| Anomim2025 a întrebat:

Este "țigan" un cuvânt urât sau jignitor?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Ar trebui sa fie si italienii, francezii, nemtii si tot asa sa fie ofensati cand ii numesti conform natiei lor.

De preferat ar trebui sa nu te legi de etnia nimanui, daca te iei sau judeci o faci pentru ceea ce face. In copilarie nu existau 'restrictii' de genul,, mai ales ca erau tigani printre noi si jucam cu fotbal cu totii, nu-mi amintesc sa se fi suparat cineva cand se striga "tigane, da-i dracu sut la poarta sau paseaza si tu''

8 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu mi se pare.

| RAY a răspuns:

Pai de ce ar fi ca doar sunt tigani, eu ma simt mandru sa imi spuna cineva germanule

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, pentru țiganii proști.
Deci țigan prost și hoț ar fi un cuvânt jignitor.

| SilentRain a răspuns:

Nu

| oglindasultanului a răspuns:

Este intr-un fel un mod de a insulta necunoscutii de diverse etnii.

| deeeaqq a răspuns:

Pentru ei nu este ceva jignitor, în schimb am văzut ca majoritatea românilor se ofensează dacă le spune cineva ori la mișto/ori la modul serios "ești țigan", "țiganule".

| Arrakis a răspuns:

Eu zic ca nu. Niciodata n-a fost.
Este jignitor probabil pentru aia care nu sunt si sunt facuti astfel incat sa se simta inferiori.
Dar tigan in sinea lui ca si atribut / natie nu e ceva jignitor. Pur si simplu asta sunt respectivii si stiu si ei asta si nu ar avea de ce sa se simta fix ei jigniti.

| Ramona0970 a răspuns:

Hey bună păi. Uite eu sunt țigancă și nu, nu mă jignesc dacă cineva îmi spune asta, eu trăiesc numai între românii și nu mi sa adresat acest cuvănt. Pentru uni țiganii da poate fi jignitor acest cuvănt.