| Girly97 a întrebat:

Este o situatie grea: eu sunt catolica si tehnician maseur iar cea mai buna prietena a mea, si ea tehnician maseur face parte din religia martorilor lui Iehova.
Mi-am dat seama imediat ce am aflat ca relatia noastra va fi foarte dificila iar daca nu sunt de acord cu ce spune ea este posibil sa ma excluda pentru tot restul vietii mele.
Prietena mea ofera un masaj minunat iar vara aceasta de exemplu ne-am intalnit saptamanal sa ne oferim reciproc masaj! Eu i-am spus zilele acestea ca va fi ziua mea de nastere curand si abia acum am aflat ca ei nu sarbatoresc zile de nastere, nici Pastele si nici Craciunul.
Din ceea ce inteleg, pentru a o pastra ca prietena trebuie sa nu ii urez la multi ani, sa nu ii urez Craciun fericit si sa fiu de acord cu absolut orice spune ea?
Ce pot sa fac pentru a nu-mi pierde cea mai buna prietena?
Eu personal nu am nimic cu nimeni si nu am discriminat nicidoata pe cineva doar pentru ca are alta religie. De exemplu majoritatea clientelor mele sunt ortodoxe. Si in copilarie ma uitam la Tutenstein, un desen animat bazat pe legendele egiptene.
Eu consider ca fiecare este liber sa creada orice doreste. Insa atat de mult m-am atasat de prietena mea care face un masaj minunat ca incep sa ma ingrijorez ca o pot pierde in viitor.

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Wa wa... stai asa. Pai cum adica sa nu o pierzi facand ce zici tu acolo? Pai ce prietenie mai este si asta? Sta asa pe o panta si gata sa pice? Nu, este oarecum gresit (parerea mea).

Da, nu ii spui la multi ani, nici Craciun fericit nici cele ce se mai spun, dar la partea cu acordul, nu. Daca nu iti convine ceva spui ca nu iti convine. Adica vrei sa faci tot ce vrea ea, doar sa nu se supere pe tine? Cum vine asta?
Daca esti cu adevarat prietena ei, cand crezi ca gresesti ii atragi atentia, o ajuti, o sustii. Nu o lasi de capul ei sa faca ce crede ea. Adica daca nu iti accepta ajutorul atunci e clar ca are o fixatie pe asta.

Si da, in legatura cu religia este bine ca nu faci discriminari, asa si trebuie. Si nu am inteles ce legatura are Tutenstein laughing dar mi-a placut desenul, mai ales de Luxor.

| Girly97 explică (pentru DoarBogdan):

Ba da, are de inteles, desenul acela vorbea despre zeii egipteni si sincer mi-a placut sa invat legendele egiptene. happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Girly97):

Pai da... ti-a placut sa le inveti, dar nu ar trebui sa aiba absolut nici o legatura cu religia :/. Omul ar trebui sa invete si sa faca tot ce il pasioneaza, chiar daca subiectul vine in contradictie cu ce spune religia lui. Ca doar daca te uiti la asa ceva si iti place, nu inseamna ca renunti la religia ta pentru acele legende egiptene.

Bine... nu stiu eu toata legatura fiecarei religii si istoria ei, dar cum am zis, conteaza cu ce ramai dupa ce citesti ceva, nu ce ai citit. Sunt atatea domenii in lumea asta, incat e pacat sa le lasam nedescoperite.

| Emma30555 a răspuns:

Prietenia vine din ambele părți. Dar ce problema, crezi ca e singura de planeta care face masaj bun?

| gemeni6226 a răspuns:

Da e corect ceea ce spui nici eu nu am prejudecati de exemplu mereu pentru toate lucrarile din casa chem mesteri din acea religie, singura problema cu ei este ca sunt foarte insistenti in a te converti la credinta lor, chiar a dat numarul meu de telefon la o familie din cartierul meu chiar de stiam ca sunt de nestramutat in credinta mea si ca nimic nu o sa ma schimbe.Ei si la o luna m-a abordat doamna din familia respectiva pe watsap si i-am raspuns foarte hotarita caci eu ma consider un om liber si cum eu no o fortez sa creada in ceea ce cred eu tot asa o rog ca nici ea sa nu ma forteze sa cred ceea ce crede ea.Si i-am dat ignor.Mai greu este daca ea (prietena ta)o sa faca mare caz din asta si nu o sa accepte liobertatea ta in credinta si daca o sa vrea sa te transforme.Desi sa stii si ei pot gresi, de exemplu una din ei si-a lasat barbatul credinta si tot pentru un alt barbat.Deci nici ei nu toti sunt sfinti. Vezi daca tine atit de mult la tine sa iti lase libertatea ta(in credinta)sau daca e chiar atit de incuiata sa nu accepte.Si atunci, ei atunci imi pare foarte foarte rau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maseur Pocait, hai cam am trat-o si pe asta.