| anonim_4396 a întrebat:

Este RABDAREA o VIRTUTE? Cum o putem dobandi?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Solutie optima cred ca nu e pentru nimeni...dar e una impusa.
Si fiecare o suporta mai greu sau mai usor!
Dar fara autocontrol ar fi mai greu!

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Este.
Cu autocontrol si mult exercitiu.
Eu exersez de-o viata, de exemplu...
happy

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

Eu m-am nascut cu ea happy

| greece12 a răspuns (pentru foxsilver):

Vad,stiu,am nevoie de lectii!
Help!
laughing

| foxsilver a răspuns (pentru greece12):

laughing

| anonim_4396 explică (pentru foxsilver):

happy

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

M-am gandit la rasp tau, ceea ce a dus la o noua intrebare deoarece aurocontrolul parca nu e totusi solitia optima pentru minebig grin. We placut. Si multumesc de opinie.

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Solutie optima cred ca nu e pentru nimeni...dar e una impusa.
Si fiecare o suporta mai greu sau mai usor!
Dar fara autocontrol ar fi mai greu!

| foxsilver a răspuns:

Cu multa vointa si interes pentru lucrul sau persoana ce necesita rabdare din partea ta.
Si clar, e o virtute!

| Bunch a răspuns:

Spunea cineva: „A fi răbdător este o virtute înaltă, o formă pasivă a curajului. Răbdarea se dobândeşte în timp. Aşa cum pentru fiecare faptă există un moment prielnic, un bun prilej pentru reuşită, tot astfel procesele care se desfăşoară în lume au nevoie de un timp anume, de durata firească a împlinirii lor.
Nu e vorba numai despre procesele naturale, cum ar fi coacerea fructelor, creşterea copacilor, pe care sufletul ţăranului le cunoaşte. E vorba şi de timpul necesar ducerii la bun sfârşit a proiectelor noastre...".

| anonim_4396 explică (pentru Bunch):

Radbarea o forma pasiva a curajului... Nu am gandit niciodata din acessta prisma, suna ciudat! Rabdarea imbraca o forma a curajului. Suna interesant de curios. happy