| Marius024 a întrebat:

Este normal ca la vârsta de 16 ani sa am o dantura cu 2 dinti în fata gauriti și măselele vai de ele(doar 2)?

7 răspunsuri:
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu, absolut deloc (deși, dacă e să fim sinceri, și eu am două carii netratate de câțiva ani care nu mă dor)! Ce-ai făcut?

| Marius024 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Nu am facut nimic si speram sa vad ce răspunsuri vad. Aștept sa ma fac mare și sa fac bani ca să îmi pun dantura ca imi este rușine sa deschid gura și sa mi sa vadă dinți urâți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se mai intampla, mergi la medic si repara-le, schimba-le. In viitor sa te speli pe dinti mai des, ia vitamine si evita dulciurile.

| Marius024 explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa ma duc la medic ca imi este frică și rușine de ceea ce o sa vada...

| geoconda a răspuns:

Este normal ca la 15 ani să ai o plombă la măsea, pentru că fără ea nu poti mânca, si restul de masele fiind cariate, pe una nici sa nu o mai ai si sa ramana loc liber acolo, dintii din fara sa fie strâmbi si intre cei 2 de lângă cei mari din fata sa fie o pastrunga care sa declanșeze sânge atunci când mănânci si cand te speli, și să ai și carii pe alti dinți?
Tu esti perfect sănătoasă, crede-ma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marius024):

Odata si odata tot trebuie sa le repari sau sa cumperi proteza, cica daca esti minor ar fi gratis in clinicile de stat.De nu costa mult. Se mai intampla poate fi si genetic slabiciunea dintiilor sau dieta dar e cert ca singur nu se vor repara

| alina2k18 a răspuns (pentru Marius024):

Iti dai seama ca nu au mai vazut dinti cariati laughing mai sila le e de bosorogii de vin cu lucrari puse acum 30ani sub care intra mancarea si putrezeste si iti dai seama cam ce miros e cand deschid gura... si evident ca nu vor sa schimbe sau sa foloseasca dus bucal dupa fiecare masa.
Du-te fara rusine si rezolva-ti acum problemele ca la 25ani o sa cheltuiesti mii de euro -daca le ai- ca sa iti poti salva dantura.