| Pamanteanul a întrebat:

Eu cred ca fiecare om e un diavol și un înger, nu poți fi doar înger și nu poți fi doar diavol, asa este?

Ce e diavolul din perspectiva ateilor?
Dar din perspectiva religioșilor?

5 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Din perspectiva mea diavolul este doar o închipuire a minții umane, un rezultat al superstițiilor întunecate din evul mediu. Cu alte cuvinte nu există, e doar în imaginația noastră.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Omul este ori bun ori rău.Stă doar în puterea noastră și doar noi alegem cum o să fim.Omul bun este înțelept și ocolește răul și nu va intra în conflict cu nimeni.

| Pamanteanul explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Mai omule cum adică omul este ori bun ori rău, unde ai văzut tu asa ceva? Omul este dual, este și bun și rău, e și trist și fericit, unde ai văzut tu om care e doar bun?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ingerii au demonii lor.

| AlexValentinn a răspuns:

Cum sa fie omul inger sau diavol? Oamenii sunt oameni. Ateii nu cred in chestii religioase, iar religiosii fac din frica lucruri bune, nu pentru ca asa simt ei, parerea mea. Oricum oamenii care conduc aceasta lume detin secrete pe care nu le vei putea afla niciodata, poate doar dupa ce vei muri, si pe langa ca nu stim secretele care sunt ascunse, nu stim nici de ce le tin ascunse, care ar fi motivul.