| WorkHardRO a întrebat:

Cam cat costa sa-mi repar dantura?

Am 2 dinti de vampir care as dori sa fie 'slefuiti' si am maselele praf... ar trebui ori scoase findca sunt 'sparte' ori plombate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

Asta depinde foarte mult de la cabinet la cabinet, precum si de gravitatea problemei, care poate fi stabilita doar dupa un consult stomatologic. Intereseaza-te foarte bine de un dentist bun din orasul tau, caci banuiesc ca nu vrei sa iti faca o treaba de mantuiala. Daca dai un ban, macar sa ii dai cu folos si dupa ce pleci de la stomatolog sa ramai cu o dantura frumoasa si sanatoasa.
Sanatate!

| mont a răspuns:

Mult, minim vreo 1000 ron, depinde de oras si cabinet.

| PeFuga a răspuns:

Dintii de vampir se numesc canini si aia e forma lor fireasca, plus ca au un rol important in masticatie...
Maselele numai un stomatolog pe baza unei radiografii iti poate spune daca pot fi salvate sau trebuie extrase. Daca trebuie doar plombate, te costa in jur de 100 de lei fiecare. Daca trebuie tratament de canal, adauga inca 150-300 de lei pentru fiecare in parte. Daca trebuie facuta coronita pe ele, te costa in jur de 100 euro bucata. Extractia este intre 80 si 200 pentru o masea. Daca o scoti, trebuie pus implant in loc. Pretul implantului incepe de la 400 euro. Peste implant se pune o coronita ceva mai scumpa, cam 600 de lei... Astea sunt niste preturi in mare, insa fiecare cabinet are preturi diferite.

| IseeVoices a răspuns:

Asta nimeni nu stie numai un dentist ti-ar putea spune cat costa deoarece depinde si de tarifurile lor si de judet