inimă la 19 ani. sad