| aabaaab3278 a întrebat:

Esti pro LGBT si sustii casatoriile intre persoanele de acelasi sex? Ce ai sa-i spui copilului tau cand vei merge cu el pe strada si va vedea 2 homosexuali lingandu-se ostentativ?

Răspuns Câştigător
| RandyMarsh a răspuns:

Nu sunt nici pro, nici contra.
Consider homosexualitatea o disfuncție a psihicului. Având în vedere că nu există tratament, iar homosexualii nu afectează semnificativ societatea, cred că cea mai logică și civilizată opțiune ar fi să-i acceptăm așa cum sunt.
Nu înțeleg de ce m-ar interesa pe mine ce face x sau y atâta timp cât nu mă afectează cu nimic.
Cred că în societatea umană sunt prezente probleme mult mai mari, dar cărora li se da mult mai puțină atenție în comparație cu homosexualitatea.

" Ce ai sa-i spui copilului tau cand vei merge cu el pe strada si va vedea 2 homosexuali lingandu-se ostentativ?"
Eu am o mare problemă și cu heterosexualii care practică asemenea obiceiuri pe stradă, nu numai cu homosexualii.

| aabaaab3278 explică (pentru RandyMarsh):

IN SFARSIT, un raspuns OK.
Intr-adevar, ai dreptate si cu heterosexualii. Cred ca esti singurul de aici care mi-a recunoscut ca homsexualitatea este o deviatie psihica. Mie mi se pare aiurea sa faca atata caz pentru asta chiar ei insusi, cu parade si organizatii.

35 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

'Natura ne-a inzestrat cu o minte obtuza ce nu atinge decat tangential adevarata ratiune.
Prin urmare ideatia nu are la baza doar logica, ci lucruri subiective (ex: sentimentele) ce pot da nastere unor generalizari si credinte false. (discriminari religioase, rasiale, sexuale, etc)
Gandeste ce ar face un robot si actioneaza in consecinta. Daca un robot ar observa doi homosexuali nu ar fi dezgustat. Deoarece dezgustul e un sentiment uman. Sentimentele sunt o forma primitiva de a interactiona cu realitatea.
Un robot probabil ar deduce ca doi homosexuali se saruta. Atat.
Daca e bine sau rau, asta iar sunt inventii umane. Afirmatia generala ca doi homosexuali se saruta nu are nevoie de asemenea completari. Nu e bine, nu e rau. E doar un fapt."

Probabil ca asta.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Inferno):

Eu cred ca nu este o inventie umana deosebirea raului de bine. Pe langa faptul ca este o metoda defensiva, este si un factor ce defineste aspiratiile unei societatii civilizate.

Fiecare persoana in mod individual isi alege criterii, definind astfel ce este bine si ce este rau. Iar cand mai multi indivizii, apartinand unei specii descopera "raul", il ocolesc, il elimina, isi apara integritatea fizica si morala. Asa functioneaza un ecosistem.

| Inferno a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Da,iar cand oamenii au descoperit "raul" sub forma unor forte supranaturale insetate de sange,asa ca au decis sa-si sacrifice copiii ingropandu-i in temelia caselor pentru a potoli demonii. Dap, ecosistem.

Asa faceau anumite triburi.
Bine = ingropatul copiilor in temelia casei.
Rau = sa nu ingropi copiii in temelia casei si sa te pui rau cu demonii.

Sau atunci cand oamenii au descoperit "binele" prin deformarea corpului copiilor, in asa fel incat sa se identifice cu zeii.
Dap, un ecosistem.

Bine= deformeaza carniul / buza inferioara / nasul etc, copilului.

Rau = Nu deforma craniul copilului.

Sau chair exemplul Biblic, cand oamenii au gasit "binele" in preacurvire: Vezi Sodoma si Gomora.
Dap, alt ecosistem.

Daca fiecare deosebeste in felul sau unic raul de bine, atunci nu il deosebeste deloc : Doar inventeaza.

Mereu oamenii au inteles diferit binele si raul.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Inferno):

Nu inventeaza. Daca nu esti capabil sa deosebesti ce este bine pentru tine sau rau, o vor face altii in locul tau. Si de aici treaba cu manipularea si cu efectul de turma.

| RAY a răspuns:

Mie i egal, dar nu suport sa vad 2 masculi ca se sarut pe strada, esti mascul rolu este sa fi cu o femeie sa faci dragostea cu ea

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca daca nu sunt legalizate casatoriile nu se pot linge?

| aabaaab3278 explică (pentru suntserios):

Ba da, dar nu in public.

| suntserios a răspuns (pentru aabaaab3278):

Pai stai un pic, nu e legalizata casatoria, homosexualitatea e legala, nu vad de ce nu s ar putea linge si nefiind casatoriti

| aabaaab3278 explică (pentru suntserios):

In State s-a legalizat si casatoria

| suntserios a răspuns (pentru aabaaab3278):

Asta tot nu explica legatura intre casatorie si lins pe strada. Oricum homosexualitatea nu va putea fi interzisa niciodata intr un stat democratic asa ca...

| Holiday a răspuns:

Nu sunt pro casatoriilor intre homosexuali, cum nu sunt nici pro casatoriilor intre heterosexuali. Dar nici contra. Cu alte cuvinte, daca vrei sa te casatoresti, fie ca esti heterosexual, fie homosexual, fa-o, daca nu, nu.
Pe de alta parte, daca heterosexualii pot face asta, nu vad nici un motiv pentru care homosexualii n-ar avea voie.
Pana la urma tot voi aia contra sunteti cei mai inflacarati in sustinerea ideii ca sexul nu e totul, deci, ca si la heterosexuali, nu despre sex e vorba, ci de dragoste, nu?!?

| KamaSutra a răspuns:

Da,sunt PRO
Ii voi spune ca oamenii sunt diferiti si ca nu trebuie sa judece pe nimeni

| aabaaab3278 explică (pentru KamaSutra):

Si daca o sa vrea si el, respectiv ea, sa procedeze ca si cei doi?

| KamaSutra a răspuns (pentru aabaaab3278):

Este strict alegerea lui/ei. Cine sunt eu sa judec asa ceva? Suntem diferiti si PUNCT.

| aabaaab3278 explică (pentru KamaSutra):

Se duce dracu' specia umana cu deastia ca voi.

| KamaSutra a răspuns (pentru aabaaab3278):

Dar de ce? Chiar trebuie sa facem exact ca la carte? De ce sa nu fi fericit cu cine iti place?
Ai vrut o parere, iar acum a mea nu-ti convine, atunci ce mai vrei?

| drutzix a răspuns (pentru aabaaab3278):

Se duce dracu' cu idioti ca tine.
Homosexualitatea nu e ca raia nu se ia idiotule, te nasti cu ea.
Vad ca iti petreci cam mult timp gandindu-te la ce fac doi barbati homosexuali, esti sigur ca nu vrei si tu?

| aabaaab3278 explică (pentru drutzix):

Usor prietene, nu esti capabil sa porti o discutie cum trebuie? Inteleg ca iti sustii colegii de breasla, dar nu stiu de unde pana unde ai ajuns sa ma jignesti. Si daca te nasti cu ea? acum ce sa facem? sa sustinem treaba asta peste tot?
Sunt oameni care se nasc cu autism/schizofrenie, dar nu am auzit sa faca din asta vreo asociatie care sa ii sustina.

| drutzix a răspuns (pentru aabaaab3278):

Nu sunt homosexual si nu inteleg de ce incerci sa ma jignesti spunand asta. Am vazut intrebarea asta de 1000 de ori si deja incepe sa ma calce pe nervi. Autismul si schizofrenia sunt boli psihice debilitante care ii face pe cei care le au sa nu isi poata poarte de grija si, in unele cazuri, peeiculosi din acest motiv incercam sa le tratam.
Uite o sa fiu civilizat atat timp cat nu dai raspunsuri idioate, ok?
Stii ca acum @100 de ani oamenilor li se parea ceva dezgustator si protestau daca un negru se casatorea cu o femeie alba? Acum avem exact aceeasi situatie, oameni care doresc sa ingradeasca drepturile altor oameni si cu asta nu voi fi de acord niciodata.
Daca copilul meu m-ar intreba i-as spune ca sunt doi oameni care se iubesc. Desi nu sunt de acord cu "linsul ostentativ" pe strada nici din partea homosexualilor nici din partea heterosexualilor.
Imi poti da si mie un motiv obiectiv, stiintific pentru care ar trebui sa ii tratam diferit pe cei din LGBT?

| aabaaab3278 explică (pentru drutzix):

Nu am spus sa-i tratam diferit, nici sa le facem ceva. Am spus ca ar trebui sa inceteze cu paradele si cu promovarea asta a lor.
De ce te simti jignit ca am spus ca faci parte din breasla lor?

| drutzix a răspuns (pentru aabaaab3278):

Tu ai folosit acea denominatie cu scop de a ma jigni, am spus ca nu inteleg incercarea ta de a ma jigni nu altceva.
Tocmai am spus ca e genetica treaba ce promovare? Daca vezi o parada gay nu devi gay. Prin parade se incearca sa educe lumea si persoanele care sunt homosexuale dar se ascund aratand ca nu e nimic anormal in asta. Stiai ca homosexualii au risc mare de sinucidere? Stii de ce? Din cauza discriminarii impotriva lor.
Ai spus ca se duce lumea de rapa din cauza persoanelor care accepta asa ceva. Deci ai implicat in mod direct ca homosexualii duc lumea de rapa. Asta m-a deranjat. Discriminarea nu e ok.

| aabaaab3278 explică (pentru drutzix):

Probabil ca am formulat si intrebarea gresit. Dar cred ca esti de acord ca in treaba asta e si propaganda

| drutzix a răspuns (pentru aabaaab3278):

Cred ca paradele gay nu sunt solutia buna pentru a opri discriminarea. Vor sa incerce sa arate ca sunt oameni normali dar vin imbracati ca la circ. Cred ca le cauzeaza mai mult rau decat bine.
Tu esti de acord ca sunt si ei oameni care nu au facut nimic rau si ca nu ar trebui sa ii discriminam?

Răspuns utilizator avertizat
| FABULOSUL6000 a răspuns:

O sa ii spun asa,, uite tata si dezaxatii cum se manifeste pe strazi, hai sa aruncam cu pietre in ei,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iași acoperii ochii lu fimiu ca sa nu se molipseasca când trece pe lângă ei, și dacă au ceva de comentat i scuip în gură.fgm de fătălăi.

| aabaaab3278 explică (pentru anonim_4396):

Consulta o carte de gramatica, te rog frumos.

Răspuns utilizator avertizat
| Lucică1998 a răspuns:

Sincer nu îmi prea pasa de ce se întâmpla in lumea asta atâta timp cat nu ma afectează, dar asta ma afectează sau mai bine zis ma poate afecta. Eu sunt total împotriva, pentru ca atunci când o sa vina doi homosexuali in biserica sa ii căsătorești, iar ca un bun creștin ii refuzi pentru ca e in contradicție cu religia ta, tu o sa te trezești prin închisoare ca il privezi pe om de drepturile lui, ca nimănui nu ii pasa de dreptul meu de a trai comform cu credința mea, dar tuturor le pasa de dreptul unui bolnav psihic de a se căsători cu alt bolnav psihic de același sex.

| queenoffuckingeverything a răspuns:

Ii voi spune ca sunt doi oameni care se iubesc, asa cum se iubesc si mama si tata. Ii voi explica ca nu toti oamenii sunt la fel, ca iubirea nu este o alegere.