NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Eşti mai inteligent decât un copil pre-şcolar?
Poţi afla prin acest test: http://i.imgur.com/teR95zG.jpg
Care este răspunsul tău şi câte minute ţi-a luat? (Nu trişa şi nu te uita la răspunsurile celorlalţi înainte să ajungi la propriul tău răspuns! Baftă!)

90 răspunsuri:
| UnleashedPsycho a răspuns:

În jur de 2 secunde, dar e a doua oară când îl fac şi prima dată mi-a luat mai mult de 30 de minute laughing

| LaughingKarima a răspuns (pentru NOname):

Stiu asa-i? happy
fac bine, tata a primit marire iar tata si-a schimbat locul de munca. amandoi dorm pe moment(aici e 1. 38am deci big grin)

NOname
| NOname explică (pentru LaughingKarima):

Salută-i din partea mea. Au făcut o treabă bună.

| LaughingKarima a răspuns (pentru NOname):

Asa o sa fac happy

NOname
| NOname explică (pentru UnleashedPsycho):

Peste 30 de minute? Înseamnă că ai înclinaţii de programator.hee hee

| Happyjump a răspuns (pentru NOname):

Da, ma, da.

| larapopa a răspuns (pentru compcris00):

Raspunsul este usor, trebuie sa te uiti in fiecare rand cate cifre sunt care au cerculet.De exemplu 6, are un singur cerculet, 8 are 2 cerculete, etc.Sa luam ca exemplu primul rand de cifre 8809, sunt 6 cerculete.4 cerculete la cifrele 8, 1 cerculet la cifra 0 si 1 cerculet la cifra 9. ultimul rand 2581, sunt 2 cerculete, la cifra 8 si deci raspunsul va fi 2

| Theo94 a răspuns:

Cteva secunde, am vazut si pe site-ul gandul.ro mai demult.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Raspunsul e 2, am calculat din greu timp de 3 minute... Am vazut ca 1, 2, 3, 5, 7=0, 9=1, de unde am dedus mai apoi ca 8=2, cifra 4 nu am vazut-o nicaieri, deci 4=0, usor mi-am dat seama din 6666=4 ca 6=1. Deci 2581 = 0+0+2+0, Raspunsul fiind 2. Am dreptate?

NOname
| NOname explică (pentru dragosbogdan001):

Aha. Bravo!

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru NOname):

Stiam eu ca e corect.

| Drolja a răspuns:

Mă întreb cât de inteligentă ești tu scriind "pre-școlar".

| Doub a răspuns:

Am început să calculez o groază şi tot nu mi-am dat seama. Oricum, interesant. Se pare că stau foarte prost cu logica şi cu cerculeţele.laughing

NOname
| NOname explică (pentru Doub):

Vezi ce înseamnă să fii trecut de grădiniţă? laughing
Cei mici nu se concentrează pe lucruri neimportante, nu se complică inutil.

NOname
| NOname explică:

Ai dreptate. M-a luat valul traducând din engleză, plus, voiam să scot în evidenţă acel "pre", pe care, în mod normal, l-aş fi scris legat.

| Doub a răspuns (pentru NOname):

Aşa e.
Avem ceva de învăţat de la ei.laughing

NOname
| NOname explică (pentru Doub):

laughing Dap.

| Drolja a răspuns (pentru NOname):

Și în engleză tot legat e.

NOname
| NOname explică:

Engleza din link.

| Andrei123654789 a răspuns:

Aici nu este neaparat inteligenta ci mai mult flexibilitatea mentala.
Adultii tind sa fie mai limitati pe cand copiii nu, ei nu cunosc inca normele la care adultii s-au tot supus de-a lungul timpului.

| BountyWG a răspuns:

2?

NOname
| NOname explică (pentru BountyWG):

Da.

NOname
| NOname explică (pentru Andrei123654789):

Într-adevăr. Adultul care nu a trecut testul nu e neapărat prost, doar că din obişnuinţă abordează perspective diferite, deseori complicând inutil lucrurile.
Copilul, însă, are o vedere mai curată, simplistă, proprie, nepoluată încă aproape deloc cu normele sociale.

| BountyWG a răspuns (pentru NOname):

Mi-a luat ceva sa ma gandesc laughing

NOname
| NOname explică (pentru BountyWG):

Dar ai reuşit, bravo.

| AndreeaAysel a răspuns:

Tare asta laughing)

| halogen001 a răspuns:

Cred ca nu as fi descoperit raspunsul. Am stat putin si m-am uitat la poza. Stiind ca e vorba de un copil prescolar mi-am dat seama ca nu poate fi vorba de calcule si cu toate acestea numai la calcule imi statea gandul happy, dar in scurt timp am renuntat si am citit mai jos raspunsul happy

NOname
| NOname explică (pentru halogen001):

Cred că aşa păţeşte majoritatea oamenilor.
Apreciez că ai fost sincer. happy

| Danzell a răspuns:

Hmm
problema aici nu e daca esti mai inteligent decat un copil. exercitiul e o inducere in eroare.

diferenta dintre un programator si un copil o reprezinta in cum percepe informatia.

un programator (implicit presupun adult) are un mod de gandire logica, analitica.

un copil proceseaza informatia audio/vizual, deci se afla mult mai aproape de raspunsul exercitiului.

NOname
| NOname explică (pentru Danzell):

Aşa e.