| Firdinica a întrebat:

Am foarte multe porbleme cu dantura pentru ca nu m-am spalat de dinti ( am 11 ani ). Aproape toti dintii mei sunt galbeni si au carii, tartru, respiratie neplacuta si vreo 2 cresc prea sus iar doua masele prea in interior ( maselele din lateral ). Pe langa o vizita la denstis ( normal ) ce mai pot face ca sa-i albesc si sa scap de carii, de tartru si de galbeneala si respiratie urata? Apropo cateodata maselele imi sangereaza cand le spal. Si acum regret ca nu m-am spala pe dinti crying si am ajuns asa. Ce imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai mare nevoie de un CONTROL stomatologic, cât mai curând!
Pa, pa.

| Firdinica explică (pentru Legiuitoarea):

Stiu, dar dupa controc cu ce pasta de dinti sa ma spal si ce sa evit sa mananc?

| Firdinica explică:

E rau daca te speli de 5 ori pe zi?

| Feelings14 a răspuns:

Heii happy
Pentru a albi dintii poti folosi bicarbonat de sodiu. Il gasesti la orice alimentara si cred ca mai mult de 1 leu nu e. inainte sa te speci pe dinti, pui putin bicarbonat pe periuta si freci dintii bine de tot. apoi, clatesti gura si poti sa-i speli normal cu pasta de dinti. poti face chestia asta maxim de 2 ori pe saptamana, altfel iti poti distruge smaltul dintiilor.
Pentru mirosul neplacut poti bea ceai verde sau de musetel. mirosul acela neplacut vine din stomac. de acum incolo te speli de 3 ori pe zi! dimineata, dupa-masa si seara obligatoriu! iar pentru carii, neaparat la dentist. sa nu-ti fie frica, cariile nu dor. daca nu faci nimic impotriva lor, atunci o sa-ti manance maseaua si o sa ramai fara ( pe langa asta, vei avea infectii ).
nu mai fa greseala asta si spala-te pe dinti! nimanui nu-i place sa vada pe cineva cu dintii urati sau sa simta un miros neplacut. Dantura este una dintre cele mai importante parti ale capului. Ingrijesteti dantura zilnic!

| panda3 a răspuns:

Da ar fi foarte bine sa vizitezi un dentis el te va sfatui ce sa faci

| Firdinica explică (pentru panda3):

Daar nu vreau la denstist vreau sa fac singurica

| panda3 a răspuns (pentru Firdinica):

Incearca aici poate gasesti ceva
http://tabu.md/Cum-sa-ai-dinti-mai-albi.html