| anonim_4396 a întrebat:

Este normal ca o persoană sau un anumit grup de persoane să nu ne îndrăgească din prima?
Mă refer în cazul în care să nu ne placă ei pe noi dar după un timp să își schimbe impresia și să înceapă să ne simpatizeze.
Ați trecut printr-o astfel de experiență?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Se intampla cand nu exista acea chimie, nu stim sa explicam de ce dar unele persoane ne plac sau nu ne plac la fel si noi lor!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca este posibil la grup...dar 1 (poate chiar 2 persoane) s-ar putea sa te placa, dar nu toti.
Sansele ca cineva care nu te-a placut niciodata sa-si schimbe parerea, si sa te placa, sunt minime spre deloc.
Ficare din noi avem simpatii si antipatii, pentru ca asa simtim cand vedem un om prima oara in fata noastra, ca-l placem sau nu.
Ei bine, unul care n-ea fost antipatic de la prima vedere, nu ne va fi nicioata pe plac, pentru ca ceva din noi il respinge si asta nu se poate schimba.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Oamenii sunt prosti.
Comportamentul de turma e previzibil.
Din experienta mea, nu trebuie dezvoltat subiectul. Lasa prostii sa fie prosti, indiferent daca te admira sau incearca sa te hartuiasca.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca putem spune ce este normal si ce nu legat de acest aspect, este oarecum ambstract...

Dar da... este intalnit si acest lucru, ceea ce poate sa se intample, fiecare cu parerile sale, deci nu cred ca este nicio problema.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mi-e greu să cred că un grup întreg de persoane te-ar antipatiza fără motiv. Ori chiar te porți ciudat, ori se influențează reciproc. Nu ai cum să creezi aceeași impresie tuturor.

| Dismally a răspuns:

Grupuri nu cred dar persoane da. Am avut un coleg care imi era antipatic, nu stiu de ce, nu avea un motiv anume dar dupa o perioada petrecuta impreuna am devenit prieteni.

| wildthing a răspuns:

Da. De exemplu, e posibil sa nu ii/le placa fata ta sau sa ii/le pari nesuferit/a la prima vedere, dar dupa ce ajung/e sa te cunoasca mai bine, sa isi dea seama ca nu esti chiar un membru al mafiei ruse asa cum ar sugera fata ta, ci poti fi chiar amuzant.winking Desigur, e posibil si invers...sa ai o infatisare placuta, sa pari "cool", dar sa nu fii capabil/a sa legi 2 cuvinte.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Este absolut normal să nu ne îndrăgească din prima, însă nu este normal deloc ca fără absolut niciun motiv aparent întemeiat să ne urască din prima. Indiferența este lucrul cel mai normal în acest caz.

Oamenii de obicei își crează primele impresii pe baza aparențelor fizice, abia apoi pe o interacțiune umană reală, conversație.