| anonim_4396 a întrebat:

Este bine sa iti fie frica de oameni la tot pasul? Sau asta poate sa fie de la anxietate?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ești paranoic,cine naiba se uita tine, oameni cred ca ei sunt dz ca toți le privesc, fii calm nimănui nu ii pasa, în românia, romani sunt mai atenți ca au salarii mari, chiri mici, facturi mici și au timp, timp sa demonstreze cât de javre penale pot fii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este deloc bine. Suferi de fobie sociala și trebuie sa o tratezi urgent. Este o patologie, nu un episod în diverse contexte. Cu cât o amâni cu cât îți va fi mai dificil sa o tratezi. Se va manifesta și fizic dacă nu o tratezi din pripa. Când se va manifesta și fizic ( tremur) atunci îți va afecta complet viata sociala.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si tremur... n-am parte de "viata sociala"

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îți va fi greu și pana la magazin sa ieși, atat de grav te va afecta.

Ți s-a întâmplat ceva nedorit în copilărie? Abuz fizic? Emoțional? Trauma? Bully-ng? De cât timp te confrunți cu aceasta problema? Ai fost la vreun medic vreodată? Ce simți în acele momente când vezi oameni pe strada și te ia cu frica? Ce gânduri ai?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce alte boli mai ai?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deja simt asta... Am anxietate si depresie

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Înseamnă că trebuie să tratezi cauza; adică depresia. Anxietatea de regula coreleaza cu depresia, sunt în "tandem", dar nu e o regula, poate fi în cadrul depresiei anxietatea, sau ca o afecțiune secundara.
Îți știu întrebările, conturile. Îți pot spune ca nu te simți în largul tău, nu poți fi tu însuti în acel mediu familiar habotnic care are niște reguli absurde creștine, și nu îți permite să fi liber! Asa cum ți-ai dori în esenta.
Depresia ta este cauzata de mediu, asa ca cel mai bun sfat pe care ți-l pot da este sa apelezi la un psiholog.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai si la medic imi da tratament sau ce

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îți dă tratament antidepresiv și anxiolitic în asa fel sa funcționezi ca un om normal. Cam în 20 - 30 de zile vei începe sa te simți mai bine, sa ți se amelioreze stările depresive si anxioase. Te-ar ajuta mult sa te apuci de exerciții fizice regulate, sa faci zilnic sport.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tratament medicul psihiatru îți dă.
Consiliere psihologica psihologul, sau psihoterapeutul ți-o oferă.