| brokxy a întrebat:

Este posibil ca oamenii sa descopere 99% din apele oceanului de pe intreaga planeta in urmatorii 100 de ani?

10 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu, nici în 200 de ani nu se va descoperi partea ascunsă a oceanelor. Există un impediment, numit "presiune atmosferică", similară cu cea care există la urcarea marilor lanțuri muntoase, după 2000 de metri, dar în sens invers.
Plus, există cavități imposibil de explorat.
Dar, mai ales, nu se va putea explora, datorită faptului că nu există echipamentul necesar pentru explorare.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai posibil este. E posibil ca maine sa vina la mine unu sa imi dea gratis 1000EUR. E posibil.
Dar asta nu inseamna ca o sa se si intample.

| Celcestietot a răspuns:

In cel mult 100 de ani (exagerez deja) o sa vina WW3, asa ca nu iti mai face probleme, nu te mai gandi la oceanewinking happy!

| brokxy explică (pentru Celcestietot):

Nu am eu acel noroc sa mor asa repede lol

| Celcestietot a răspuns (pentru brokxy):

Ba o sa ai in curand happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Situatia cu explorarea oceanului e ca si cum te-ai uita intr-o padure vezi ca is copaci si animale mici neimportante pentru tine. Dar are rost sa mai parcurgi fiecare metru patrat din padure?
Oceanele au fost explorate in mare parte, insa nu exista motivatie sa exploreze fiecare particica in parte, deindata daca se uita prin sonare/

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este asa happy.

| SilentRain a răspuns:

Cred ca da, daca spus sa treaca atat te anunț

| Bizon95 a răspuns:

Vrei sa spui explorarea adancurilor?
in 100 de ani... posibil, insa acum este dat ca exemplu negativ faptul ca am explorat mai putin oceanele si... pesterile, decat am facut program spatial

| TristanTzara a răspuns:

Cam știim cum arată suprafața, adâncurile însă nu. Chestia e că putem să verificăm topografia adâncurilor, cu sonar, fain frumos, dar nu prea suntem interesați...

De curând s-au descoperit cu e în mările din apropierea Japoniei doar pentru a găsi un avion prăbușit acolo.